Dosáhly ceny obilovin svého střednědobého vrcholu?

Zpráva z trhu
Dosáhly ceny obilovin svého střednědobého vrcholu?

Minulý týden vydalo ministerstvo zemědělství USA svou pravidelnou měsíční zprávu týkající se nabídky a poptávky po jednotlivých zemědělských komoditách. Podívejte se na nejdůležitější informace ke konkrétním plodinám.


14. 12. 2020

 

Ceny obilovin a olejnin se drží již několik měsíců v růstovém trendu. Po listopadové zprávě ministerstva zemědělství USA vytvořila řada zemědělských komodit několikaletá maxima, aby poté na konci listopadu svůj růst zastavila. Trh se tak s očekáváním upnul na prosincový WASDE report, který měl naznačit, zda bude růst pokračovat, nebo bude dosaženo střednědobého vrcholu. Kukuřice, sója, sójový šrot, ale také cukr po statistice zamířily směrem na jih, sójový olej a rýže nakonec udržely alespoň drobné zisky a jednoznačným vítězem se stala pšenice, která své zisky dokázala uhájit až do čtvrtečního uzavření trhů. Pojďme se nyní podívat na konkrétní čísla.

 

Pšenice

Jak již bylo uvedeno výše, nejpozitivnější vývoj zaznamenala pšenice, které společně pomohly nižší nabídka, vyšší hodnota exportu a nižší konečné zásoby, které se v USA snížily o 15 milionů bušlů na úroveň 862 milionů bušlů. To představuje pokles o 16 procent v porovnání s minulým rokem. Z pohledu dalších globálních hráčů rostla produkce v Austrálii, Rusku a Kanadě. Tyto země shodně reportovaly druhou největší zaznamenanou úrodu pšenice. Přestože se celosvětově vypěstovalo nejvíce pšenice v celé historii (téměř 774 milionů tun), zvýšení spotřeby o  5,1 milionu tun způsobilo pokles konečných zásob o 3,9 milionu tun. Čínský dovoz byl největší od marketingového roku 1995/96, pákistánský od roku 2008/09. 


Kukuřice

Kukuřice na rozdíl od pšenice nezaznamenala od srpna žádnou znatelnější korekci, proto neutrální zprávy z amerického trhu v porovnání s listopadovými daty znamenaly zklamání a mírný pokles. Také ve světě se nekonala žádná překvapení, za zmínku stojí pouze snížení plochy ke sklizni v Argentině a nižší výnos v Kanadě.


Rýže

Rýže se již 4 měsíce pohybuje v relativně úzkém cenovém pásmu mezi 12 a 13 USD za centýř (o převodu jednotky na kilogramy jsme psali ZDE). Pro americkou produkci rýže platí v porovnání s minulým měsícem nižší hodnota vývozu, nižší hodnota dovozu a největší konečné zásoby od marketingového roku 1986/87. Ve světě rostla spotřeba rýže, což vyústilo v pokles konečných zásob o 0,8 milionu tun.


Olejniny

Z pohledu USA se očekávají konečné zásoby sóji na nejnižší úrovni od sezóny 2013/14. Navzdory projekci vyšších cen sóji a sójových derivátů, došlo v posledních dvou hodinách čtvrtečního obchodování k výprodeji, sója ztratila veškeré zisky a uzavřela v červených číslech. Vyšší úrodu sóji zaznamenaly Kanada a Uruguay, nižší naopak Argentina. Ta představuje pro USA hlavní konkurenci v případě sójového šrotu, proto zmíněný pokles znamená pozitivní zprávu pro US exportéry, kteří snáze najdou odbytiště pro svou produkci.


Cukr

V USA došlo od minulého měsíce také k poklesu konečných zásob cukru, když snížení produkce převýšilo růst dovozu. Dovoz cukru do USA se nejmarkantněji zvýšil v případě Mexika.

 

Autor: Václav Kučera, vedoucí oddělení front office

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!