Historický den pro akciové trhy

Zpráva z trhu
Historický den pro akciové trhy

Americké akciové trhy pokračují v jízdě jako na horské dráze. Rekordní pády střídají rekordní růsty. Opatření centrálních bank však vlévají optimismus do žil investorů a začátek tohoto týdne tak působí velmi slibně. Je to nejhorší již za námi?


25. 3. 2020

 

Během včerejšího obchodního dne zažil americký akciový index Dow Jones nejvýraznější procentuální nárůst od roku 1933. Z pohledu připsaných bodů se jednalo dokonce o nejúspěšnější den v historii. Akciové trhy tak dále pokračují v historické volatilitě. Pozitivní vlnu však v posledních dnech způsobily masivní stimulační balíčky světových centrálních bank, které do ekonomiky pumpují biliony dolarů. Je tak to nejhorší již za námi?

Index Dow Jones zaznamenal nárůst o více než 11 % (2013 bodů) a včerejší obchodní den tak zakončil na 20704,91 bodech. Z pohledu procentuálního nárůstu se jednalo o nejvydařenější den od roku 1933, kdy si index připsal dokonce 15,34 % za jediný obchodní den. V historii byl včerejší den z pohledu procentuálního nárůstu čtvrtý nejúspěšnější v historii. Přehled deseti nejúspěšnějších obchodních dnů v historii indexu Dow Jones naleznete na grafu níže. Z pohledu bodového nárůstu byl včerejšek dokonce vůbec nejlepším dnem v historii. 

Nejvyšší denní procentuální nárůst indexu Dow Jones

Zdroj: CNBC

Pozadu však nezůstaly ani další hlavní akciové indexy - S&P 500 a Nasdaq Composite. Index S&P 500 včera posílil o 9,38 % (210 bodů) a Nasdaq vzrostl o 8,12 % (557 bodů). Vývoj indexu S&P 500 od loňského září do současnosti naleznete na grafu níže. Z pohledu sektorů byl včerejší den nejúspěšnější pro energetické společnosti a banky. Ve srovnání se začátkem roku se však stále obchodují o desítky procent níže. Akciové trhy tak znovu ukázaly masivní volatilitu, která nemá v historii obdoby. Z pohledu bodových změn je 5 nejúspěšnějších a 6 nejméně úspěšných dní v historii z letošního roku (měřeno vývojem indexu Dow Jones).

<

Vývoj indexu S&P 500 od září 2019 do současnosti

Zdroj: Reuters


Je to nejhorší již za námi?

Akciové trhy reagovaly pozitivně zejména na další finanční balíček v hodnotě 2 bilionu USD, který je připravena americká vláda investovat do ekonomiky. Centrální banky však investují do ekonomiky enormní objemy peněz už několik týdnů a reakce trhů byla zatím dosti smíšená. Na investorech je stále vidět velká nervozita a v posledních týdnech jsme tak zažili největší volatilitu v historii. Investoři dosud jednali spíše emocionálně než racionálně. Jak se však situace kolem koronaviru začne uklidňovat, tak snad znovu převládne racionální smýšlení a i díky zásahům centrálních bank se akciové trhy začnou pomalu vracet k hodnotám ze začátku roku. Pozitivní vývoj nastínil již včerejší obchodní den a trhy budou pokračovat v růstovém trendu pravděpodobně i dnes. Je však potřeba být připraven na další volatilitu. Investoři by měli stále dávat pozor na sektory jako je bankovnictví (nízké sazby jim snižují tržby a zisky), pak také aerolinky, výrobci letadel, hotely a cestovní společnosti. Vzhledem k současným cenám ropy mají před sebou složité měsíce i těžaři ropy. 

 

Autor: Analytické oddělení společnosti Colosseum, a.s.

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!