Jaká je budoucnost Netflixu?

Zpráva z trhu
Jaká je budoucnost Netflixu?

4.4.2019

V letošním roce se očekává velký nárůst konkurence Netflixu. Je zde stále prostor pro růst akcií této společnosti?


5. 4. 2019

Společnost Netflix od začátku roku výrazně překonává index Nasdaq. Akcie Netflixu si od začátku roku připsaly již téměř 35 %, zatímco Nasdaq “jen” 18 %. Během posledních let rostly tržby společnosti o 35 % ročně a počet aktivních uživatelů se v loňském roce zvýšil o téměř 29 milionů. V letošním roce se však očekává velký nárůst konkurence - společnosti jako je Apple, Disney a NBC se chystají spustit vlastní streamingové služby. Je zde stále prostor pro růst akcií Netflixu? Na tuto otázku možná odpoví hospodářské výsledky 16. dubna.

Graf akcií Netflix 1 rok

zdroj: finance.yahoo.com

Pozitivní faktory

  • Pro letošní rok se společnost rozhodla zdražit měsíční předplatné pro uživatele v USA. Cena základního předplatného se zvýší o 1 USD na 9 USD měsíčně. Standardní a prémiové předplatné budou dražší o 2 USD měsíčně (13 a 16 USD). Netflixu by tak mohly vzrůst letošní tržby díky nové cenové politice až o 1,25 mld. USD. Aktuální průměrná cena předplatného činí 10,31 USD. V příštích měsících se dá očekávat zdražování předplatného i v Evropě a následně po celém světě. Získané prostředky by společnost mohla využít na rozvoj nové produkce a splacení dluhů.

  • Společnosti se dlouhodobě daří zvyšovat svou základnu aktivních odběratelů - jejich počet koncem roku 2018 dosahoval 139,26 mil., což znamená meziroční nárůst o 28,62 mil. odběratelů. Během posledních dvou let se tak společnosti podařilo získávat nové uživatele průměrně 25% tempem ročně.

Vývoj uživatelů Netflixu od roku 2012 (včetně neplatících)

 

  • Do produkce Netflixu patří široce oblíbené seriály jako jsou Stranger Things, Narcos, House of Cards, Mindhunter a například You. Další řady oblíbených seriálů snižují pravděpodobnost ztráty uživatelů. V poslední době se společnost soustředí i na produkci kvalitních filmů - Bird Box, Tripple Frontier a například Highwaymen.


Negativní faktory

  • Netflixu v letošním roce výrazně vzroste konkurence. Ke stávajícím konkurentům v podobě HBO Go a Amazon Prime se nově přidá i streamingová služba od Applu s názvem TV + a služba Disney +. Právě Disney + by měl být největším konkurentem Netflixu - Disney již Netflixu převzal několik pořadů, na které vlastnil práva. Jedná se zejména o seriály z produkce Marvel, které by měly pokračovat právě na Disney +. Dle některých odhadů by Disney mohl pro svou službu získat do roku 2021 v USA přes 15 milionů předplatitelů. Zmíněné služby by mohly zpomalit růst počtu uživatelů Netflixu.

  • Netflix v současnosti bojuje s americkou Akademií filmového umění a věd, která provozuje předávání slavných filmových cen Oscar. Akademie se snaží vyloučit produkci Netflixu z předávání cen - produkce Netflixu dle akademie spadá do televizní produkce a tím pádem by měla mít nárok pouze na ceny Emmy. Netflix se již soudně brání - jeho vyškrtnutí z předávání cen by mělo být protizákonné.

  • Zadlužení společnosti Netflix se v posledním fiskálním roce zvýšilo na 10,36 mld. USD, což je meziročně o 3,86 mld. USD více. Za nárůstem dlouhodobého zadlužení stojí primárně tři uskutečněné emise dluhopisů. Nejbližší datum splatnosti je v roce 2021. Zároveň se snížil poměr disponibilních peněžních ekvivalentů vůči dlouhodobému dluhu a to na 37 %


     

Hospodářské výsledky

Společnost Netflix vykázala během posledních pěti let vysoce progresivní tempo růstu svých tržeb a pro investory tak představovala jednu z nejrychleji rostoucích společností na trhu. Tržby společnosti ve fiskálním roce 2014 činily 5,5 mld. USD, nicméně o tři roky později však už dosáhly bezmála 11,7 mld. USD a v loňském roce pak činily neuvěřitelných 15,8 mld. USD - meziročně se tak tržby zvýšily o 35 %. Růst však společnost vykazuje i v oblasti čistého zisku, který za fiskální rok 2018 dosáhl na 1,21 mld. USD, což představuje meziroční nárůst o 117 %. Po přepočtení na akcii činil čistý zisk 2,68 USD.

 

zdroj: netflix.com

Hlavním důvodem robustního tempa růstu společnosti je zejména rozšiřující se základna odběratelů - jejich počet za poslední kvartál stoupl o 8,8 mil. na 139,26 mil. Otázkou však je, zda se společnosti podaří dosahovat takto agresivního růstu počtu odběratelů i v příštích letech. Pro první kvartál fiskálního roku jsou očekávání spíše střídmější - společnost předpokládá zisk na akcii okolo 0,56 USD a tržby ve výši bezmála 4,5 mld. USD. Tržby by se tak měly meziročně zvýšit o 21,6 %, což představuje pokles tempa růstu o 13,4 %. Zisk na akcii by se měl naopak meziročně snížit o 12,5 %. Pro celý fiskální rok 2019 pak tržní odhady počítají se ziskem na akcii okolo 4 USD. Tržby by pak v letošním roce měly dosáhnout přibližně 20 mld. USD.


Co Netflix čeká?

Akcie Netflixu mají za sebou velmi povedený první kvartál letošního roku - vzrostly již o téměř 35 % a výrazně tak překonal technologický index Nasdaq, který od začátku přidal 19 %. Aktuální cena 369 USD za akcii je však stále výrazně pod maximem za posledních 52 týdnů, které bylo na 424 USD za akcii. Netflix v posledních letech těžil z velmi slabé konkurence - s příchodem nových společností do oblasti streamingových služeb by se mohlo výsadní postavení Netflixu změnit. Určité obavy také může vyvolávat otázka nasycenosti amerického trhu, který již nyní reprezentuje 58,5 mil. uživatelů - Netflix tedy bude muset pokračovat v globální expanzi, aby udržel dosavadní tempo růstu uživatelské základny. Klíčové zároveň bude pokračování v tvorbě unikátního obsahu.

Navzdory rozrůstající konkurenci je však Netflix společností, která je pro investory zajímavá zejména svým enormním růstem - ten se očekává i pro letošní rok a akcie společnosti by se tak mohly znovu přiblížit svým ročním maximům. Očekávaný pokles ziskovosti by však mohl po výsledcích za první kvartál poslat cenu akcie o několik procent níže. Investorům by se tak mohlo vyplatit vyčkat až na zveřejnění výsledků za první kvartál, které budou zpřístupněny 16. dubna.

 

Autoři: Petr Lajsek a Tomáš Turna, analytici společnosti Colosseum, a.s.

 Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!