Dlouho očekávané IPO Xiaomi příliš netáhlo

Zpráva z trhu
Dlouho očekávané IPO Xiaomi příliš netáhlo

25.7.2018

Čínský výrobce mobilních telefonů a elektroniky Xiaomi vstoupil na začátku července na burzu v Hong Kongu. 


23. 8. 2018

25.7.2018

Čínský výrobce mobilních telefonů a elektroniky Xiaomi vstoupil na začátku července na burzu v Hong Kongu. Jednalo o největší IPO od roku 2014, kdy na newyorskou burzu vstoupila společnost Alibaba. Podle toho, jak se Xiaomi v posledních kvartálech daří, se jedná o logický krok. Samotné IPO však bylo spíše zklamáním.

Xiaomi předvádí v posledních kvartálech skvělý nárůst prodejů, který by jim mohl závidět i Apple a Samsung. Klíčovým trhem jsou pro společnost Indie a Čína. V Indii je Xiaomi dokonce nejoblíbenější značkou - její tržní podíl je 31 %. Samsung zde má 25 %. Zajímavé je i porovnání prodaných mobilních telefonů do Indie. Xiaomi odeslala v prvním kvartále 2018 do Indie o 155 % více zařízení než za stejné období o rok dříve. Samsung zaznamenal jen 24% nárůst. V Číně je Xiaomi momentálně na čtvrtém místě za Huawei, Oppo a Vivo.

Xiaomi také úspěšně expanduje na evropské trhy, kde zaznamenalo více než 1000% nárůst tržního podílu. V současnosti je tak na čtvrtém místě za společnostmi Samsung, Apple a Huawei. Z tabulky níže je patrné, že na nárůst prodejů Xiaomi doplácí v Evropě zejména Samsung a Apple. Jediným trhem, kde zatím Xiaomi neohrožuje Apple a Samsung je USA. Kvůli obchodnímu embargu se zde totiž jejich výrobky neprodávají.

 

 

Celosvětový nárůst prodejů se dá vysvětlit i faktem, že donedávna bylo Xiaomi soukromou společností. Nemusela tak uspokojovat nároky akcionářů na ziskovost a vynaložila tak velké sumy na rozšíření tržního podílu, čemuž odpovídá i ztráta za 1Q 2018 ve výši 1,09 mld. USD. Dá se předpokládat, že po IPO bude muset společnost více hledět na zájmy investorů a růst jejího tržního podílu se celosvětově zpomalí.

Společnosti se prostřednictvím IPO podařilo získat 4,7 mld. USD s upisovací cenou za akcii 16,8 HKD (2,14 USD), což bylo výrazně níže oproti předpokládaným 19,5 HKD (2,49 USD) za akcii. Celkově tak bylo Xiaomi oceněno přibližně na 53 mld. USD, což představovalo velké zklamání, jelikož původní odhady společnosti kalkulovaly s hodnotou okolo 100 mld. USD.

Navzdory nepřesvědčivému začátku IPO se v průběhu 14ti denního obchodování cena za akcii vyšplhala na krátkodobé maximum 22,2 HKD. Minimum pak akcie Xiaomi zaznamenaly na 16,00 HKD.

 

 Graf: vývoj ceny akcie Xiaomi od IPO zdroj: yahoo.com

Co je důvodem, že Xiaomi nebylo pro investory tak atraktivním titulem? Patrně skutečnost, že navzdory obrovskému každoročnímu nárůstu tržeb je společnost ztrátová (za rok 2017 činila ztráta společnosti 6,37 mld. USD). Vysoké náklady na marketing, provoz a také extrémně nízká průměrná prodejní cena telefonů (cca 130 USD, což je přibližně 6x méně než u Apple Inc.) jsou faktory, které zřejmě odpudily velké institucionální investory. Problematicky se může jevit i fakt, že hongkongská regulatorní pravidla týkající se vyplácení dividend společnosti jsou velmi přísná a tudíž je pravděpodobné, že se akcionáři dividend jen tak nedočkají.

Celkově nepříliš povedené IPO se může poměrně negativně projevit v rozhodování jiných společností, které o vstupu na čínský kapitálový trh dosud uvažovaly.

 Autor: Tomáš Turna, analytik Colosseum 

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!