Finanční trhy pod vládou Joe Bidena

Zpráva z trhu
Finanční trhy pod vládou Joe Bidena

Podívejte se na očekávaný vývoj finančních trhů za vlády Joe Bidena. Kdo bude prosperovat a kdo naopak trpět?


11. 11. 2020

 

Od amerických prezidentských voleb uběhl již týden a vítězem se až po zdlouhavém sčítání stal demokratický kandidát a bývalý viceprezident Joe Biden. I přes obstrukce Donalda Trumpa tak dojde ke změně amerického prezidenta. Zvolení Joe Bidena může mít zcela zásadní vliv na vývoj akciových trhů, kurzu amerického dolaru a mezinárodního obchodu. Proměnnou však stále zůstávají volby do senátu, které budou uzavřeny až v lednu. Podívejte se na očekávaný vývoj finančních trhů za vlády Joe Bidena.

 

Prvotní vlivy zvolení Joe Bidena do prezidentského úřadu na trhy jsme měli možnost vidět již v uplynulých dnech. Masivní růst potkal téměř všechna aktiva s výjimkou zlata a stříbra. Vliv prezidentských voleb na tento nárůst byl však pouze částečný - investory potěšilo blížící se schválení pomocného balíčku pro postižené koronavirem. Tato finanční pomoc by měla být díky výhře demokratů vyšší. Hlavním prorůstovým vlivem však byly pozitivní zprávy o vývoji vakcíny na koronavirus, která by měla být ve finální fázi testování. Na to pozitivně zapůsobily téměř všechny akcie a pondělí tak bylo jedním z nejvydařenějších obchodních dnů za dlouhou dobu. 


Dlouhodobé vlivy

V dlouhodobém měřítku se očekává, že by výhra demokratů mohla znamenat nečekané šoky na trzích. Pod tlakem by měly být zejména zbrojařské společnosti a velké technologické, finanční a zdravotnické společnosti. Program demokratů se silně opírá o rozbíjení monopolů, což je velký problém pro společnosti jako Apple, Facebook a Alphabet. Rozpočet vlády na obranu by také pravděpodobně výrazně poklesl. To by se negativně promítlo do tržeb zbrojařských společností. Daňové reformy Donalda Trumpa budou pravděpodobně zrušeny, což by trhům příliš nepomohlo. 

Zvolení Joea Bidena by však mohlo znamenat výrazné otevření ekonomiky USA vůči zahraničnímu obchodu a tudíž vést ke snaze k fiskální expanzi, která by vedla k poklesu kurzu amerického dolaru. Při pohledu na mezinárodní politiku tak byl Joe Biden snesitelnějším kandidátem. Po jeho zvolení se dá naopak očekávat uklidnění napětí s Čínou, Mexikem a EU. Zvolení demokratického kandidáta by také mělo být dobrou zprávou pro odvětví zelené energie, které by se tak dočkalo vyšších investic. To ostatně i potvrdil sám Joe Biden, který hned po výsledku voleb oznámil, že se chce věnovat primárně boji s koronavirem a klimatickými změnami. Spolupráce se Sněmovnou reprezentantů Spojených států při tvorbě rozpočtů by měla být také bezproblémová díky demokratické předsedkyni Nancy Pelosi. 


Rozložení senátu stále otázkou

Otázkou však stále zůstává výsledek senátních voleb. Politický program obou stran má svá pozitiva a negativa, ideálním stavem by tak mohlo vítězství jedné strany v prezidentských volbách a zisk většiny v senátu druhé strany.  Z historického pohledu bylo vždy takové rozdělení moci pozitivní pro akciové trhy. Aktuální rozložení sedadel v senátu dle listopadových voleb je 50 pro republikány a 48 pro demokraty. V současnosti zbývá zvolit poslední dvě sedadla ve státě Georgia, kde ani jeden z kandidátů nezískal požadovaných 50% a více. Tyto volby by měly proběhnout až v lednu. V prezidentských volbách zde získal minimálním rozdílem vítězství Joe Biden. Pokud demokraté získají tyto dvě místa v senátě, tak bude podíl sil obou stran 50:50. V takovém případě se tak dá za většinu v senátě pokládat demokratická strana, která má svého člena v prezidentském úřadě. Pokud bude takový stav americké vlády, tak to bude velká prohra pro republikány, kteří tak budou jen těžko prosazovat své návrhy. To může mít na finanční trhy negativní důsledky v delším období.

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!