Je cena stříbra zmanipulovaná?

Zpráva z trhu
Je cena stříbra zmanipulovaná?

V posledních dnech se terčem retailových investorů stalo stříbro, které tak v průběhu včerejšího obchodování překonalo 30 USD za tr. unci. Je jeho současná cena oprávněná?


2. 2. 2021

 


Minulý týden jsme upozornili na manipulaci cen některých amerických akcií, za kterou stála skupina retailových investorů sdružujících se na sociální síti Reddit. V posledních dnech se zdá se jejich terčem stalo stříbro, které tak v průběhu včerejšího obchodování atakovalo maximální hodnoty za posledních 8 let. Letošní růst cen stříbra jsme předpokládali, ne však tak rychle. Je současná cena stříbra oprávněná, nebo se jedná o další spekulační bublinu?

 

Pro stříbro byl loňský rok jedním z nejpovedenějších v historii, když jeho cena posílila o více než 50 %. Stříbro sice není tak vyhledávaným “bezpečným přístavem” jako zlato, poptávka po stříbře jako uchovateli hodnoty však v dobách nejistoty také roste, čehož jsme mohli být při koronavirové pandemii svědky. Jeho využití je však zejména v průmyslu (např. fotovoltaické elektrárny a elektromobily). Do karet však stříbru může hrát jeho relativní podhodnocení ve srovnání s cenou zlata. Poměr cen obou kovů je z historického pohledu stále relativně nízko. Z těchto důvodů jsme předpokládali další růst cen v letošním roce a jeho možný návrat na hranici 30 USD za trojskou unci. Stříbro však této hodnoty dosáhlo dříve než se očekávalo. 

 

Vývoj spotové ceny stříbra za 1 rok (USD/troj. unce)

Zdroj: Finviz

 

Stříbro hranice 30 USD za trojskou unci dosáhlo hned první únorový den. Jednalo se tak o maximum od roku 2013. Během dne ceny futures rostly až o 13 % na své hodnotě. Za takto bezprecedentním růstem opět stáli retailoví investoři, kteří komunikují přes sociální síť Reddit. V minulém týdnu jsme upozornili na jejich investice do akcií společností GameStop, Nokia, BlackBerry a AMC. Koncem minulého týdne a začátkem tohoto však přesunuli svou pozornost do stříbra. Údajnou motivací bylo kromě spekulace také ublížit velkým bankám, které dle jejich názoru uměle potlačují cenu stříbra. Tato domněnka není úplně nepodložená, minulý rok dostala například banka JP Morgan (JPM) pokutu ve výši téměř 1 miliardy USD za manipulování s futures cenných kovů. Reakce trhů na sebe nenechala dlouho čekat a výrazný růst poptávky také zaznamenali obchodníci s fyzickým stříbrem a růstový impuls se promítl také do akcií těžařů stříbra jako například Coeur Mining (CDE) a Pan Am Silver (PAAS). 


Je daná cena oprávněná?

Odpověď na tuto otázku je poměrně jednoduchá - rozhodně ne. Stříbro sice ukázalo v loňském roce, že může stabilně růst až k hodnotě 30 USD za trojskou unci. Takový spike, jako jsme viděli v posledních dnech, však příliš smysl nedává. S velkou pravděpodobností tak v příštích dnech uvidíme návrat ceny stříbra do koridoru mezi 25 a 26 USD za trojskou unci - tedy hodnoty, které jsme měli možnost na trhu vidět před spekulační vlnou. Podobným vývojem aktuálně prochází také modla všech investorů z Redditu - akcie GameStop. Ty postupně vzrostly až na 483 USD, aktuálně však opět padají a momentálně se obchodují kolem 200 USD za kus. To však neznamená, že stříbro nemůže znovu navázat na postupnou růstovou vlnu. Do konce roku se můžeme znovu dostat až ke hranici 30 USD za trojskou unci, tentokrát však pozvolnějším a zdravějším růstem. 

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!