IPO již netáhnou?

Zpráva z trhu
IPO již netáhnou?

Dle dat z minulého měsíce se přibližně polovina všech společností po svém IPO obchodovala pod cenou při samotném vstupu na trhy. Čím to je, že se IPOs letos tolik nedaří?


5. 10. 2021

 

Na akciové trhy letos se slávou vstoupilo několik vysoce očekávaných titulů - například provozovatel kryptoměnové burzy Coinbase nebo Robinhood Markets. Výkon samotných akcií od jejich úpisu však již tak slavný nebyl. Ve srovnání s ročním maximem se nyní obě akcie pohybují o několik desítek procent níže. Dle dat ze září se přibližně polovina všech společností po svém IPO obchodovala pod cenou při samotném vstupu na trhy. Čím to je, že se IPOs letos tolik nedaří?

 

Co do počtu IPOs je letošní rok zatím jedním z nejlepších za poslední dvě dekády. Za první tři kvartály roku vzrostl celosvětový počet IPOs o 87 % ve srovnání se stejným obdobím za rok 2020. Výrazný růst zaznamenaly také prostředky, které společnosti prostřednictvím IPO získaly. Meziroční růst objemu získaných prostředků dosahuje téměř na 100 %. Pohled na výkon samotných IPOs na trzích je však o poznání smutnější. Dle zářijových dat je přibližně polovina letošních IPOs na amerických trzích pod upisovací cenou při samotném vstupu na akciové trhy. Pod, nebo blízko upisovací ceny se nyní obchodují slavné společnosti jako Coinbase (ta zvolila direct listing) nebo Robinhood Markets. Ve srovnání s ročním maximem se však obě společnosti pohybují o přibližně 50 % níže. Na grafu níže je znázorněn vývoj akcií společnosti Coinbase od jejího vstupu na trhy.

 

Graf akcií Coinbase od vstupu na akciové trhy

Zdroj: Google

 

Jedním z největších propadáků byl vstup čínské taxi společnosti DiDi Chuxing na americké trhy. Ta se nyní obchoduje téměř 50 % pod vstupní hodnotou při IPO po oznámení čínské vlády o zákazu nových registrací do mobilní aplikace a její následné smazání z obchodů. Vývoj akcií společnosti DiDi od jejího vstupu na trhy je na grafu níže.

 

Graf akcií DiDi od vstupu na akciové trhy

Zdroj: Google

 

Investoři jsou v roce 2021 zdá se mnohem opatrnější. Není se čemu divit - nervozita na trzích dále převládá díky neustávající pandemii koronaviru a novým mutacím, současné energetické krizi a alarmujícím zprávám o zadlužení čínských společností. Volatilnějším akciím (jako je většina IPOs) tak současná situace na trzích příliš nepřeje. Za zmínku stojí také nárůst obliby tzv SPAC společností (special purpose acquisition vehicle - společnost založená za účelem akvizice), jejichž listingů na burzách sice díky zvýšení regulace v druhém a třetím kvartále výrazně ubylo, jedná se však o jedny z nejvolatilnějších titulů. Mezi nejznámější patří Clover Health, jejíž hodnota se od začátku roku propadla o 50 %. Výrazně také ubylo IPOs čínských společností na americké akciové trhy a tento trend očekáváme i nadále.Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!