Jaká je budoucnost USD/CZK?

Zpráva z trhu
Jaká je budoucnost USD/CZK?

Nové případy koronaviru v USA stále přibývají a další uvolnění protivirových opatření je tak zdá se v nedohlednu. Americký dolar se vzhledem k aktuální situaci jeví jako nadhodnocený. Jaká je budoucnost kurzu měnového páru USD/CZK?


14. 7. 2020


Aktuální koronavirová situace v USA je stále alarmující - nové případy stále přibývají a další uvolnění protivirových opatření je tak zdá se v nedohlednu. Ozdravný proces americké ekonomiky tedy bude asi trvat déle, než se zdálo. Americký dolar se vzhledem k aktuální situaci jeví jako nadhodnocený. Jaká je budoucnost kurzu měnového páru USD/CZK? Podívejte se na tři důvody, proč by mohl americký dolar oslabovat. 

Další vlna koronaviru

Koronavirové případy v USA v posledních dnech výrazně rostou, dokonce se dá mluvit o druhé vlně. V ČR naopak případy ubývají. Americká ekonomika tak bude zasažena ještě několik následujících měsíců. Dolar tak v současné ekonomické situaci působí velmi draze, koruna naopak. V příštích měsících můžeme očekávat normalizaci a návrat k hodnotám z letošního března, kdy byl směnný kurz kolem 22,50 CZK za 1 USD. Vyloučen není ani postupný návrat na hodnoty z roku 2018, kdy byl kurz kolem 20 CZK za 1 dolar. Roční graf měnového páru USD/CZK je znázorněn níže.

 

Vývoj měnového páru USD/CZK za 1 rok

Zdroj: TWS


Objem peněz v ekonomice

FED v posledních měsících reagoval na koronavirus extrémně uvolněnou monetární politikou, která znamenala pokles základní úrokové sazby z 2,50 % na aktuální úroveň 0,25 %. Americká centrální banka zároveň spustila další vlnu kvantitativního uvolňování a její aktiva tak od začátku koronaviru narostly o masivní 3 triliony USD. Množství peněz v oběhu v současnosti působí alarmujícím způsobem a v příštích měsících tak můžeme očekávat eskalující inflační tlaky a posilující tlak na oslabení amerického dolaru. 


Prezidentské volby

Výsledek nadcházející volby prezidenta USA, která se odehraje 3. listopadu letošního roku, může mít zcela zásadní vliv na vývoj kurzu amerického dolaru. Případné zvolení demokratického kandidáta Joea Bidena by mohlo znamenat výrazné otevření ekonomiky USA vůči zahraničnímu obchodu a tudíž vést ke snaze k fiskální expanzi, která by vedla k poklesu kurzu amerického dolaru. Naopak znovuzvolení dosavadního prezidenta Donalda Trumpa by mělo působit inverzně vůči rozhodnutím úzkého vedení americké centrální banky pod vedením guvernéra Jeroma Powella, který nastolil extrémně uvolněnou měnovou politiku a americký dolar by tak mohl dále posilovat.Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!