IPO Uberu zklamalo

Zpráva z trhu
IPO Uberu zklamalo

16.5.2019

Uber v prvních dnech obchodování odepisoval chvílemi téměř 20 %. Nyní se akcie společnosti stále obchodují pod cenou při IPO. Uber tak zatím zaostává za očekáváním.


17. 5. 2019

Společnost Uber, která provozuje alternativní taxi služby vstoupila minulý týden na newyorskou burzu a dlouho očekávané IPO se tak stalo skutečností. Očekávání trhu byla obrovská a mělo se jednat o nejúspěšnější vstup na americké burzy letošního roku. Realita však ukázala, že investory odradila ztrátovost společnosti a nepříznivé ekonomické podmínky. Uber tak v prvním dni obchodování odepisoval 8 % z upisovací ceny akcií a ve druhém dni pak bezmála 11 %. Ačkoliv se nyní akcie obchodují již jen o 4,5 % níže oproti vstupní ceně, samotné IPO bylo zklamáním a Uber se tak zařadil vedle dalších neúspěšných letošních emisí.

Hvězdy Uberu nepřály

Společnosti, které v letošním roce uvažovaly o vstupu na burzovní trhy, si byly vědomy, že nálada investorů bude dříve či později ovlivněna zpomalujícím tempem růstu globální ekonomiky a eskalací obchodní války USA s Čínou. Pro úspěšný úpis akcií tak bylo zcela zásadní urychlit přípravné procesy a využít setrvávající pozitivní nálady na trzích, která byla indukována markantním posilováním aktiv napříč trhy a světadíly. Pro Uber bylo velmi nešťastnou událostí IPO konkurenční společnosti Lyft, která jej se vstupem na burzovní trhy předběhla - podmínky na trhu však ukazovaly, že investoři jsou ochotni akceptovat ztrátové společnosti a investovat do nich své prostředky. Úspěšnému IPO Uberu tak v zásadě nic nebránilo.

Zlomovým okamžikem však bylo vyhrocení situace mezi USA a Čínou, kdy prezident Trump přistoupil ke zvýšení celních tarifů z 10 % na 25 % na importované čínské zboží v objemu 200 mld. USD. Akciové trhy tak v obavách z možného prohloubení napětí a stagnujícího mezinárodního obchodu reagovaly odepisováním letošních zisků a velká část investorů realizovala své dosavadní zisky. V rámci akciového indexu S&P 500 pak v posledních dvou týdnech došlo ke ztrátě o 2,5 %. Asijské akciové indexy však realizovaly výrazně vyšší ztráty - v případě indexu Shanghai Composite se jednalo o ztrátu okolo 6 %. Pro IPO Uberu se tak jednalo o nastolení nepříznivých podmínek a vstup na burzu podlehl negativní náladě.

Obchodní válce mezi USA a Čínou jsme se věnovali blíže zde


Přehnané očekávání srazilo ceny

Negativně se projevily i původní odhady kapitalizace, které oceňovaly Uber až na 120 mld. USD. Korporátní investoři, kteří již drželi podíl v Uberu za nižší ceny údajně odmítli nakupovat další akcie při tak vysokém ocenění společnosti. Samotná společnost naopak dle interních informací tlačila na valuaci kolem 120 mld. USD a CEO měl údajně slíbené vysoké odměny při dosažení této hodnoty. Negativní vliv měla také stále hluboká ztráta společnosti a zpomalení růstu v některých regionech - zejména v Latinské Americe. Tento pokles růstu má na vině nepřímo jeden z největších investorů v Uberu - společnost Softbank. Ta prostřednictvím svého fondu investovala do společnosti 99, která je carsharingovým startupem právě v Latinské Americe. Díky širokým investicím do společnosti 99 se tak podíl Uberu na daném trhu výrazně snížil. Softbank investuje i do dalších konkurentů Uberu - zejména pak služby Uber Eats. Nedávno společnost investovala přes 1 mld. USD do společností Rappi a DoorDash, které jsou konkurenty Uber Eats.

Nepříliš pozitivní vliv mělo i březnové IPO Lyftu, který několik dní po svém vstupu na trhy začal prudce padat. Postupně se projevily obavy z přílišného nadhodnocení společnosti při IPO a nejisté budoucnosti ohledně ziskovosti společnosti. Lyft navíc den před vstupem Uberu na burzu zveřejnil své hospodářské výsledky za poslední kvartál. Lyft prohloubil svou ztrátu na 1,14 mld. USD a někteří investoři začali pochybovat, jestli má smysl do takových společností investovat.

Analýze společností Lyft a Uber před IPO jsme se blíže věnovali zde


Graf vývoje akcií Uber na NYSE od IPO 

zdroj: finance.yahoo.com

Průběh IPO a jak dál?

Po postupném snižování kapitalizace Uberu nakonec společnost vstoupila na burzu při ceně 45 USD za akcii, což společnost ocenilo na 75,5 mld. USD a Uber si tak přišel na 8,1 mld. USD kapitálu. Při podobném ocenění Uber naposledy prodával podíly externím investorům v loňském roce. Hned první den obchodování se projevily výše zmíněné negativní faktory a akcie tak uzavřely o téměř 8 % níže. Dle odepsané dolarové hodnoty se tak jednalo dokonce o nejhorší IPO americké společnosti od roku 1975. Následující den akcie pokračovaly ve volném pádu a chvílemi atakovaly dokonce hranici 36 USD. V druhé polovině tohoto týdne však na trzích již zavládla pozitivní nálada a akcie Uberu se vrátily na hodnoty kolem 43 USD, což společnost oceňuje na 72 mld. USD.

Dosavadní průběh letošních IPO alternativních provozovatelů taxi služeb ukázal, že ztrátové společnosti přestávají být pro investory atraktivní a ve spojení s eskalující nervozitou na akciových trzích se jedná o poměrně rizikovou investici. Následující vývoj cen akcií bude záležet na schopnosti udržet dosavadní enormní růst tržeb společnosti. Klíčovou otázkou pak zůstává dlouhodobá ziskovost společnosti Uber.


Autoři: Petr Lajsek a Tomáš Turna, analytici společnosti Colosseum, a.s.

 

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!