Coca-Cola: modla dividendového investora?

Zpráva z trhu
Coca-Cola: modla dividendového investora?

Akcie Coca-Cola si rozhodně zaslouží pozornost zejména dividendových investorů. Legendární společnost se navíc stále obchoduje poměrně výrazně pod historickým maximem. Proč má smysl tuto akcii zařadit do porfolia?


10. 9. 2020

 

Investoři v posledních měsících poněkud neprávem opomíjejí akcie tradičních společností a soustředí svou pozornost zejména na technologické společnosti. Jednou z opomíjených společností je i The Coca-Cola Company, jejíž akcie se stále obchodují výrazně pod historickým maximem. Coca-Cola se navíc může pochlubit velmi atraktivním dividendovým výnosem, který je lákavý pro každého dlouhodobého investora. 

 

Současná situace může být dobrou příležitostí pro nákup akcií této legendární společnosti. Ani Coca-Cola Co. se nevyhnula výraznému pádu v letošním březnu. Její akcie se tak stále pohybují více než 15 % pod ročním maximem. Dá se však očekávat, že Coca-Cola vyjde z koronavirové krize silnější než kdy dříve, stejně jako tomu bylo u všech krizí, kterými společnost ve své dlouhé historii prošla. O tom svědčí i poměrně pozitivní hospodářské výsledky za druhý kvartál. Společnost překonala očekávání trhu ohledně zisku i tržeb. V meziročním srovnání se sice stále jednalo o poměrně markantní poklesy, s uvolňováním koronavirových opatření se však oba ukazatele postupně zlepšují. Pro Coca-Colu je klíčová obnova spotřeby v restauracích, kinech a na sportovních utkáních. Výhodou společnosti Coca-Cola Company je fakt, že se může opřít o silné portfolio produktů. Do portfolia značky patří kromě výrobků Coca-Cola i nápoje Sprite, Schweppes, Fanta, Smart Water, Minute Maid, Costa Coffee a například Fresca. Vývoj akcií společnosti od začátku roku je na grafu níže.

 

Vývoj akcií Coca-Cola Company od začátku roku

Zdroj: Yahoo


Dividenda, která zaslouží pozornost

Z pohledu dividendového investora je Coca-Cola skvělým titulem. Aktuální roční výnos je 3,21 % p.a., což je nadprůměrná hodnota vezmeme-li v potaz průměrný dividendový výnos na indexu S&P 500, který je aktuálně 1,79 % p.a. Dobrou zprávou je také pravidelně rostoucí výše dividendy, která má progresivní vývoj již od roku 2012. Výši dividendy navíc neovlivnila ani koronavirová krize. V kratším období se investoři pravděpodobně nedočkají závratných kapitálových zisků, z dlouhodobého pohledu má Coca-Cola rozhodně smysl jak z pohledu kapitálového tak i dividendového zisku.  

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!