General Electric - pád legendy?

Zpráva z trhu
Pád legendy jménem GE

Legendární společnost je v posledních letech v masivním úpadku. Jaké jsou příčiny této krize? Má GE šanci vrátit se na výsluní?


24. 9. 2020
General Electric se dá rozhodně považovat za legendární společnost, která je bohužel v posledních letech ve velkém úpadku. Její akcie se letos dokonce obchodují na hodnotách, které jsme měli možnost vidět naposledy na začátku 90. let. V letošním roce jsou navíc akcie General Electric pod tlakem kvůli koronaviru. Podívejte se důvody pádu této legendární společnosti.

 

Není to tak dávno, co byla společnost General Electric dokonce tou největší ze všech na americkém trhu. V roce 2000 měla společnost kapitalizaci 480 mld. USD a jasně tak vládla žebříčku největších společností. V současnosti má General Electric kapitalizaci “pouhých” 53 mld. USD. Co stojí za takovým propadem? Jako první se nabízí špatná dlouhodobá investističní strategie společnosti. GE masivně investovalo do různých odvětví za půjčené peníze. Tyto investice se ne vždy vydařily. GE se soustředilo na odvětví, o kterých si společnost myslela, že budou v budoucnu financované vládou. Masivní vládní investice se však nekonaly a GE bylo nuceno počítat ztráty. Společnost tak například expandovala do železnic a naposledy například koupila francouzského výrobce elektrických zařízení Alstom. Díky této investici společnost odepsala za posledních 5 let přes 22 mld. USD. 

 

Historický vývoj akcií General Electric

 

Zdroj: Yahoo

 

Za problémy GE stojí několik dalších faktorů - společnost má dlouhodobě klesající tržby způsobené prodejem některých klíčových sekcí. Kvůli špatné finanční situaci způsobené nepovedenými investicemi byla společnost nucena prodat například sekce GE Transportation, GE Oil services a GE Health services. Zmíněné sekce byly pro společnost jedny z nejdůležitějších. Poslední roky navíc GE zakončilo v poměrně hluboké ztrátě kvůli nákladné reorganizaci. V letošním roce je společnost pod tlakem kvůli její velké expozici do leteckého sektoru. Lákadlem byla pro investory v předchozích letech alespoň vysoká dividenda. Ještě v roce 2018 byl roční dividendový výnos přes 5 %. Finanční potíže však donutily společnost seškrtat dividendu téměř na nulu. GE vyplácí za rok pouhé 4 centy za každou akcii. 


Světlo na konci tunelu?

Současná General Electric tak má s se slavnou společností z přelomu tisíciletí málo co společného. I v současnosti zde však lze nalézt pozitiva. Divoká investiční strategie dostala společnost i do odvětví zelené energie. V současnosti má dokonce GE poměrně výsadní postavení společnosti na poli obnovitelných energií. General Electric je jedním z největších dodavatelů větrných turbín na světě - jen za rok 2019 jich dodala 42 000. Poptávka po obnovitelných energiích roste prakticky po celém světě a tento trend bude dále pokračovat. GE má však co dělat, aby pokrylo provozní ztráty způsobené špatným hospodařením v minulých letech. Návrat na výsluní je tak bez další dramatické transformace prakticky vyloučen.

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!