Jaký bude vývoj na trhu s ropou?

Zpráva z trhu
Jaký bude vývoj na trhu s ropou?

Ropa je v posledních týdnech pod tlakem cenové války mezi Ruskem a Saúdskou Arábií. Současné situaci příliš nepomáhá ani koronavirus. Jak se bude cena ropy vyvíjet dále?


17. 3. 2020

 

Ve středu dění se v posledních dnech ocitla ropa. Na tuto komoditu tlačí nejen panika kolem koronaviru, ale zejména pak cenová válka mezi Ruskem a Saudskou Arábií. Po selhání jednání zemí OPEC s Ruskem o dalším omezení těžby byla ropa pod obrovským tlakem. Tento tlak vyvrcholil minulý týden, kdy se její cena propadla o více než 25 %. Zaznamenali jsme tak největší týdenní propad od roku 2008. Na začátku tohoto týdne měl být stimulantem pro akciové a komoditní trhy krok americké centrální banky, která rapidně snížila úrokové sazby. Akcie však zažily další výplach a ropy Brent i WTI se propadly znovu pod 30 USD za barel. Jaký je další výhled na ceny ropy?

Zvrat na trhu s ropou přineslo poslední jednání zemí OPEC s Ruskem. Uskupení OPEC navrhlo nejen prodloužit dosavadní omezení těžby ropy ale i další prohloubení. Čáru přes rozpočet však udělalo Rusko, které s dalším omezením těžby nesouhlasilo. Rusko tak doslova vyhlásilo válku zemím OPEC (zejména pak Saudské Arábii) na trhu s ropou, který se tak momentálně potýká s přemírou nabídky. Ceny ropy tak zažily v posledních dnech prudký pád - minulý týden cena ropy poklesla o více než 25 %. Ropa WTI se nyní obchoduje kolem 29 USD za barel a ropa Brent kolem 30 USD za barel. Vývoj cen ropy WTI a Brent naleznete na grafech níže. 

Vývoj ceny ropy WTI za 1 rok (v USD/barel)

zdroj: Finviz.com

Pro Rusko je klíčová hranice 40 USD za barel, nad kterou je tamní produkce zisková. Pro ostatní země jsou však současné ceny ropy příliš nízko. Saudská Arábie dokonce dlouhodobě požaduje ceny ropy nad 80 USD za barel. Rusko se však nechalo slyšet, že při současných cenách ropy je schopné fungovat až 10 let díky bohatým zásobám. Situaci na trhu s ropou nepomáhá ani napětí spojené s koronavirem. Mnoho zemí má nařízený omezený pohyb - lodní, letecká i automobilová doprava jsou tak výrazně omezeny, což se podepíše i na poptávce po ropě. 

Vývoj ceny ropy Brent za 1 rok (v USD/barel)

zdroj: Finviz.com


Jaký bude další vývoj?

Při současné produkci zemí OPEC, Ruska a USA se tak bude pravděpodobně dále zvyšovat rozdíl mezi nabídkou a poptávkou po ropě. Ceny ropy tak mohou klesnout ještě níže. Pod tlakem by měla být hlavně ropa WTI - rozdíl mezi cenou ropy WTI a Brent je nejnižší od roku 2016. Při takovém stavu je poptávána více ropa Brent, která se zpravidla obchoduje s výraznějším prémiem oproti ropě WTI. Jedno je však jisté - bez zásadního omezení produkce od hlavních těžařů ropy se vyšších cen ropy jen tak nedočkáme. Alarmující je i reakce trhu s ropou na snížení sazeb americké centrální banky na nulu. Tento krok měl ropu podpořit díky oslabení amerického dolaru, opak však byl pravdou.

 

Autor: Analytické oddělení společnosti Colosseum, a.s.

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!