Jaká je budoucnost těžařů ropy?

Zpráva z trhu
Jaká je budoucnost těžařů ropy?

Těžaři ropy v prvním pololetí zaznamenávali dopady virové epidemie v podobě uvadající globální ekonomické aktivity a tudíž klesající poptávce po ropě. Podívejte se, jaká je budoucnost u vybraných ropných společností.


26. 8. 2020

 

Epidemie viru COVID-19 způsobila v průběhu letošního února a března paniku, která vedla k masivním výprodejům na akciových trzích, přičemž výrazně klesající trend zaznamenala i ropa. Těžaři ropy tak v prvním kvartálu zaznamenávali první dopady virové epidemie v podobě uvadající globální ekonomické aktivitě a tudíž klesající poptávce po ropě. Ačkoliv se zdá, že epidemie je již na ústupu a ekonomika by mohla získávat růstové impulsy, ropný sektor bude zřejmě pod tlakem COVID-19 až do konce letošního roku. Podívejte se, jaká je situace u vybraných ropných společností.

 

British Petroleum

Akcie společnosti British Petroleum se stále obchodují přibližně na polovině maximálních hodnot z ledna. Po březnovém propadu akcie BP mírně vzrostly, od dubna se však obchodují poblíž stávajících hodnot. Pozitivní zprávou pro investory je velmi zajímavá dividenda, kterou BP vyplácí i přes velmi náročný rok. Z dlouhodobého pohledu se však jedná o poměrně nejistou investici, která se bude odvíjet zejména od cen ropy a finančního zdraví společnosti. Hospodaření BP je doslova alarmující - mezi konkurenty má nejvyšší ukazatele debt-to-equity a debt-to-capital. Byznys společnosti je tak jednoznačně založen na dluhovém financování. Finanční zdraví společnosti se letos pravděpodobně příliš nezlepší, spíše naopak. BP by mělo být ziskové při ceně ropy brent kolem 55 USD za barel, což je od současných cen velmi vzdálené. BP však alespoň pracuje na snížení nákladů pro rok 2021. Alarmující byly i hospodářské výsledky společnosti za druhý kvartál - BP se dle očekávání propadlo do hluboké ztráty a tržby se snížily ve srovnání s Q1 o téměř polovinu. Třetí kvartál by měl být pozitivnější, zakončit kvartál v zelených číslech však bude pro společnost těžké. V současnosti se tak jedná o poměrně rizikovou investici.

 

Vývoj akcií BP od začátku roku

Zdroj: Yahoo

 


Royal Dutch Shell

Pro legendární ropnou společnosti je letošní rok velmi náročný. Snížení poptávky po ropě způsobené koronavirem srazilo akcie Shellu na kolena. Akcie společnosti se stále obchodují o 55 % níže, než byla maxima ze začátku roku. Investory příliš nepotěšil ani krok společnosti výrazně snížit dividendu - k tomuto kroku došlo poprvé po téměř 80 letech. Shell patřil dlouhodobě ke společnostem s vůbec nejvyšším dividendovým výnosem na trhu. Letos však společnost snížila dividendu o 66 %. V současné době se však jedná o pochopitelný krok - Shell chce letos snížit kapitálové výdaje o 20 až 30 %. Dividenda je však i tak nadprůměrná. Hospodářské výsledky společnosti za druhý kvartál byly poměrně překvapivé - Shell sice dle očekávání zažil masivní propad tržeb, narozdíl od některých konkurentů však zakončil kvartál v zisku. Sama společnost však varovala, že zbytek roku bude náročný - zejména pak v případě další koronavirové vlny. V krátkém období tak akcie Shell pravděpodobně investorům příliš nepřinesou, v delším období by se mohlo jednat o zajímavou sázku. Shell působí lepším dojmem než BP díky nižšímu zadlužení.  

