Jaký je stav obilovin a olejnin na začátku jara?

Zpráva z trhu
Jaký je stav obilovin a olejnin na začátku jara?

Dubnová zpráva WASDE přinesla zajímavé informace ohledně obilovin a olejnin. Jaký je stav těchto komodit na začátku jara? 


13. 4. 2021

 

V pátek 9. dubna vyhlásilo Ministerstvo zemědělství USA pravidelný report WASDE. Níže zhodnotíme informace k nabídce a poptávce vybraných zemědělských komodit.

 

Pšenice

Úroveň exportu zůstává v rámci USA nezměněná, přesto se očekávají v porovnání s minulým měsícem vyšší konečné zásoby. Ty jsou však stále o 17 % nižší než vloni. Celosvětově se očekává vyšší spotřeba pšenice, vyšší úroveň exportu a nižší konečné zásoby. Nárůst na straně poptávky zajišťuje zejména Čína. Po vyhlášení statistiky byla z výše uvedených důvodů pšenice nejsilnější zemědělskou komoditou a od začátku dubna zhodnotila o zhruba 5 %. V našem investičním doporučení očekáváme další růst pšenice a její posilování v porovnání s kukuřicí.


Kukuřice

Ani vyšší využití kukuřice ke krmným účelům a výrobě ethanolu, vyšší export a nižší konečné zásoby v USA nepomohly kukuřici k pokračování silného růstového trendu. První reakce po vyhlášení byla silně prorůstová, nicméně z nových několikaletých maxim trh následně zkorigoval až k páteční otevírací ceně a v pondělí po dalším pokusu o růst ukončil obchodování v červených číslech. Jak jsme psali v našem pondělním investičním doporučení, jarní období se v posledních letech nese spíše v duchu korekce předchozích zisků a během dubna a května obvykle ztrácí kukuřice na své hodnotě. Z globálního pohledu se očekává růst konečných zásob, a to díky růstu produkce v Pákistánu, EU a Ekvádoru, pokles naopak hlásí Argentina a Indonésie. 

Vývoj ceny kukuřice (červencový kontrakt 2021)

Zdroj: TWS 


Rýže

Cena rýže se pohybuje již dva měsíce do strany, vyhlášení statistiky neznamenalo ani zvýšení volatility, ani započetí růstového či klesajícího trendu. V USA se snížil export rýže a vzrostly konečné zásoby, celosvětově se zásoby naopak snížily, když růst produkce na Filipínách a v Thajsku nedokázal vyrovnat pokles v Barmě, Indonésii a na Taiwanu. 


Sójový komplex

Pro sóju, sójový šrot i sójový olej znamenala statistika spíše zklamání. Nejsilnějším zástupcem sektoru zůstává sójový olej, ale i ten zamířil po vyhlášení WASDE směrem na jih. Zatímco odhad konečných zásob v USA zůstal oproti březnovým číslům nezměněn, v globálu došlo k růstu zásob o 3,1 milionu tun, o který se z velké části postaral vyšší výnos v Brazílii. Všechny 3 komodity navázaly na páteční korekci poklesem i během pondělní obchodní seance.


Bavlna

V případě bavlny se dá hovořit o pozitivních číslech pro případný růst ceny, snížily se konečné zásoby jak v USA, tak i celosvětově. Zvýšení poptávky hlásí Vietnam a také čínský textilní průmysl.

 

Autor: Václav Kučera, vedoucí front office

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!