Disney šlape na paty Netflixu

Zpráva z trhu
Disney šlape na paty Netflixu

Hospodářské výsledky společnosti Disney sice příliš nepřekvapily, nad očekávání se však daří streamovací službě Disney +, která již přilákala téměř 100 milionů platících uživatelů. Podívejte se s námi na uplynulý kvartál z pohledu společnosti Disney.


12. 2. 2021

 

 

Během včerejšího dne oznámila své hospodářské výsledky za první kvartál fiskálního roku 2021 společnost Walt Disney Company. Uplynulý kvartál byl stále zasažen koronavirem z pohledu produkce nových filmů a uzavření zábavních parků. I přesto však společnost vykázala za daný kvartál malý zisk. Nad očekávání se daří streamovací službě Disney +, která již přilákala téměř 100 milionů platících uživatelů. Podívejte se s námi na uplynulý kvartál z pohledu společnosti Disney.Koronavirus je pro podnikání společnosti Disney stále doslova pohromou. Společnost získává klíčové tržby z projekce vlastní filmové tvorby v kinech a dále také ze zábavních parků. Parky i kina byly celosvětově dlouhodobě uzavřené a na největším trhu (v USA) platí zákazy a omezení doteď. Příliš tak nepřekvapil meziroční pokles tržeb o masivních 22 % na 16,25 mld. USD. Propad však nebyl tak špatný, jak očekávali analytici. Ti předpokládali tržby kolem 15,92 mld. USD. Největší propad tržeb byl dle očekávání u sekce provozující zábavní parky -  její tržby se meziročně propadly do ztráty 119 mil. USD. Velká část zábavních parků po celém světě sice již s různými omezeními otevřela, hlavní park v Kalifornském Anaheimu je však již od března uzavřen. Velký propad tržeb logicky zaznamenala i filmová sekce. 

 

Vývoj akcií společnosti Disney za 1 rok

 

Zdroj: Yahoo

 

Disney však překvapil trh z pohledu ziskovosti. Čistý zisk za kvartál dosáhl na 32 centů na akcii, což bylo téměř 4x méně, než ve stejném období před rokem. Analytici očekávali upravenou ztrátu 38 centů na akcii. V loňském roce dosáhla společnost ve stejném kvartále zisku 2,1 mld. USD. Vývoj akcií The Walt Disney Company za poslední rok je na grafu výše.


100 milionů předplatitelů se blíží

 

Při koronaviru společnost alespoň těžila z nárůstu počtu uživatelů streamingových služeb. Do portfolia Disney patří kromě služby Disney + i Hulu a ESPN +. Celkový počet předplatitelů napříč všemi platformami je již téměř 150 milionů. Nejvíce se přízni uživatelů těší Disney +, který má již 94,9 milionů předplatitelů. Úspěch dané služby překvapil i analytiky, kteří očekávali 90,2 milionů předplatitelů. Trhu stále sice neotřesitelně vládne Netflix, který má již přes 200 milionů předplatitelů, Disney + však svým růstem překvapuje celý trh. Sama společnost očekává 230 až 260 milionů předplatitelů do konce roku 2024. Aktuálně pro společnost sice služba Disney + nevytváří zisk, ten by však měl přijít kolem roku 2024. Tomu by mohlo také pomoci zdražení platformy pro americké uživatele, ke kterému dojde od března. V USA Disney + zdraží o 1 USD na 7,99 USD za měsíc. V průběhu roku 2021 Disney očekává spuštění streamingové služby pod značkou Star, kterou koupila od Fox Entertainment. Nová služba by měla obsahovat seriály ze studií ABC, FX, Freeform, 20th Century, Searchlight a Fox Television. Disney tak zřejmě na poli streamingových služeb daleko neřekl poslední slovo. 
Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!