Jaký je stav obilovin a olejnin v květnu?

Zpráva z trhu
Jaký je stav obilovin a olejnin v květnu?

Zpráva WASDE přinesla zajímavé informace ohledně obilovin a olejnin. Jaký je stav těchto komodit v květnu? 


13. 5. 2021

 

Ve středu 12. května vyhlásilo Ministerstvo zemědělství USA pravidelný report WASDE. Níže zhodnotíme informace k nabídce a poptávce vybraných zemědělských komodit.

 

Pšenice

Úroveň exportu by měla v rámci USA poklesnout, v porovnání s minulým měsícem se očekávají také nižší konečné zásoby. Americká produkce by se měla meziročně zvýšit o 3 % díky vyšší sklizené ploše. Celosvětově se očekává vyšší spotřeba pšenice, vyšší úroveň exportu a nižší konečné zásoby. Nárůst na straně poptávky zajišťuje zejména Čína a spotřeba pšenice tak dlouhodobě pokračuje v rostoucím trendu. Zvýšení produkce očekává Argentina, EU, UK, Maroko a Ukrajina. Světové konečné zásoby pšenice dosáhly na 295 milionů tun. Téměř polovinu celkových zásob stále drží Čína.


Kukuřice

Zprávy ohledně kukuřice působily na její cenu negativně. Zemědělská zpráva sice očekává vyšší export a využití kukuřice ke krmným účelům a výrobě ethanolu, vyšší produkce a vyšší konečné zásoby však nepomohly kukuřici k pokračování silného růstového trendu. Kukuřice tak z nových několikaletých maxim následně zkorigovala až ke čtvrteční otevírací ceně, která byla na spotovém kontraktu o více než 30 USD níže, než byla maxima z úterního obchodování. Z globálního pohledu se očekává růst konečných zásob, a to díky růstu produkce v Brazílii, Číně a Ukrajině, pokles naopak hlásí Argentina. Z celosvětového pohledu by se mělo zvýšit i využití a konečné zásoby kukuřice.

Vývoj ceny kukuřice (spotová cena)

Zdroj: Finviz 


Rýže

V USA se snížil export rýže, její využití a konečné zásoby, celosvětově se využití naopak zvýšilo, když růst v Číně dokázal vyrovnat poklesy v jiných zemích. Vyšší produkci očekává kromě Číny také Thajsko a Bangladéš. Nižší produkce by měla naopak být v Indii a již zmiňovaných USA. Cena rýže tak pokračuje ve svém beztrendovém pohybu.


Sójový komplex

Pro sóju, sójový šrot i sójový olej znamenala statistika spíše zklamání. Nejsilnějším zástupcem sektoru zůstává sójový olej, ale i ten zamířil po vyhlášení WASDE mírně směrem na jih. Pokles u sójového šrotu byl ještě významnější. Odhad konečných zásob v USA i ve světě oproti dubnovým číslům mírně vzrostl, v globálu došlo k růstu zásob o 3 % na 732 milionu tun. 


Bavlna

V případě bavlny se dá hovořit o pozitivních číslech pro případný růst ceny, snížily se konečné zásoby jak v USA, tak i celosvětově. Americké zásoby bavlny by dokonce měly být na nejnižších hodnotách za posledních 5 let. Zvýšení produkce bavlny hlásí Brazílie a také Indie s Pákistánem.

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!