Google poprvé zveřejnil výsledky YouTube

Zpráva z trhu
Google poprvé zveřejnil výsledky YouTube

4.2.2020

Společnost Alphabet zveřejnila rekordní hospodářské výsledky za rok 2019. Poprvé v historii také reportovala výsledky služby YouTube, která se ukazuje jako jedna z nejvydařenějších akvizicí historie.


4. 2. 2020

Technologický gigant Alphabet Inc. zveřejnil výsledky za poslední kvartál 2019 a za celý rok. Mateřská společnost slavné společnosti Google překonala očekávání ohledně zisků, tržby však mírně zaostaly za předpoklady. Za zmínku však stojí fakt, že společnost poprvé v historii poodhalila finanční výsledky populární video služby YouTube. Podívejte se na komentář k hospodářským výsledkům společnosti Alphabet a služby YouTube.

Za poslední kvartál roku reportoval Alphabet tržby ve výši 46,1 mld. USD, což byl meziroční nárůst o 17,3 %. Oznámené tržby však mírně zaostaly za očekáváním analytiků, kteří předpokládali tržby ve výši 46,94 mld. USD. O naprostou většinu tržeb se tradičně postaraly příjmy z reklam, které dosáhly na 37,93 mld. USD. Mezikvartálně se jednalo o nárůst o 11,8 %. Meziročně se tržby z reklam navýšily dokonce o 16,2 %. Srovnání tržeb z reklam z posledních kvartálů je znázorněno na grafu níže. Mírné zklamání představovaly tržby z prodeje hardwaru, jako jsou telefony Pixel a cloudové produkty Nest Mini a Nest Hub. Tržby této sekce dosáhly v posledním kvartálu na 5,26 mld. USD, což byl meziroční pokles o 18 %. 

Vývoj tržeb z reklam od roku 2017

Zisk Alphabetu meziročně narostl o 1,8 mld. USD na 10,7 mld. USD. Zisk přepočtený na akcii dosáhl na 15,35 USD, což výrazně překonalo očekávání analytiků, kteří předpokládali zisk 12,53 USD na akcii. Hospodářské výsledky za celý rok 2019 byly rekordní. Celkové tržby Alphabetu dosáhly na 162 mld. USD, což bylo o 18 % více než za rok 2018. Skvělý růst má za sebou cloudová sekce, jejíž tržby se meziročně navýšily o 53 % na 8,92 mld. USD. Zisk se za uplynulý rok vyšplhal na 34,4 mld. USD a meziročně tak narostl o 12 %. Od začátku roku se daří i akciím Alphabetu když přidaly více než 8 % a kapitalizace společnosti se tak poprvé v historii přehoupla přes 1 bilion USD. Graf akcií Alphabet je uveden níže.

Vývoj akcií Alphabet za 1 rok

zdroj: Yahoo


Nahlédnutí pod pokličku YouTube

Alphabet poprvé v historii zveřejnil finanční výsledky oblíbené služby YouTube, kterou společnost zakoupila v roce 2006 za 1,65 mld. USD. Tato investice se Alphabetu již několikanásobně vyplatila. YouTube utržilo za poslední kvartál 4,7 mld. USD na reklamách a za celý rok tato služby vygenerovala přes 15,1 mld. USD v celkových tržbách. Alphabet zveřejnil i údaje za rok 2018 - tržby YouTube byly za předminulý rok 11,16 mld. USD. Tato čísla navíc nezahrnují předplatitele YouTube TV, kterých je aktuálně přes 2 miliony. Tržby z předplatného této služby tak dosáhly na 3 mld. USD za uplynulý rok. YouTube má aktuálně 2 miliardy aktivních uživatelů - výnos na jednoho tak vychází na necelých 8 USD. Je tedy jasné, že YouTube má před sebou obrovský potenciál a bezesporu se jedná o jednu z nejpovedenějších akvizic.

 

Autor: Analytické oddělení společnosti Colosseum, a.s.

 

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!