Jaká bude budoucnost těžařů ropy?

Zpráva z trhu
Jaká bude budoucnost těžařů ropy?

Epidemie viru COVID-19 si v únoru a v březnu vybírala na finančních trzích krutou daň, nyní se však zdá, že se karta otáčí a lepší časy čekají i těžaře ropy.


13. 7. 2020

Epidemie viru COVID-19 způsobila v průběhu letošního února a března paniku, která vedla k masivním výprodejům na akciových trzích, přičemž výrazně klesající trend zaznamenala i ropa. Těžaři ropy tak v prvním kvartálu zaznamenávali první dopady virové epidemie v podobě uvadající globální ekonomické aktivitě a tudíž klesající poptávce po ropě. Ačkoliv se zdá, že epidemie je již na ústupu a ekonomika by mohla získávat růstové impulsy, ropný sektor bude zřejmě pod tlakem COVID-19 až do konce letošního roku. Podívejte se, jaká opatření někteří těžaři ropy přijali a co to znamená pro investory.

Exxon Mobil Corporation (XOM)
NYSE

Profil
Exxon Mobil je mezinárodně působící společnost, která se zabývá těžbou ropy a zemního plynu. Sídlí v Irvingu v americkém Texasu. Mezi nejvýznamnější akcionáře společnosti patří globální finanční společnosti jako The Vanguard Group, BlackRock či StateStreet Corporation. V rámci rafinérské činnosti se pak jedná o šestou největší společnost na světě.

Dividenda
Dividendová politika společnosti je dlouhodobě progresivní a pravidelně meziročně výše vyplácené dividendy roste přibližně o 5 % ročně. Současná výše dividendy činí 3,48 USD na akcii, což představuje dividendový výnos 8,16 % ročně. Rozhodný den pro výplatu příští dividendy by měl proběhnout v polovině měsíce srpna.

Hospodářské výsledky
Poslední hospodářské výsledky reportoval Exxon za první kvartál fiskálního roku 2020, který byl výrazně ovlivněn epidemií COVID-19, která utlumila světovou poptávku po ropě a ropné společnosti tak zaznamenaly velmi výrazný propad tržeb, vliv však COVID-19 bude mít na očekávané hospodářské výsledky společnosti i pro nadcházející kvartály. V první kvartálu dosáhla společnost na tržby ve výši 55,16 mld. USD, což bylo meziročně o 7,5 mld. USD méně, mírně se však snížily celkové náklady společnosti a to o 0,9 mld.USD meziročně na 56,4 mld. USD - společnost však i tak upadla do ztráty ve výši - 0,61 mld. USD, což po přepočtení na akcii činilo -0,14 USD. Za stejné období loňského roku se Exxon dostal do zisku ve výši 2,35 mld. USD (0,55 USD na akcii).

Výhled
Akcie společnosti za poslední rok poklesly více než 40 % a aktuálně se pohybují přibližně o 10 USD nad ročními minimy. V cenách akcií se nejvíce projevila epidemie COVID-19, která je stále drží pod tlakem a nedá se předpokládat, že setrvávající nervozita ohledně epidemie a utlumená globální ekonomická aktivita podpoří v krátkodobém horizontu ceny akcií společnosti směrem vzhůru. Pro druhý kvartál letošního roku se tak očekává další pokles tržeb a prohloubení ztráty společnosti, nicméně tržní konsensus předpokládá, že trend by se měl od poloviny roku obracet a čtvrtý letošní kvartál by měl již znamenat navrat do ziskovosti.

Roční graf vývoje cen akcií společnosti Exxon Mobil Corp. (USD)

Zdroj: Bloomberg 


Chevron Corporation (CVX)
NYSE

Profil
Chevron Corporation je nadnárodní společnost podnikající v oboru energetiky sídlící v San Ramonu v Kalifornii. Společnost podniká ve více než 180 státech světa ve všech oblastech spjatých s ropou, zemním plynem a geotermální energií. Zabývá se vyhledáváním ložisek, těžbou, zpracováním, přepravou i prodejem. Dlouhodobě se jedná o jednu z největších amerických i světových firem podle tržeb.

Dividenda
Chevron může v současnosti nabídnout velmi zajímavou dividendu, aktuální výnos je 6,05 % ročně. Následující dividenda by měla být vyplacena v průběhu září. Společnost již letos zvýšila dividendu o 8 % a dle slov CEO Chevronu se zatím o jejím snížení kvůli aktuální situaci neuvažuje. Společnost naposledy snížila svou dividendu v roce 1934. 

Hospodářské výsledky
Tržby společnosti za první kvartál byly dle očekávání výrazně nižší než za stejné období před rokem. Chevron zaznamenal tržby ve výši 30 mld. USD, což bylo meziročně o 4 mld. USD méně. Zisk ve výši 3,6 mld. USD byl však příjemným překvapením - jednalo se o meziroční nárůst o 1 mld. USD. Chevron těžil zejména z příznivého měnového kurzu a daňových zvýhodnění. Klíčové však budou až hospodářské výsledky za druhý kvartál roku, které se očekávají 31. července. Do těch by se měl plně promítnout vliv koronaviru a nízkých cen ropy. Společnost se však snaží výrazně šetřit náklady, které by měly v letošním roce klesnout až o 14 mld. USD. 

