Costco: eso amerického retailu?

Zpráva z trhu
Costco: eso amerického retailu?

Akciím společnosti Costco se v posledních měsících nebývale daří. Mají tak stále potenciál i přes současnou cenu? Jak může na podnikání společnosti zapůsobit druhá koronavirová vlna?


17. 9. 2020

 

 

Společnost Costco patří k největším světovým retailovým obchodům. V USA se jedná o jednoho z největších konkurentů slavného Walmartu. Akcie obou zmíněných společností přežily koronavirovou krizi bez velkého zaváhání a nyní atakují historické rekordy. Mají tak akcie Costco stále potenciál i přes současnou cenu? A jak může na podnikání společnosti zapůsobit druhá koronavirová vlna?Podnikání společnosti Costco můžeme přirovnat k nám známému řetězci Makro. Costco podniká kromě Severní Ameriky i v Asii a Evropě a svým klientům nabízí výhodné nákupy ve větší kvantitě. Společnost má navíc velmi široký sortiment. Zákazníci si mohou koupit i věci, které bychom v běžném českém supermarketu hledali asi marně - například benzín, rakev nebo diamanty. Akcie Costco nebyly (pro některé možná překvapivě) příliš zasaženy koronavirem, podobně jako konkurenční Walmart. Společnosti pomohlo vytváření zásob domácnostmi. V březnu, kdy několik velkých amerických firem přišlo o výraznou část své kapitalizace, spadly akcie Costco “jen” o nějakých 15 %. Z propadu se však společnost rychle oklepala a v posledních dnech dokonce vytváří historická maxima. Ve srovnání se začátkem roku si akcie Costco polepšily o téměř 20 %. Má smysl do akcií Costco investovat ikdyž aktuálně atakují historická maxima? 

 

Vývoj akcií Costco od začátku roku

Zdroj: Yahoo

 

Costco se může opřít o velmi silné hospodářské výsledky. V uplynulém kvartále (pro společnost se jednalo o Q3 fiskálního roku) se Costco podařilo překonat očekávání trhu ohledně EPS i tržeb. Zisk na akcii byl 1,89 USD při tržbách 37,3 mld. USD. Společnost navíc v dubnu zvýšila svou dividendu, což je pozitivní krok vezmeme-li v potaz fakt, že v daném období americké firmy své dividendy spíše škrtaly. Samotná dividenda však stále není příliš atraktivní, roční výnos 0,81 % je vysoce podprůměrný. Costco tak rozhodně není akcií, která by byla primárním cílem dividendového investora. Spolu se zajímavým kapitálovým růstem však dividenda potěší. 

 

Jako negativní faktor může zapůsobit další koronavirová vlna - dá se očekávat, že domácnosti již nebudou vytvářet podobně velké zásoby jako v Q1. Další vlna by však mohla být fatální pro majitele menších obchodů a restaurací, kteří jsou pro Costco velkou částí klientely. Pro aktuální kvartál se navíc očekává poměrně vysoké EPS (2,80 USD), což by společnost nemusela splnit. Costco tak nyní působí mírně předražené, při poklesu ceny akcií se však může jednat o dobrou akcii pro diverzifikaci portfolia do daného odvětví.

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!