Jak se dařilo komoditám v roce 2019

Zpráva z trhu
Jak se dařilo komoditám v roce 2019

23.1.2020

Rok 2019 byl pro komodity převážně pozitivní. Skvělé zisky si připsaly cenné kovy, ropa a například káva arabica. Zemní plyn naopak zklamal. Podívejte se na letošní dění okolo vybraných komodit.


23. 1. 2020

 

Pro komodity byl rok 2019 velmi povedený. Cenné kovy potvrdily pověst bezpečného přístavu a připsaly si nejvyšší růst za poslední roky. Palladium bylo dokonce nejúspěšnější komoditou roku, když jeho cena za rok posílila o bezmála 60 %. Skvělý rok má za sebou i káva arabica, jejíž cena díky poklesu produkce v Brazílii vzrostla téměř o třetinu. Zklamáním však byl zemní plyn, který odepsal více než 30 %. Nejdivočejší jízdu pak investoři zažili na trhu s ropou. Podívejte se na letošní dění okolo vybraných komodit.

Zlato a stříbro potvrdily pověst bezpečných přístavů

Pro cenné kovy byl loňský rok velmi vydařený. Odhady ze začátku roku očekávaly cenu zlata na hodnotách mezi 1300 až 1400 USD za unci. Rok 2019 nakonec tento cenný kov zakončil s růstem o 19 % na 1523 USD za unci což byl pro zlato nejvyšší nárůst od roku 2010, kdy přidalo na své hodnotě o 29,7 %. Ceny zlata podpořilo zejména přetrvávající obchodní napětí mezi USA a Čínou a obavy z brexitu. Svou roli sehrály i obavy ze zpomalujícího se tempa globálního ekonomického růstu. Zlato tak zapůsobilo jako bezpečný přístav, kam investoři přesouvali část svých prostředků. Na rostoucí ceny zlata také pozitivně zapůsobil růst nákupů ze stran centrálních bank. Nejaktivnější byly v tomto ohledu centrální banky Ruska, Číny, Kazachstánu a Turecka. Celkově za loňský rok nakoupily centrální banky do svých rezerv 668 tun zlata. Velmi vydařený rok má za sebou také stříbro, které posílilo o 15,3 % a rok 2019 tak zakončilo na 17,92 USD za unci. Pro stříbro se pak jednalo o nejlepší rok od 2016, kdy si připsalo růst o 15,8 %. 

 Vývoj spotové ceny zlata za rok 2019 (USD)

zdroj: TWS

Vývoj spotové ceny stříbra za rok 2019 (USD)

zdroj: TWS


Palladium na rekordních hodnotách

Jedna komodita loni čněla vysoko nad všechny ostatní - palladium. Tento cenný kov v loňském roce posílil o 60 % na své hodnotě a překonal historicky rekordní úroveň 2 000 USD za unci. Za extrémním nárůstem cen palladia pak nestojí nic jiného než jeho nedostatek a poptávka převyšující nabídku. Růst cen palladia však není ničím novým, za rok 2016 vzrostly jeho ceny o 45 %, v roce 2017 o 60 % a v roce 2018 pak o 15 %. Za výrazným růstem cen stojí zejména extrémní poptávka automobilek, které ho využívají v rámci produkce benzínových vozů, jejichž katalyzátory obsahují právě palladium. Automobilový průmysl tak představuje přes 80 % celosvětové poptávky po palladiu.

Za vyššími cenami palladia pak také stojí aféra dieselgate, která snížila globální poptávku po dieselových vozech, které ve svých katalyzátorech mají namísto palladia platinu, která je výrazně levnější. V posledním měsíci roku 2019 byla cena palladia dále podpořena výpadky elektrické energie v oblasti hlavních dolů v Jihoafrické republice - těžba tak byla omezena. Palladium by si mělo i nadále udržet poměrně vysokou cenu, jelikož globální poptávka aktuálně dosahuje okolo sedmi milionů uncí, což je přibližně o 300 tisíc uncí více než celosvětová nabídka. Tento deficit by se měl v příštích letech nadále zvyšovat. Můžeme pak zároveň očekávat rostoucí poptávku po palladiu v návaznosti na závazky evropských zemí o zákazu prodeje dieselových vozů. 

Vývoj spotové ceny palladia za rok 2019 (USD)

zdroj:TWS


Africká chřipka decimovala vepřové 

Pro zemědělské a živočišné komodity byl loňský rok dost divoký - do cen komodit promlouvala zejména obchodní válka a zavedení celních tarifů. Na některých zemědělských produktech se také negativně promítlo nepříznivé počasí. Na cenách vepřového masa se výrazně podepsala africká prasečí chřipka, která se rozšířila v téměř celé východní Asii. Nejvíce byla zasažena Čína, která musela utratit přes milion kusů prasat - v zemi byl tak značný nedostatek vepřového masa, což vyústilo ve výrazný nárůst cen v březnu. Situace v Číně měla zásadní vliv na celý trh vepřového - jedná se o zemi s největší spotřebou vepřového masa na světě (v objemu přes 56 milionů tun, což představuje téměř polovinu celosvětové spotřeby). Čína je zároveň největším producentem vepřového masa na světě. V průběhu roku se však Čína musela uchýlit k importu vepřového masa z USA. Rok 2019 uzavřelo vepřové maso se ziskem více než 15 %. V průběhu dubna však ceny futures atakovaly až 100 USD za kontrakt, což byl nárůst oproti hodnotám ze začátku roku 2019 o 60 %. 

