Emerging markets se potápí

Zpráva z trhu
Emerging markets se potápí

27.8.2018

Emerging markets volají po uvolnění situace, ta se však spíše přiostřuje v rámci uvalených sankcí a nejistoty ohledně vývoje ropného exportu.


10. 9. 2018

27.8.2018

Páteční konference v Jackson Hole (Wyoming, USA) přinesla v rámci proslovu guvernéra FEDu Powella mírné oslabení dolaru. Měny zemí ze sektoru emerging markets však dále zůstávají pod tlakem silné americké měny a řady dalších faktorů. Emerging markets tak volají po uvolnění situace, ta se však spíše přiostřuje v rámci uvalených sankcí a nejistoty ohledně vývoje ropného exportu, na kterém je řada těchto zemí závislá. 

Od začátku roku posílil USD oproti CNY (yuan) o 5,1 %, vůči Turecké liře pak dokonce o 62,5 %. Íránský riál pak ztratil 17 % vůči USD.  Argentinský pesos poklesl vůči dolaru od začátku roku o bezmála 40 % a venezuelský bolívar pak odepsal dokonce 95 % ze své hodnoty. Za poklesy jednotlivých měn vůči USD nestojí jen zvyšující se základní sazby FEDu (aktuálně 1,75 - 2,0 %), ale také řada ekonomických problémů, se kterými se tyto země potýkají. 

Silný americký dolar se projevuje zejména v rámci vývozu zemědělských plodin z USA, kde je třeba zdůraznit sójové boby, které jsou z USA exportovány v ceně více než 21,6 mld. USD ročně. V rámci kukuřičného exportu se pak jedná přibližně o 9,1 mld. USD. Největšími importéry sójových bobů z emerging markets jsou Čína (96 mil. tun), Mexiko (4,8 mil. tun) a Argentina (3,9 mil. tun). Mezi největší importéry kukuřice ze sektoru emerging markets pak patří rovněž Mexiko (16,2 mil. tun), Egypt (9,7 mil. tun) a Čína (5,0 mil. tun)

 

 


 

Další významnou položkou amerického exportu je lehká ropa WTI, která je extrémně důležitá pro čínský průmysl. Čína je aktuálně druhým největším importérem americké surové ropy (20 % z celkového exportu USA), přičemž silný americký dolar je významným faktorem pro dražší nákupní ceny. Čína však není krátkodobě schopna kompenzovat potenciální výpadek dodávek ropy z USA a zřejmě tak bude muset strpět progresivní vývoj ceny USD vůči CNY. K vyššímu tlaku na nákupní ceny ropy WTI bude v Číně zřejmě působit výpadek dodávek ze strany Íránu, který bude mít od listopadu letošního roku ztížený export v rámci druhé vlny zavedeného amerického obchodního embarga. 

Jako další faktor ovlivňující dění v sektoru emerging markets se projevují sankce, které USA uvalily zejména na Venezuelu, Čínu, Írán a Rusko. Dlouhodobě je nejvíce postižena právě Venezuela, které USA znemožnilo financování státního ropného monopolu (a zároveň nákupy státních dluhopisů) PDVSA prostřednictvím nabídky emise dluhopisů subjektům v rámci USA. Navzdory tomu, že Venezuela produkuje přibližně 1,5 mil. barelů ropy denně, nízká cena ropy a neschopnost financovat aktivity ze zahraničních zdrojů se podepsaly na hospodářské situaci země. Aktuálně se tak Venezuela potýká s totálním kolapsem ekonomiky a inflace nyní dosahuje přibližně 82 800 % ročně. Tempo růstu HDP země se pak pohybuje v záporných - 13,2 procentech. 

Situace Turecka není nyní o moc lepší, inflace činí 15,85 % ročně a míra nezaměstnanosti dosahuje 9,7 %. Turecko se zároveň potýká s extrémním zadlužením privátního sektoru, přičemž celý bankovní sektor je financován ze zahraničí. Další hrozbou pro zemi je pak zpřísnění sankcí ze strany USA, které v minulých týdnech prakticky vypověděly spolupráci na společných zbrojních projektech.

 


 


 

 

Argentina je další zemí, která se potýká s monetární krizí. Inflace nyní přesahuje 31 % ročně, přičemž míra nezaměstnanosti se zvýšila na více než 9 %. Podobný vývoj pak můžeme sledovat v rámci Íránu, na který dopadají sankce ze strany USA v rámci vynucené restrukturalizace jaderné dohody. Íránská inflace dosahuje 18 % ročně a tempo růstu HDP země se meziročně propadlo o téměř 10 %. Další pokles pak můžeme očekávat od letošního listopadu, kdy na Írán dolehne druhá vlna sankcí USA - ta již zasáhne íránský ropný průmysl a projeví se tak v obchodní bilanci země. Pro světové trhy představuje potenciální výpadek íránských dodávek růstový impuls cen ropy, jelikož dosud není jasné, který exportér bude tyto dodávky substituovat.  

 


 


 

V závěru minulého týdne slabší americký dolar ulevil měnám ze sektoru emerging markets, avšak tyto měny (země) zůstávají nadále pod tlakem. Kritickými parametry zůstávají zvyšující se sazby FEDu a celní tarify (obchodní embarga), které některým zemím znemožňují přístup na globální finanční trh. Pod velkým tlakem tak prozatím zůstane Venezuela, Írán a Turecko. Čína by v budoucnu měla nalézt společnou řeč s USA. Situace panující v Argentině vyžaduje výrazné strukturální reformy a ani případný pokles USD nebude mít nikterak pozitivní dopad na tamní ekonomickou situaci. Pro země ze sektoru emerging markets tak situace zůstává nepříliš pozitivní a zájem investorů by se měl přesunout do rozvinutých trhů, kde se dá využít růstového impulsu v rámci amerických trhů. 

 

Autor: Tomáš Turna a Petr Lajsek, analytici společnosti Colosseum, a.s. 

 

 

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!