Dochází Netflixu dech?

Zpráva z trhu
Dochází Netflixu dech?

Počet nových předplatitelů za Q2 je jedním z nejhorších za posledních 5 let. Nasycenost trhu a růst konkurence tak tlačí na Netflix. Ani pro Q3 se neočekávají dobrá čísla. Dochází společnosti dech?


21. 7. 2021

 

Hospodářské výsledky společnosti Netflix za druhý kvartál roku 2021 příliš nenadchly ani nezklamaly. Nejsledovanějším ukazatelem je kvartální přírůstek nových předplatitelů, který překonal očekávání. Tempo růstu počtu nových předplatitelů však v meziročním srovnání výrazně oslabilo. Netflix pak také překonal očekávání trhu ohledně tržeb. Zklamáním byl však zisk společnosti, který zaostal za odhady analytiků. Společnost ve své zprávě potvrdila svůj záměr vstoupit na trh s hrami, což byl dlouho očekávaný krok. Podívejte se blíže na poslední kvartál z pohledu společnosti Netflix.

 

Za první kvartál roku 2021 vykázala společnost tržby ve výši 7,34 mld. USD, což bylo o 20 mil. USD více než očekával trh a o 19 % více než za stejný kvartál před rokem. Pohled na zisk na akcii byl v porovnání s očekáváním spíše negativní, Netflix totiž počtvrté za posledních pět kvartálů nepřekonal předpoklad trhu. Zisk na akcii za poslední kvartál dosáhl na 2,97 USD, což bylo o 19 centů méně než předpokládala Wall Street. Klíčovou metrikou je však pro Netflix počet nových předplatitelů. Ten poměrně překvapil, když se společnosti podařilo získat 1,54 milionů nových předplatitelů. Analytici očekávali 1,19 milionů nových platících uživatelů. Jednalo se však o velké zpomalení růstu a jeden z nejslabších kvartálních přírůstků za posledních 5 let. Druhý kvartál roku bývá pro Netflix tradičně nejslabší a zveřejněné výsledky to potvrdily. V minulém roce se Netflixu podařilo za druhý kvartál získat přes 10 milionů nových předplatitelů, což bylo způsobeno šířící se pandemií. Netflix se však stále drží nad hranicí 200 milionů předplatitelů a dále i přes rostoucí konkurenci neohroženě vládne na svém trhu. Na grafu níže je znázorněn přírůstek platících uživatelů za poslední kvartály. 

 

Kvartální přírůstek předplatitelů od roku 2017

Zdroj: CNBC, Factset

 

Zklamáním byl také očekávaný přírůstek nových předplatitelů pro aktuální kvartál. Pro třetí kvartál roku očekává Netflix jen 3,5 milionů nových předplatitelů, což je téměř o 2 miliony méně než očekává trh. Očekávání analytiků se však zdá jako mírně přehnané a bylo způsobeno zejména faktem, že společnost odsunula premiérů některých očekávaných titulů právě na druhou půlku roku kvůli produkčním problémům způsobeným koronavirem. Pozitivní je alespoň pohled na vynaložené náklady na produkci, které za první polovinu roku dosáhly na 8 mld. USD a za celý rok očekáváme 12 mld. USD. Netflix také ve své zprávě potvrdil plánovanou expanzi do herního světa. Přesné parametry nové služby však zatím nejsou známy. Očekává se, že se Netflix soustředí na předplatné mobilních her, které by mohl nabízet svým uživatelům zdarma. Pro Netflix je však hlavní zisk nových předplatitelů, který výrazně zpomaluje. Na vině je nasycenost trhu a také velký růst konkurence. Zejména Disney+ roste vysokým tempem. Na akciích Netflix tak můžeme i nadále očekávat zvýšenou volatilitu. Vývoj akcií za poslední rok je na grafu níže.

 

Vývoj akcií Netflix za poslední rok

Zdroj: Google

 

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!