Fed nakupuje ETF

Zpráva z trhu
Fed nakupuje ETF fondy

Americká centrální banka začala s nakupováním ETF fondů v rámci ekonomické pomoci při koronavirové pandemii. Banka nakoupila první den přes 300 mil. USD převážně dluhopisových ETF. Nákupy ETF by měly pokračovat i nadále.


18. 5. 2020

 

Americká centrální banka sáhla minulý týden k historickému kroku. Fed začal s nakupováním ETF fondů v rámci ekonomické pomoci při koronavirové pandemii. Banka nakoupila první den přes 300 mil. USD převážně dluhopisových ETF. Fed se tak snaží pomoci společnostem, které v současnosti hledají dodatečné financování. Nákupy ETF fondů budou s největší pravděpodobností pokračovat i nadále. 

Fed se poprvé v historii uchýlil k nákupu ETF fondů. Americká centrální banka nakoupila hned první den 305 mil. USD převážně dluhopisových ETF fondů. Přesné názvy nakoupených fondů však zveřejněny nebyly. Fed se tak snaží pomoci americkým společnostem v době koronaviru. Nákupy ETF nafoukly bilanční sumu Fedu na 6,93 bil. USD. Fed dosud stimuloval ekonomiku zejména nákupem státních dluhopisů, které tak v současnosti tvoří většinu aktiv centrální banky. Meziročně se bilanční suma navýšila o 2,9 bil. USD - zejména kvůli nákupům státních dluhopisů v posledních týdnech. Dlouhodobý vývoj aktiv americké centrální banky je znázorněn na grafu níže.

Vývoj aktiv Fedu od roku 2008 

Zdroj: Bloomberg

Fed spolupracuje se společností BlackRock (největší světový správce peněz) na urychlení nákupů ETF fondů. Dá se tak očekávat, že nákupy fondů budou i nadále hojně pokračovat. Fed se navíc údajně chystá k přímým nákupům dluhopisů amerických firem. Pomoc americkým korporacím má být ve třech fázích. Momentálně se nacházíme v první stabilizační fázi. Následovat by měly fáze monitorovací a dále pak snížení podpůrných opatření. Podpora trhů ze strany Fedu bude trvat minimálně letošní rok, možná i déle. Na zprávy o nákupech ETF fondů ze sekundárního trhu pozitivně reagovaly jak akciové tak i dluhopisové trhy. 

 

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!