Jaký bude zbytek roku pro britské akcie?

Zpráva z trhu
Jaký bude zbytek roku pro britské akcie?

Britský index FTSE 100 působí v současné době podhodnoceně vlivem koronaviru a nekonečného brexitu. Jaký bude zbytek roku z pohledu britských akcií?


31. 8. 2020

 

Zatímco hlavní americké akciové indexy v současné době atakují nové rekordy, největší britský index se stále vzpamatovává z březnového pádu. Index FTSE 100 obsahující největší britské společnosti se stále pohybuje o 20 % pod lednovým maximem. Hlavní roli v tomto propadu hrálo kromě koronaviru i nekončící trápení kolem brexitu. V druhém kvartálu se navíc britská ekonomika propadla o více než 20 % - nejvíce ze všech zemí G-7. Třetí kvartál by měl být pozitivnější - spotřební chování Britů se pomalu zlepšuje, stále je však hluboko pod stavem před koronavirem. Pozitivně působí i růst žadatelů o hypotéky. Předpokládat vývoj britských akcií do konce roku je však poměrně náročné, pro přesnější odhad je totiž stále ve hře příliš mnoho proměnných. Další uvolnění opatření proti koronaviru by mělo společnostem pomoci, druhá koronavirová vlna by naopak mohla mít vážné následky. Vývoj indexu FTSE 100, který sleduje vývoj největších britských společností, naleznete na grafu níže.

 

Vývoj indexu FTSE 100 od začátku roku

 

Zdroj: Yahoo

 

Ekonomický vývoj v Británii by měl také podpořit záchranný balíček v objemu 5 mld. GBP, který se chystá britská vláda napumpovat do infrastruktury. Dle některých odhadů jsou britské akcie i libra v současnosti výrazně podhodnocené. Švýcarská banka UBS očekává letošní výkon indexu FTSE 100 na - 8 %. Ve srovnání se současnými hodnotami tak má index dle UBS potenciál růstu o 15 % do konce roku. O potenciálu pro růst hovoří i revize výhledu na zisk na akcii u velké části společností z indexu. Současné výhledy nejsou až tak negativní, jako se čekalo před pár měsíci. Pozitivně pro britské akcie působí zejména rostoucí cena ropy brent - 12 % indexu totiž patří mezi energetické společnosti. S nejistotou obklopující americké prezidentské volby se navíc očekává pád amerického dolaru, někteří investoři by tak mohli přesouvat své finance právě do libry a britských akcií. Dle některých odhadů je libra v současnosti po japonském jenu tou nejpodhodnocenější měnou zemí G10. Vývoj britských společností však bude kromě koronaviru záviset i na situaci kolem brexitu. Jasné znění dohody mezi EU a Velkou Británií se dá jen těžko očekávat do konce letošního roku. 

 

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!