Dohoda mezi Saúdskou Arábií a Ruskem?

Zpráva z trhu
Dohoda mezi Saúdskou Arábií a Ruskem?

Ropa v posledních týdnech absolvuje jedno z nejdivočejších období historie. Včera vody rozvířil americký prezident Donald Trump, který oznámil, že Saúdská Arábie a Rusko dosáhly vzájemné dohody o omezení těžby ropy. 


3. 4. 2020

 

Ropa v posledních týdnech absolvuje jedno z nejvolatilnějších období historie. Na tuto komoditu tlačí nejen panika kolem koronaviru, ale zejména pak cenová válka mezi Ruskem a Saudskou Arábií. Po selhání jednání zemí OPEC s Ruskem o dalším omezení těžby byla ropa pod obrovským tlakem. Oba hlavní typy ropy od začátku roku odepsaly více než 60 % své hodnoty. Včera však vody rozvířil americký prezident Donald Trump, který na svém Twitteru oznámil, že Saúdská Arábie a Rusko dosáhly vzájemné dohody o omezení těžby ropy. Je to však pravda?

Připomeňme jen, že seskupení OPEC oznámilo na začátku března záměr prohloubit omezení těžby ropy o dalších 1,5 mil. barelů za den. Toto omezení mělo být nad rámec původní dohody o omezení těžby o 1,2 mil. barelů za den, které mělo vypršet na konci března. OPEC tak reagoval na globální pokles poptávky po ropě, který spolu s obavami z oslabující ekonomické aktivity tlačil ceny ropy níže. Tato dohoda však byla podmíněna souhlasem Ruska - k tomu však nedošlo. Obě velmoci tak trh doslova zaplavily ropou a cenová válka začala. Cena ropy se tak v průběhu března masivně propadla a chvílemi se ceny ropy WTI dostaly i pod 20 USD za barel - hodnoty nevídané od roku 2002. Taková situace je logicky nevýhodná pro všechny producenty. 

Tweet Donalda Trumpa o dohodě mezi Saúdskou Arábií a Ruskem

Zdroj: Twitter

Dohoda mezi Saúdskou Arábií a Ruskem o dalším omezení těžby ropy tak byla vysoce očekávaná a brzy by se mohla stát skutečností. Donald Trump na svém Twitteru po hovoru s korunním princem Saudské Arábie Mohammedem bin Salmanem oznámil, že dohoda s Ruskem by měla být v dohlednu. Zmíněný tweet můžete vidět výše. Americký prezident zároveň oznámil, že se očekává omezení produkce o více než 10 mil. barelů za den. V pozdějším tweetu doplnil, že by omezení těžby mohlo dosáhnout až na 15 mil. barelů. Ropa na toto oznámení reagovala historicky nejúspěšnějším dnem obchodování. Ropa WTI si připsala téměř 25 % za jediný den a včerejšek zakončila na 25,32 USD za barel. Ropa Brent si připsala 21 % a den zakončila na 29,94 USD za barel.


Jedná se o pravdu?

Historie nás již poučila, že tweety amerického prezidenta je třeba brát s rezervou. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov oznámil, že žádný hovor mezi Vladimirem Putinem a Mohammedem bin Salmanem neproběhl. Saúdská Arábie však následně požádala o urgentní setkání seskupení OPEC+ ( včetně Ruska). Následující setkání se tak pravděpodobně ponese v duchu vyjednávání o omezení těžby ropy. Přesný objem omezení je však ve hvězdách. Stejně tak zatím nebylo stanoveno datum setkání. Jedno je však jasné - rapidní omezení těžby by výrazně pomohlo cenám ropy, které by se tak mohly vrátit na hodnoty kolem 40 USD za barel. Velkým problémem však stále zůstává nízká poptávka, kterou výrazně zasáhl koronavirus. Ta pravděpodobně zabrání cenám ropy v návratu na hodnoty ze začátku roku i přes výrazné omezení těžby.

 

 

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!