Výhled
Cena akcií společnosti Chevron se ve srovnání s maximem z ledna propadla téměř o třetinu. Za propadem stojí zejména pád cen ropy ve spojitosti s masivním poklesem globální poptávky po této komoditě. Vrcholem byl duben, kdy se ceny ropy propadly na historická minima. To otestovalo i ceny akcií ropných společností, ty však poklesly jen o pár procent a ztráty postupně smazaly. Trh očekává v budoucnosti rostoucí ceny ropy a akcie těžařských společností by se mohly brzy začít vracet na původní ceny. Koronavirová pandemie se zdá být ve většině vyspělých zemí na ústupu a s tím souvisí i postupný návrat do normálního stavu. Hranice zemí se postupně otevírají a s tím bude podpořen i turismus a poptávka po ropě by tak měla podstatně vzrůst.

Roční graf vývoje cen akcií společnosti Chevron Corp. (USD)

Zdroj: Bloomberg  


Royal Dutch Shell plc. (RDS)
NYSE

Profil
Společnost působí jako globální hráč na poli energetického a petrochemického průmyslu se sídlem v nizozemském Haagu. Společnost byla oficiálně založena již roku 1907 a v dnešní době figuruje jako třetí největší ropná společnost na světě.

Dividenda
Dividendová politika byla během posledních šesti let naprosto stabilní, když společnost pravidelně vyplácela ročně 3,76 USD na akcii. Epidemie viru COVID-19 však přinutila společnost k preventivnímu opatření a tudíž snížení vyplácené dividendy na 0,32 USD kvartálně. Prozatím však není jasné, jak rychle probíhající epidemie odezní, a kdy vedení společnosti rozhodne o navrácení dividend na předcházející úrovně. Prozatím však zůstává platný dividendový výnos na akcii ve výši 4,22 % ročně.

Hospodářské výsledky
Za první kvartál fiskálního roku 2020 dosáhla společnost na celkové tržby ve výši 60 mld. USD, což bylo meziročně o 23,74 mld. USD méně a ani společnosti Shell se nevyhnuly projevy utlumené ekonomické aktivity a snížená poptávka po ropě a ropných derivátech. Společnost se tak ocitla ve ztrátě 23 mil. USD (0,00 USD na akcii), což představuje velmi výrazný propad za stejné období loňského roku, kdy Shell dosáhl zisku 6,16 mld. USD a tedy 0,74 USD na akcii. Společnost i přes ztrátový počátek roku udržuje velmi stabilní finanční pozici, jelikož krátkodobé závazky jsou výrazně nižší než disponibilní prostředky a jejich ekvivalenty.

Výhled
Za poslední rok poklesly akcie na své ceně o bezmála 55 % a aktuálně se obchodují 10 USD nad úrovní ročních minimálních hodnot. Můžeme očekávat, že vedení společnosti se bude i nadále při nízkých cenách ropy snažit snižovat náklady, patrné je zejména snížení nákladů na prospektorskou činnost. Snížení dříve vyplácených dividend o 66 % poskytlo společnosti Shell významný bezpečnostní polštář ve formě disponibilních prostředků ve výši 10 mld. USD a redukuje tak náchylnost společnosti na další případný pokles ropného sektoru. Růstový impuls by mělo přinést oživení globální ekonomiky a vyšší poptávka po ropě stran klíčových spotřebitelů ropy.

Roční graf vývoje cen akcií společnosti Royal Dutch Shell plc. (USD)
Zdroj: Bloomberg 


Occidental Petroleum Corporation (OXY)

NYSE

Profil
Occidental Petroleum je americkou těžařskou společností, která kromě USA působí na Blízkém Východě, Kolumbii, Kanadě a v Chile. Occidental Petroleum je po koupi Anadarko Petroleum největším těžařem v oblasti Permian Basin (jihovýchodní část USA bohatá na ropu). Společnost sice prodala ropná pole v Kataru, stále však působí kromě USA v Ománu, Libyi a Kolumbii.

Dividenda
Aktuální dividendový výnos je pouhých 0,24 % ročně. Společnost v březnu výrazně snížila výši dividendy kvůli úsporným opatřením. Současná dividenda je tak nejnižší od 70. let minulého století. Následující dividenda bude vyplacena v průběhu října.   

Hospodářské výsledky
Tržby společnosti za první kvartál dosáhly na 6,45 mld. USD, což bylo meziroční zlepšení o více než 2,3 mld. USD. Tržby překvapily i analytiky, kteří očekávali tržby o čtvrtinu nižší. Za daný kvartál však Occidental skončil ve ztrátě 467 mil. USD. Hlavními důvody byly účetní odpisy, ztráty z nepovedených investic a ztráta z úrokových swapů. Společnost se snaží ušetřit náklady -  v letošním roce by měla snížit nákladovost o 1,2 mld. USD. Hospodářské výsledky za druhý kvartál roku budou oznámeny 10. srpna. 

Výhled
Akcie společnosti se od začátku roku propadly o více než 65 %. Occidental kromě nízkých cen ropy tlačí k zemi také vysoké zadlužení, které po akvizici Anadarko Petroleum přesáhlo 40 mld. USD. Akvizice však smysl rozhodně měla - Occidental Petroleum je po koupi Anadarko Petroleum největším těžařem v oblasti Permian Basin. Potenciál společnost tak rozhodně má. Occidental se chystá k velkému šetření nákladů - jen na dividendách by měl ušetřit přibližně 400 mil. USD ročně. Akciím společnost však také příliš nepomohly tahanice mezi druhým největším akcionářem (miliardář Carl Icahn) a vedením. Spory by však již měly být vyřešeny a rostoucí cena ropy spolu s uvolňováním koronavirových opatření by mohly cenám akcií pomoci.

Roční graf vývoje cen akcií společnosti Occidental Petroleum Corp. (USD)
Zdroj: Bloomberg

 

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!