Historický den pro akciové trhy

25.3.2020

Americké akciové trhy pokračují v jízdě jako na horské dráze. Rekordní pády střídají rekordní růsty. Opatření centrálních bank však vlévají optimismus do žil investorů a začátek tohoto týdne tak působí velmi slibně. Je to nejhorší již za námi?

 

Během včerejšího obchodního dne zažil americký akciový index Dow Jones nejvýraznější procentuální nárůst od roku 1933. Z pohledu připsaných bodů se jednalo dokonce o nejúspěšnější den v historii. Akciové trhy tak dále pokračují v historické volatilitě. Pozitivní vlnu však v posledních dnech způsobily masivní stimulační balíčky světových centrálních bank, které do ekonomiky pumpují biliony dolarů. Je tak to nejhorší již za námi?

Index Dow Jones zaznamenal nárůst o více než 11 % (2013 bodů) a včerejší obchodní den tak zakončil na 20704,91 bodech. Z pohledu procentuálního nárůstu se jednalo o nejvydařenější den od roku 1933, kdy si index připsal dokonce 15,34 % za jediný obchodní den. V historii byl včerejší den z pohledu procentuálního nárůstu čtvrtý nejúspěšnější v historii. Přehled deseti nejúspěšnějších obchodních dnů v historii indexu Dow Jones naleznete na grafu níže. Z pohledu bodového nárůstu byl včerejšek dokonce vůbec nejlepším dnem v historii. 

Nejvyšší denní procentuální nárůst indexu Dow Jones

Zdroj: CNBC

Pozadu však nezůstaly ani další hlavní akciové indexy - S&P 500 a Nasdaq Composite. Index S&P 500 včera posílil o 9,38 % (210 bodů) a Nasdaq vzrostl o 8,12 % (557 bodů). Vývoj indexu S&P 500 od loňského září do současnosti naleznete na grafu níže. Z pohledu sektorů byl včerejší den nejúspěšnější pro energetické společnosti a banky. Ve srovnání se začátkem roku se však stále obchodují o desítky procent níže. Akciové trhy tak znovu ukázaly masivní volatilitu, která nemá v historii obdoby. Z pohledu bodových změn je 5 nejúspěšnějších a 6 nejméně úspěšných dní v historii z letošního roku (měřeno vývojem indexu Dow Jones).

Vývoj indexu S&P 500 od září 2019 do současnosti

Zdroj: Reuters


Je to nejhorší již za námi?

Akciové trhy reagovaly pozitivně zejména na další finanční balíček v hodnotě 2 bilionu USD, který je připravena americká vláda investovat do ekonomiky. Centrální banky však investují do ekonomiky enormní objemy peněz už několik týdnů a reakce trhů byla zatím dosti smíšená. Na investorech je stále vidět velká nervozita a v posledních týdnech jsme tak zažili největší volatilitu v historii. Investoři dosud jednali spíše emocionálně než racionálně. Jak se však situace kolem koronaviru začne uklidňovat, tak snad znovu převládne racionální smýšlení a i díky zásahům centrálních bank se akciové trhy začnou pomalu vracet k hodnotám ze začátku roku. Pozitivní vývoj nastínil již včerejší obchodní den a trhy budou pokračovat v růstovém trendu pravděpodobně i dnes. Je však potřeba být připraven na další volatilitu. Investoři by měli stále dávat pozor na sektory jako je bankovnictví (nízké sazby jim snižují tržby a zisky), pak také aerolinky, výrobci letadel, hotely a cestovní společnosti. Vzhledem k současným cenám ropy mají před sebou složité měsíce i těžaři ropy. 

Vše důležité ze světa financí a investic přímo na Váš e-mail

Ikona newslettery

Autor: Analytické oddělení společnosti Colosseum, a.s.