Evropa ruší dividendy

Zpráva z trhu
Evropa ruší dividendy

Některé evropské společnosti se v souvislosti se současnou situací na akciových trzích rozhodly pozastavit výplaty dividend. Tento krok se týká zejména bank a státních podniků. Podívejte se, jak vypadá situace v jednotlivých oborech a zemích. 


31. 3. 2020

 

Některé významné evropské společnosti se v souvislosti se současnou situací na akciových trzích rozhodly k důležitému kroku - pozastavení výplaty dividend svým akcionářům. Tento krok se týká zejména bank a státních institucí. Banky by měly stimulovat podniky půjčkami a u státních podniků se jedná o úsporná opatření a prevenci proti propouštění zaměstnanců. Dividendové investory tak pravděpodobně v letošním roce čeká sucho. Které další společnosti ruší výplatu dividend?

Zastavení výplaty dividend v současné situaci není ničím překvapivým - velká část společností se bude potýkat s poklesem tržeb a zisků a pozastavení výplat dividend je tak dobrý krok, jak ušetřit náklady a vyhnout se masivnímu propouštění. Některé společnosti také logicky pozastaví odkup vlastních akcií. Tato situace však příliš nepotěšila investory, kteří se tak začali zbavovat daných akcií. Podívejte se, jak vypadá aktuální situace v jednotlivých oborech a zemích.

Banky jako první

Bankovnictví je jedním z nejzasaženějších oborů - snížení ekonomické aktivity ve spojení s rekordně nízkými úrokovými sazbami působí výrazně proti bankám. Banky by navíc měly podpořit další ekonomický vývoj zvýšením objemu půjček. Samotná Evropská centrální banka v pondělí bankám doporučila, aby pozastavily výplatu dividend a odkup vlastních akcií minimálně do října letošního roku. Banky ING, KBC Group, UniCredit a ABN Amro ihned oznámily přerušení výplaty dividend. Investoři na to reagovali negativně a následné výprodeje poslaly akcie všech bank o více než 6 % níže. Dividendy se letos ani příští rok nedočkají ani akcionáři Deutsche Bank - zde je však důvod jiný. Banka oznámila již před několika měsíci, že se akcionáři nedočkají žádných dividend za rok 2019 a 2020 kvůli současné restrukturalizaci. 


Francie

Doporučení ohledně pozastavení výplaty dividend vydala i francouzská vláda. Jedná se zejména o společnosti, ve kterých drží vláda významný podíl. Mezi tyto společnosti patří například energetický koncern EDF (kde má francouzská vláda 80% podíl), automobilka Renault (15% podíl), aerolinka Air France - KLM, loterijní společnost FDJ a například operátor Orange. Dividendu pro letošní rok již zrušil Airbus, který se snaží vybudovat si bezpečnostní polštář ve výši 30 mld. EUR na boj s následky současné krize.

Velká Británie

Masivní výplach dividend zažívá v posledních dnech Velká Británie. Místní společnosti již zrušily výplaty dividend v hodnotě přesahující 5 mld. GBP, což je nejvíce od roku 2008. Další škrty se však dají ještě očekávat. Celková suma pozastavených dividend by mohla dle některých odhadů dosáhnout dokonce až na 30 mld. GBP, což je přibližně třetina celkových dividend, které měly společnosti z indexu FTSE 100 v plánu vyplatit v letošním roce. Dividendy kromě jiných ruší například společnosti podnikající v retailu, restauracích, cestovní agentury, automobilky a nebo stavební společnosti. 

USA

V USA je zatím situace ohledně dividend poměrně nejistá. U indexu S&P 500 se v letošním roce očekával nárůst objemu vyplacených dividend o 10 % ve srovnání s rokem 2019. To však bylo před koronavirem, nyní můžeme očekávat spíše rapidní propad. Například v roce 2009 se v reakci na velkou finanční krizi snížil objem vyplacených dividend o 21 %. Místní banky sice pozastavily nákupy vlastních akcií, dividendy ale zdá se zatím rušit nebudou. Otázkou však je, jak dlouho tato politika bankám vydrží. USA je již několik dní zemí s největším počtem nákazy koronavirem - další úsporná opatření tak pravděpodobně budou následovat.

 

Autor: Analytické oddělení společnosti Colosseum, a.s.

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!