 

Vývoj akcií Shell od začátku roku

Zdroj: Yahoo

 


Marathon Petroleum

Společnost Marathon Petroleum podobně jako ostatní konkurenti z ropného sektoru zažívá krušné časy. Akcie společnosti se stále obchodují na poloviční hodnotě ve srovnání s ročním  maximem. Na vině je nízká cena ropy a slabá poptávka po “černém zlatě”. Tržby se tak ve Q2 propadly mezikvartálně o 40 % a Marathon Petroleum tak zakončilo již druhý kvartál za sebou ve ztrátě. Společnost byla navíc hluboce zadlužena - dluhy přesahovaly 30 mld. USD. Společnost tak přistoupila k prodeji sítě čerpacích stanic Speedway, aby snížila své zadlužení. Ty koupí společnost 7-Eleven za 21 mld. USD. Marathon by navíc mělo stále do stanic Speedway dodávat palivo. Pozitivně také působí aktuální dividendový výnos, který je přes 6 % p.a. Narozdíl od některých konkurentů navíc Marathon nesáhl ke škrtům dividend. Potenciál společnosti se bude odvíjet od růstu spotřeby pohonných hmot. V současnosti se tak jedná o poměrně rizikovou investici, která se může vyplatit spíše v delším období. 

 

Vývoj akcií Marathon Petroleum od začátku roku

Zdroj: Yahoo

 


Apache Corporation

Podobně jako u dalších těžařů ropy a zemního plynu měla i společnost Apache Corp velmi náročný rok. Její akcie se obchodují o téměř 60 % níže, než byla maxima z ledna. Ke konci března však akcie atakovaly dokonce 3,8 USD za kus, což byl pokles oproti lednovým maximům o téměř 90 %. Akcie Apache Corp tak byly v letošním roce o něco volatilnější než konkurence. Od březnových minim již vystoupaly díky rostoucí ceně ropy o 275 % výše. Otázkou však je další potenciál společnosti. Pro dlouhodobé investory je negativní snížení dividendy, která v letošním roce poklesla na desetinu. Podobně jako ostatní společnosti se pravděpodobně i Apache bude z koronavirové krize vzpamatovávat delší dobu. Pozitivně však působí velké naleziště ropy na pobřeží Surinamu, které společnost objevila spolu s Total S.A. I díky tomu tak po březnovém propadu akcie Apache vzrostly více, než akcie konkurentů. Potenciál společnosti pro zbytek roku je však otázkou, podobně jako u konkurence bude záležet na několika faktorech - ceny ropy, růst poptávky po pohonných hmotách, další případné koronavirové vlny a další.

 

Vývoj akcií Apache od začátku roku

Zdroj: Yahoo

 


Occidental Petroleum Corporation

Většina akcií amerických těžařů ropy dosáhla svého dna v průběhu března - tedy ještě před pádem cen ropy WTI do záporných hodnot. Od té doby akcie většiny těžařů ropy posilovaly, včetně Occidental Petroleum. Od června však společnost zažila další propad a v současnosti se tak obchoduje o téměř 75 % níže, než byla roční maxima. Hospodářské výsledky společnosti byly dle očekávání dosti nevydařené - společnost skončila druhý kvartál v hluboké ztrátě a tržby spadly o více než 50 % ve srovnání s Q1. Occidental tak byl ve ztrátě již třetí kvartál za sebou. Ve zbytku roku se pak zisku dočká jen těžko. Společnost navíc srazila dividendu prakticky na nulu. Za účelem ušetření nákladů tak kromě škrtů dividendy začala společnost rozprodávat práva na těžbu v některých státech USA. Occidental je tak nyní dosti rizikovou a problémovou společností, potenciál však má. Společnost je po koupi Anadarko Petroleum největším těžařem v oblasti Permian Basin. Occidental sice prodal ropná pole v Kataru, stále však působí kromě USA v Ománu, Libyi a Kolumbii. Ozdravný proces společnosti však bude trvat v řádech několika měsíců, možná i let. Na trhu je tak nyní několik amerických těžařů, kteří působí méně rizikověji a stále nabízejí vysokou dividendu - například Chevron Corp. 

 

Vývoj akcií Occidental Petroleum od začátku roku

Zdroj: Yahoo

 Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!