Jaký byl rok 2020 pro komodity?

Zpráva z trhu
Jaký byl rok 2020 pro komodity?

Podívejte se na přehled dění okolo hlavních komodit v roce 2020. Jakým vývojem prošla ropa, zlato a stříbro?


4. 1. 2021

Nejskloňovanějším slovem v uplynulém roce byl rozhodně koronavirus. Máloco se v posledních letech tak výrazně promítlo do dění na světových finančních trzích, jako pandemie koronaviru. Výrazně tak byla zasažena prakticky všechna aktiva. První třetina roku se vyznačovala značnou nervozitou a následnými výprodeji, ropa dokonce poprvé v historii dosáhla záporných hodnot. Z nervozity na akciových trzích naopak těžily bezpečné přístavy, jako je zlato a stříbro. Ve zbytku roku však došlo k uklidnění nálady investorů a my jsme tak mohli být svědky jedné z největší býčích vln za poslední roky. Jaký byl uplynulý rok z pohledu cenných kovů a ropy?

 

Zlato

Cenné kovy byly v loňském roce mezi investory vysoce vyhledávaným aktivem. Není se čemu divit - geopolitické dění rozvířilo v letošním roce několik mezinárodních konfliktů a přetrvávající obchodní napětí mezi USA a Čínou. Pomyslnou korunu všemu nasadil koronavirus, který na akciových trzích způsobil masivní výprodeje. Cenné kovy si však držely vysokou cenu po celou druhou polovinu roku, což potvrzovalo přetrvávající nervozitu investorů. 

 

Pověst bezpečného přístavu zlato potvrzovalo od poloviny března, kdy jeho cena raketově vystřelila a v průběhu roku dokonce několikrát překonala historická maxima. Koronavirus hluboce zasáhl podnikání prakticky všech společností a škody budou přetrvávat po měsíce, ne-li roky v některých odvětvích. Pro investory tak byla alokace prostředků do zlata velmi atraktivní, jelikož na akciových trzích byla očekávána přetrvávající volatilitu. Pro posilující cenu zlata hovořily v průběhu roku i různé globální nepokoje. V USA propukly násilné protesty a rabování a napětí mezi USA a Čínou v průběhu roku také narůstalo. Čína navíc schválila kontroverzní zákon, který vyvolal další nepokoje v Hong Kongu. Od dubna si tak zlato drželo víceméně rostoucí tendenci, která příliš nepolevila ani po amerických prezidentských volbách a zprávách o vývoji vakcíny na koronavirus. Za loňský rok tak cena zlata posílila o 25 %. Vývoj ceny zlata je a grafu níže.

 

Vývoj ceny zlata (USD/troyská unce)

Zdroj: finviz


Stříbro

Stříbro má za sebou velmi povedený rok, svým růstem dokonce výrazně překonalo zlato. V průběhu roku cena stříbra atakovala i 30 USD za trojskou unci, což jsou hodnoty, které jsme neměli možnost vidět od roku 2013. Ve srovnání s ročním minimem z loňského března dokonce cena stříbra dokonce vzrostla v průběhu roku o více než 100 %. Stříbro jsme před začátkem roku považovali za výrazně podhodnocené ve srovnání se zlatem. Zlato stále plní roli bezpečného přístavu lépe než stříbro a při propadech na akciových trzích větší  část investorů preferovala právě zlato. Stříbro je navíc průmyslovou komoditou, po ropě má v průmyslu z komodit nejširší využití, proto na pokles ekonomiky reaguje citlivěji než zlato. Stříbru však hrálo do karet právě výrazné podhodnocení v porovnání se zlatem, využití v nových rychle rostoucích průmyslových odvětvích (např. fotovoltaické elektrárny, elektromobily) a rostoucí obliba u investorů, kteří si toto v loňském roce uvědomili. Na grafu níže je uveden vývoj spotové ceny stříbra za poslední rok.

 

Vývoj ceny stříbra (USD/troyská unce)

Zdroj: finviz


Ropa

Ropný průmysl byl jedním z nejvíce zasažených odvětví. Kvůli masivnímu poklesu turistické aktivity se poptávka po ropě ze strany aerolinek, provozovatelů výletních plaveb a ostatních srazila na minimální hodnoty. Poptávka po pohonných hmotách byla také nižší kvůli zavedeným karanténám a lockdownům. Na cenách ropy se tak v letošním roce koronavirus výrazně podepsal, což vyvrcholilo pádem ceny ropy WTI do záporných hodnot v průběhu dubna. Na masivní pokles poptávky po ropě tak musel bleskově reagovat OPEC, který zavedl výrazná omezení těžby ropy. Organizace zemí exportují ropu nejprve omezila těžbu ropy o 1,5 mil. barelů denně, po celosvětovém propuknutí koronavirové pandemie však byly škrty až 7,7 mil. barelů denně.

 

Vývoj spotového ceny ropy WTI (USD/barel)

Zdroj: finviz.com

 

Od května však ceny ropy díky pozitivním zprávám o nižších počtech nákazy poměrně výrazně vzrostla. V posledních měsících roku pozitivní náladu na trhu s ropou udržovaly zprávy o vývoji vakcíny proti koronaviru. Blížící se vakcína proti koronaviru oživila ceny ropy i hodnotu akcií ropných společností. Rok 2020 tak americká ropa WTI zakončila nad 48 USD za barel a ropa brent nad 51 USD za barel, což byly vyšší hodnoty, než bylo po dubnovém propadu očekáváno. I tak však oba hlavní typy ropy zakončily rok 2020 s poklesem o více než 20 % ve srovnání se začátkem roku. Vývoj spotového kontraktu ropy WTI a Brent od za rok 2020 naleznete na grafech výše a níže.

 

Vývoj spotového ceny ropy Brent (USD/barel)

Zdroj: finviz.com

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!