Další konkurence pro Netflix?

Zpráva z trhu
Další konkurence pro Netflix?

Na trh online streamingových služeb se chystá vstoupit další velký hráč. Zavedené společnosti Netflix, Amazon a HBO tak mohou očekávat další konkurenci.


18. 2. 2020

Trh televizních streamingových služeb se zdá být již přesycen - i tak se však do konkurenčního boje chystá zapojit další společnost. ViacomCBS, Inc. sice vzniknul v současné podobě teprve nedávno, i tak má však společnost velké plány a chystá se konkurovat zavedeným společnostem jako jsou Netflix, Amazon a HBO.

ViacomCBS, Inc. je americká nadnárodní televizní společnost, která vznikla v loňském roce po spojení společností Viacom a CBS. Do portfolia společnosti spadají známé televizní kanály jako jsou MTV, VH1, CBS, CBS Sports, Comedy Central a například Showtime. Dále pak více než 750 televizních seriálů. ViacomCBS je také spolumajitelem studií Paramount a Miramax. Produkce společnosti má dosah do 180 zemí světa k více než 4,3 miliardy lidí.

Přehled hlavního obsahu ViacomCBS


zdroj: ViacomCBS, Inc

V letošním roce chystá společnost spuštění vlastního streamingového servisu, který by měl konkurovat společnostem Netflix a Disney. Stávající služby CBS All Access a Showtime mají v současnosti více než 10 milionů předplatitelů. Nová služba by měla propojit všechny pořady společnosti spolu s filmy ze studia Paramount Pictures. Společnost také plánuje stáhnout filmy a seriály ze své produkce z konkurenčních služeb, které by tím měly být oslabeny. 

Cena akcie se od prosincového spojení propadla o více než 15 % po obavách z překážek a nákladů, které může spojení přinést. Společnost navíc propustila dlouholetého CEO společnosti CBS Lese Moonvese, který byl proti fúzi.. Spojení však přináší také velký potenciál - tržby a zisky by mohly v letošním roce podstatně narůst. 

Vývoj cen akcií VIAC (USD)

zdroj: Yahoo

Velká očekávání

Ve čtvrtek 20. února bude společnost reportovat výsledky za poslední kvartál a celý fiskální rok 2019. Pro čtvrtý kvartál se podle Wall Street Consensus očekává rekordní nárůst tržeb a to na 7,3 mld. USD, za rok 2019 by tak společnost měla dosáhnout na tržby ve výši 18,6 mld. USD, což je meziročně o 4,2 mld. USD více. Čistý zisk na akcii se pak očekává ve výši 7,63 USD, což znamená meziroční růst o 48 %. Je však nutno podotknout, že za vysokými očekáváními stojí již zmíněná fúze.

Dividenda, která potěší

Minulý týden společnost schválila kvartální dividendu ve výši 0,24 USD na akcii. Dividenda bude vyplacena 1. dubna pro majitele akcií k 13. březnu. Dividendový výnos aktuálně činí 2,74 %, což je nadprůměrná hodnota - průměr v rámci akciového benchmarku S&P 500 aktuálně činí 1,72 %. Společnost na dividendách aktuálně vyplácí pouze 16,02 % svého zisku a dá se tak očekávat, že se tento poměr bude zvyšovat, což by mělo vést k růstu dividend.

Tvrdá konkurence

Rizikově působí zejména náklady na propojení obou společností, které mohou být vyšší, než se očekávalo. Ziskovost tak může být v letošním roce negativně ovlivněna právě těmito náklady. Negativně také působí nasycení trhu streamingových služeb, kterému vládnou zejména Netflix, Amazon a HBO. V posledních měsících se navíc na trh připojili i giganti Apple a Disney. 

 

Autor: Analytické oddělení Colosseum, a.s.

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!