E-fuel: zabiják Tesly?

Zpráva z trhu
E-fuel: zabiják Tesly?

Nové syntetické palivo E-fuel by mohlo být budoucností automobilové dopravy. Narozdíl od elektromotorů není jeho aplikace na současné vozy tak náročná. Kdo je průkopníkem?


4. 12. 2020

 

Honba za snížením globální uhlíkové stopy v posledních letech výrazně pomohla rozvoji trhu elektromobilů. Na výrobu elektromobilů se tak nyní soustředí prakticky již všechny velké automobilky. Výsadní postavení na tomto trhu má stále Tesla, jejíž tržní kapitalizace v posledních měsících raketově roste. Raketově rostou však i náklady automobilek spojené s vývojem elektromobilů. Dle některých studií však elektromobily uhlíkovou stopu nesnižují dostatečně rychle. Odpovědí by tak mohlo být nové syntetické palivo E-fuel. 

 

Koncept syntetického paliva E-fuel je již znám několik let, jeho realizace je však spíše hudbou budoucnosti. Palivo E-fuel funguje podobně jako paliva založená na bázi ropy, je však vyrobeno z CO2 a vodíku prostřednictvím obnovitelné energie. Velkou výhodou syntetických paliv E-fuel je poměrně nenáročné aplikování na provoz v současných vozech. Na rozdíl od elektromobilů nevyžadují vozy poháněné na E-fuel velké mechanické změny oproti současné generaci vozů poháněných na benzín či naftu. Investice automobilek do vyvoje takových vozů by tak byly ve srovnání s elektromobily zlomkové. 

 

Vývzkum a vývoj paliva E-fuel je středem pozornosti velkých automobilek již několik let. Názory na něj jsou však rozporuplné. Průkopníkem v tomto ohledu je zejména Porsche (zčásti vlastněné koncernem Volkswagen), které sice postupně proniká mezi elektromobily vozem Taycan a do roku 2025 plánuje mít polovinu všech prodaných vozů na elektrický pohon, jako konečné řešení automobilové dopravy však automobilka elektromobily nevidí. Porsche má zejména obavy o skutečné snížení uhlíkové stopy, které není u elektromobilů dostatečně rychlé. Na druhé straně spektra je automobilka Mercedes-Benz, která E-fuel zkoumala, ale nakonec se rozhodla své snahy přerušit a soustředit se na elektromobily. Závazek k vývoji E-fuel u automobilky Porsche ukazuje i její nedávné odstoupení ze závodů elektrických formulí Formula E - ušetřené prostředky by měly putovat právě na rozvoj nových syntetických paliv. Z dané závodní série tento týden odstoupilo i BMW. 


E-fuel středem pozornosti velkých firem

Automobilce Porsche se podařilo uzavřít důležité partnerství se společností Siemens, energetickými společnostmi Enel, ENAP a AME. Právě tyto společnosti začínají s budováním první továrny na E-fuel v Chile. Volba Chile není příliš překvapivá, pro tvorbu paliv díky obnovitelné energii jsou klíčové dobré větrné podmínky a nízká cena elektřiny, což může Chile nabídnout. Továrna by měla být spuštěna již v roce 2022 a první rok by se ve cvičném provozu mělo vyrobit 130 tisíc litrů paliva. Do roku 2024 se počítá s roční produkcí v objemu 55 milionů litrů a do roku 2026 dokonce kolem 550 milionů litrů. Hlavním spotřebitelem by měly být právě automobily Porsche. S financováním vývoje “zelených” paliv by měla pomoci i německá vláda, která uvolní část svého rozpočtu na tyto účely. Bude tak rozhodně zajímavé sledovat jak se podaří Porsche tuto technologii implementovat do běžného provozu. Akcie Volkswagen a Siemens si tak určitě zaslouží větší pozornost.

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!