Vývoj spotové ceny vepřových půlek za rok 2019 (USD)

zdroj: TWS


Pokles produkce kávy vyhnal ceny nahoru

Jednou z nejúspěšnějších zemědělských komodit byla v loňském roce káva arabica, která posílila o téměř 30 %. Hlavním důvodem, který podpořil ceny kávy, byl přechod Brazílie na dvouletý produkční cyklus. Na rok 2019 tak připadlo v Brazílii období s nižší produkcí. Brazílie je největším světovým producentem kávy arabica a stojí tak za přibližně třetinou světové produkce. Změna produkce měla za následek deficit kávy arabica a následný prudký růst cen. Brazilská produkce se snížila přibližně o 8 % oproti roku 2018, kdy byla produkce velmi silná a ceny kávy arabica tak byly v některých zemích dokonce pod produkčními náklady. Letos můžeme očekávat korekci cen k nižším hodnotám vzhledem k předpokládanému nárůstu produkce v Brazílii. Tamní produkce pro rok 2020 by měla dosáhnout na 66,7 mil. pytlů (1 pytel kávy = 60 kg), což by byl meziroční nárůst o více než 15 %. 

Vývoj spotové ceny kávy arabica za rok 2019 (USD)

zdroj: TWS


Ropa zažila jízdu na horské dráze

Trh s ropou zažil v minulém roce celou řadu impulsů, které vedly k výraznému posilování cen - přišla však také řada korekcí a vývoj cen ropy tak skutečně připomínal jízdu na horské dráze. Počátek loňského roku se nesl ve znamení silného růstového trendu, který nastal po rozhodnutí zemí uskupení OPEC o zavedení limitů ropné produkce. OPEC se zavázal snížit ropnou produkci o 1,2 milionu barelů denně a v případě ropy WTI jsme tak během prvních 4 měsíců roku 2019 registrovali nárůst cen z úrovně okolo 45 USD za barel až na hodnoty přesahující 65 USD za barel. Trh s ropou však postupně negativně ovlivňovaly zprávy o protahujících se jednáních v rámci obchodní války USA s Čínou, přidaly se také odhady o zpomalujícím se tempu růstu světové ekonomiky a celková eskalace globální nejistoty. Ropa tak reagovala poklesem cen, který v případě ropy WTI znamenal návrat na hodnoty jen těsně nad hranicí 50 USD za barel. 

Výrazným růstovým impulsem byly až útoky na ropná zařízení v Saúdské Arábii, které provedli jemenští separatisté a krátkodobě tak způsobili výpadek přibližně 5 % celosvětové denní produkce - trh s ropou tak reagoval růstem cen, které se při spotové ceně ropy WTI vyšplhaly až nad 63 USD za barel. Saúdské společnosti Saudi Aramco se však podařilo velmi rychle obnovit provoz a cena ropy tak opět reagovala poklesem. Závěr minulého roku se však nesl v duchu stabilního růstového trendu, který byl podpořen snahou zemí uskupení OPEC, které se shodly na navýšení limitů ropné produkce a to o 500 tisíc barelů denně. Ropa tak zakončila rok 2019 jako růstový a v případě ropy WTI se jednalo o posílení o bezmála 28 %.

Graf vývoje spotové ceny ropy WTI  za rok 2019 (USD)

zdroj: TWS


Zemní plyn zklamal

Zemní plyn započal minulý rok na relativně vysoké úrovni okolo 3,25 USD za kontrakt (10 000 MMBtu) - vliv měla především koncem roku 2018 doznívající tuhá zima v USA, která evokovala vyšší poptávku po zemním plynu. V průběhu roku však plyn potvrdil svůj sezónní charakter a v rámci slabšího využití pro topné účely se postupně ustálil na hodnotách okolo 2,50 USD  za kontrakt. Na pokles cen zemního plynu zároveň působila snižující se ekonomická aktivita průmyslových podniků, které se obávaly eskalace napětí mezi USA a Čínou. Růstovým impulsem měla být opět nadcházející zima, která je tradičně spojena s topnou sezónou - ta však vlivem několika faktorů vyšší ceny nepřinesla. Klíčový dopad měla zejména rychle se zvyšující produkce, která se během roku 2019 meziročně navýšila (dle předběžných odhadů agentury EIA) o 10 %. Vyšší produkce a velmi mírná zima v USA zároveň vyústila v nečekaně vysoký objem zásob zemního plynu, které koncem roku dosáhly přibližně 3 610 miliard kubických stop, což znamenalo meziroční nárůst o téměř 18 %. Cena zemního plynu se tak dostala pod tlak fundamentů a koncem roku se pohybovala již jen okolo 2,18 USD za kontrakt. Pro zemní plyn znamenal rok 2019 pokles cen o 33 %. 

Graf vývoje spotové ceny zemního plynu za rok 2019 (USD)

zdroj: TWS

 

Autor: Analytické oddělení společnosti Colosseum, a.s.

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!