Disney překvapil ziskem

Zpráva z trhu
Disney překvapil ziskem

Walt Disney překvapivě vykázal za druhý kvartál upravený zisk, což potěšilo investory. Podívejte se s námi na uplynulý kvartál z pohledu společnosti Disney.


6. 8. 2020

 

Během včerejšího dne oznámila své hospodářské výsledky za druhý kvartál roku společnost Walt Disney Company. Daný kvartál byl nejvíce zasažen koronavirem a otázkou tak bylo, jak se Walt Disney popral s uzavřenými zábavními parky a kiny. Příliš tak nepřekvapil velký pokles tržeb. I přesto však společnost vykázala za daný kvartál malý upravený zisk, což potěšilo investory. Podívejte se s námi na uplynulý kvartál z pohledu společnosti Disney.

 

Koronavirus byl pro podnikání společnosti Disney doslova pohromou. Společnost získává největší tržby z projekce vlastní filmové tvorby v kinech a dále také ze zábavních parků. Parky i kina byly celosvětově dlouhodobě uzavřené a na největším trhu (v USA) platí určité zákazy a omezení doteď. Příliš tak nepřekvapil meziroční pokles tržeb o masivních 42 % na 11,78 mld. USD. Propad byl tak ještě horší, než očekávali analytici. Ti předpokládali tržby kolem 12,4 mld. USD. Největší propad tržeb byl dle očekávání u sekce provozující zábavní parky -  její tržby se meziročně propadly o 85 % na 983 mil. USD. Jeden z hlavních Disneylandů měl být v Kalifornii otevřen v průběhu července, datum otevření však bylo kvůli neustávající koronavirové situaci odsunuto. Delší dobu byly již otevřené parky v Číně a Hongkongu, některé však musely být znovu dočasně uzavřeny. Velký propad tržeb logicky zaznamenala i filmová sekce. Disney navíc nepřálo meziroční srovnání - ve stejném kvartále v minulém roce byl totiž v kinech veleúspěšný film Avengers: Endgame, který se stal nejvýdělečnějším filmem v historii s tržbami 2,79 mld. USD. 

 

Vývoj akcií společnosti Disney za 1 rok

 

Zdroj: Yahoo

 

Disney však překvapil trh z pohledu ziskovosti. Čistá ztráta za kvartál sice dosáhla na 4,72 mld. USD, negativně se na ní však podepsaly náklady spojené s akvizicí společnosti Twenty-First Century Fox. Nebýt zmíněných nákladů by Disney zakončil kvartál se ziskem 8 centů na akcii. Analytici očekávali upravenou ztrátu 64 centů na akcii. V loňském roce dosáhla společnost ve stejném kvartále zisku 1,43 mld. USD. Svým upraveným ziskem společnost překvapila investory, kteří tak následně poslali akcie chvílemi až o 10 % výše. Vývoj akcií The Walt Disney Company za poslední rok je na grafu výše.


100 milionů předplatitelů

 

Při koronaviru společnost alespoň těžila z nárůstu počtu uživatelů streamingových služeb. Do portfolia Disney patří kromě služby Disney+ i Hulu a ESPN+. Celkový počet předplatitelů v předešlém kvartále přesáhl 100 milionů. Nejvíce se přízni uživatelů těší Disney+, který má již 57,5 milionů předplatitelů. Úspěch dané služby překvapil i samotný Disney, který očekával 60 milionů předplatitelů až kolem roku 2024. Trhu však stále neotřesitelně vládne Netflix, který má již téměř 200 milionů předplatitelů. Srovnání oblíbenosti služeb společností Walt Disney a Netflix je na grafu níže. Disney navíc oznámil, že zveřejní vysoce očekávaný film Mulan na Disney+ za poplatek 29,99 USD. Na některých trzích by měl být film promítán i v kinech. Mulan měl být kasovním trhákem, který stál více než 200 mil. USD. V průběhu roku 2021 také Disney očekává spuštění streamingové služby pod značkou Star, kterou koupila od Fox Entertainment. Nová služba by měla obsahovat seriály ze studií ABC, FX, Freeform, 20th Century, Searchlight a Fox Television. Disney tak zřejmě na poli streamingových služeb daleko neřekl poslední slovo. 

 

Netflix vs. Disney: Počet předplatitelů


Zdroj: CNBC

 

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!