Co bude hýbat trhy?

Zpráva z trhu
Co bude hýbat trhy?

První pololetí roku je již za námi. Rok 2020 byl zatím pro akciové trhy plný zvratů. Co bude trhy hýbat v druhé půlce roku?


2. 7. 2020


Rok 2020 byl zatím pro globální akciové trhy velkou zkouškou. Úplného dna dosáhly trhy v průběhu března, kdy se oproti maximům z předchozího měsíce propadly o několik desítek procent. Od dubna však většina velkých akciových indexů předvedla masivní růsty. Technologický index Nasdaq dokonce překonal historická maxima. Je však daný optimismus namístě? V druhém pololetí roku nás čeká ostře sledovaná výsledková sezóna za druhý kvartál a také americké prezidentské volby.

 

Udávat směr globálním akciovým trhům v druhém pololetí bude stále zejména koronavirus. Situace v USA se zdála již na ústupu, v posledních dnech však poměrně rapidně roste počet nakažených. Podobné restriktivní opatření jako v minulých měsících se však již očekávat nedá, ekonomika je již tak výrazně zasažena a další restrikce by některé společnosti nemusely přežít. Koronavirus se výrazně podepsal na poklesu HDP jednotlivých zemí a růstu nezaměstnanosti. V druhé půlce roku bude klíčový postupný návrat výroby, spotřeby a cestovního ruchu do předkoronavirového stavu. Úrokové sazby nepochybně zůstanou na současných nízkých hodnotách. V tuto chvíli jsou trhy tak citlivé a ekonomika je postavena na nízkých úrokových sazbách, že by jakékoliv utahování měnové politiky znamenalo paniku a nervozitu na trzích a další výprodeje. 

Kromě koronaviru by se měli investoři upřít k listopadovým prezidentským volbám v USA. Výhra Donald Trumpa by měla trhům pomoci. Výhra demokratů by však naopak mohla znamenat nečekané šoky na trzích. Pod tlakem by mohly být zejména zbrojařské společnosti a velké technologické, finanční a zdravotnické společnosti. Daňové reformy Donalda Trumpa by byly pravděpodobně zrušeny, což by trhům příliš nepomohlo. V druhém pololetí by navíc znovu mohlo dojít k vyhrocení situace mezi USA a Čínou. Vztah obou zemí se zdá být dosti chatrný a případná obchodní válka může poškodit trhy v globálním měřítku. Napjaté vztahy mezi Čínou a Hongkongem budou směrodatným prvkem na asijských trzích stejně tak jako dohoda mezi Velkou Británií a EU na trzích evropských. 

Otázkou také je, jak se bude v druhém pololetí dařit společnostem, které i přes koronavirus dosáhly v posledních dnech historických maxim. Původní očekávané tržby a zisky pro rok 2020 budou prakticky nesplnitelné - více nám napoví hospodářské výsledky za 2Q, které se nezastavitelně blíží. Současné ocenění však u některých společností působí příliš optimisticky. Důležitým faktorem bude také míra šetření nákladů společností, které momentálně procházejí těžkou situací. Velká část společností již zrušila či snížila dividendu. Odkupů vlastních akcií bude pravděpodobně také pomálu. V některých sektorech dokonce můžeme očekávat nové fúze a převzetí - zejména automobilky a společnosti podnikající v cestovním ruchu budou nuceny výrazně ušetřit náklady a hledat nové možnosti pro lepší zítřky. Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!