Fed snížil sazby - co to znamená?

Zpráva z trhu
Fed snížil sazby - co to znamená?

Americká centrální banka mimořádně snížila úrokové sazby. Co to znamená pro trhy?


4. 3. 2020

 

Americká centrální banka včera dle očekávání sáhla k mimořádnému snížení úrokové sazby. Rada Fedu se přitom měla sejít až za dva týdny 17. a 18. března. Centrální banka tak jednala v reakci na rozšiřující se koronavirus, který ohrožuje světové akciové trhy a ekonomiku. Guvernér Fedu Jerome Powell oznámil snížení úrokové sazby o 0,50 % (50 bazických bodů) na interval 1 až 1,25 %. Snížení sazeb by mělo podpořit zdravý ekonomický vývoj a důvěru Američanů ve finanční systém. Po snížení úrokových sazeb dlouhodobě volal i prezident USA Donald Trump. Dle jeho názoru je však potřeba snižovat sazby dále a vyrovnat se tak ostatním zemím. Včerejší krok Fedu se dá pokládat za první “záchranné” snížení úrokových sazeb od roku 2008. Přehled posledních záchranných snížení amerických úrokových sazeb naleznete v tabulce níže.

Snížení úrokových sazeb o 50 bazických bodů tedy není ničím novým, Fed tak v minulosti řešil krizové situace - naposledy pád banky Lehman Brothers v roce 2008. Zatím nejradikálnější reakcí bylo snížení sazeb v lednu 2008, kdy Fed reagoval na pád akciových trhů snížením sazeb o 75 bazických bodů. Snížení sazeb o 50 bazických bodů však ukazuje na velké obavy z koronaviru, který tak není dobré podceňovat. Tradiční snížení sazeb je většinou ve výši 25 bazických bodů. Na grafu níže jsou znázorněny zmíněné reakce Fedu na krizové situace na trzích a jejich vliv na vývoj akciového indexu S&P 500. 

Vliv mimořádných snížení úrokových sazeb na index S&P 500

Zdroj: MarketWatch


Co znamená snížení sazeb pro trhy?

Koronavirus v posledních týdnech výrazně ovlivňuje dění na světových akciových trzích. Jedna společnost za druhou varují ohledně hospodářských výsledků pro aktuální kvartál a posléze i za celý rok 2020. Akciové indexy tak po celém světě tak minulý týden výrazně padaly - americké akciové indexy dokonce zaznamenaly největší ztráty od roku 2008. Dařilo se naopak zlatu, kam v dobách nejistoty investoři přesouvají své finance a zlato tak působí jako tzv “bezpečný přístav”. Výnos 10ti-letých amerických státních dluhopisů se dostal na historická minima. Snížení sazeb by mělo podpořit většinu komodity - nižší úrokové sazby oslabují americký dolar, což by mělo podpořit cenu komodit kotovaných v této měně. Na snížení sazeb reagovaly pozitivně i hlavní americké akciové indexy, které si připsaly zajímavé růsty. Na snížení amerických úrokových sazeb by mohly reagovat i zahraniční centrální banky, u kterých se dá očekávat podobný krok. Nižší sazby by měly pomoci obnovit rovnováhu a stabilizovat světové akciové trhy. 

 

Autor: Analytické oddělení společnosti Colosseum, a.s.

 

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!