Je lithium sázkou na budoucnost?

Zpráva z trhu
Je lithium sázkou na budoucnost?

4.10.2019

Poptávka po lithných sloučeninách na výrobu baterií by měla během příštích deseti let růst dle některých odhadů až o 25 % ročně. Které společnosti by tak mohly v budoucnu prosperovat?


4. 10. 2019

Díky rapidnímu růstu podílu elektromobilů na automobilovém trhu roste i poptávka společností po lithiu. Lithium je jedním ze základních stavebních kamenů baterií v elektromobilech, powerbankách a mobilních telefonech. Poptávka po lithných sloučeninách na výrobu baterií by tak měla během deseti let růst dle některých odhadů až o 25 % ročně. Které společnosti by tak mohly v budoucnu prosperovat?

Rostoucí poptávky po lithiu si jsou samozřejmě vědomy i společnosti, které lithium těží. Společnosti tak výrazně rozšiřují těžbu a trh je tak doslova zaplaven lithiem, což v posledních měsících sráží jeho ceny dolů (viz graf níže). Historických maxim lithium dosáhlo na přelomu roku 2017/18, kdy silná poptávka po li-ion bateriích vyhnala cenu na rekordní hodnoty. S růstem poptávky po lithiu však těžaři výrazně navýšili investice do těžby a produkce v Chile, Argentině, Číně a Kanadě se tak prudce zvýšila, což tlačilo ceny lithia níže. Od začátku roku tak cena lithia poklesla o dalších 11 %. Na vině byla i slabší než očekávaná poptávka na čínském trhu. Čína je pro trh s lithiem naprosto klíčová - je zde spotřebováno 57 % světové produkce a zároveň se jedná o největšího producenta lithných sloučenin. Čína se navíc potýká se zpomalením růstu prodejů elektromobilů - velká část automobilových prodejců v posledních měsících soustředila své síly na marketing pro tradiční vozy a prodeje elektromobilů tak například v červenci meziměsíčně poklesly o 11,5 %. 

Vývoj ceny lithia (v tis. RMB na tunu)

zdroj: tradingeconomics.com

Lithium je nesporně sázkou na budoucnost, podíl elektromobilů na trhu postupně poroste. Otázkou je, jak budou schopni těžaři lithia uspokojovat poptávku? Cenu lithia by v dlouhém období měly kromě rostoucí poptávky podpořit i některé omezení těžby v hlavních oblastech. Nejvíce lithia se vytěží v Chile, kde bylo v roce 2018 dočasně zakázáno další zvyšování těžby. Dle některých odhadů by se měla poptávka po lithiu do roku 2028 zvyšovat tempem 20 % ročně. Růst poptávky po hydroxidu lithném a uhličitanu lithném se očekává dokonce o 25 % ročně. Uspokojení tak masivního růstu poptávky bude pro těžaře složité i přes velké investice a cena lithia by tak v dlouhém období měla růst. Které společnosti by tak mohly z rostoucí poptávky po lithiu těžit?


Albemarle Corporation (ALB) NYSE

Albemarle je jedním z největších těžařů lithia na světě. Společnost však kromě lithia produkuje i brom a katalyzátory. Tržby společnosti za druhý kvartál letošního roku dosáhly na 885 mil. USD, což byl meziroční růst o 3,6 %. Albemarle počtvrté za sebou překonalo očekávání trhu ohledně zisku na akcii - ten činil 1,55 USD a meziročně tak narostl o téměř 15 %. Společnost navíc oznámila investici v hodnotě 820 mil. USD do těžebního komplexu v Austrálii, který by měl vyprodukovat až 50 000 tun hydroxidu lithného. Společnost již v květnu potvrdila svůj výhled zisku na celý rok 2019. Zisk na akcii by se tak měl pohybovat v rozmezí 6,10 až 6,50 USD, což představuje meziroční nárůst o 11 až 19 %. Albemarle by měl splnit i svůj předpoklad ohledně tržeb za rok 2019. Ty by měly dosáhnout na 3,65 až 3,85 mld. USD, což je meziroční nárůst o 8 až 14 %. 

Vývoj ceny akcií společnosti Albemarle Corp (1 rok)

zdroj: yahoo.com

Cena akcie společnosti byla od začátku letošního roku pod tlakem kvůli klesajícím cenám lithia. Pozitivně však pro společnost působí několik faktorů - Albemarle v letošním roce výrazně pokročila s těžbou lithia v Číně. Pro rok 2019 se navíc očekává až 40 000 tun vytěženého lithia z oblasti La Negra v Chile. Albemarle v současnosti také pracuje na zvýšení efektivity těžby v Salar de Atacama v Chile a získalo nutná povolení pro těžbu lithia v Austrálii. Objem těžby v dané lokalitě se očekává mezi 60 až 100 tisíci tun a těžba by měla začít v roce 2021. Společnost očekává zvýšení poptávky po lithiu v průměru o 21 % ročně do roku 2025. V příštích třech letech se tak společnost bude snažit zdvojnásobit svou produkci lithia, aby uspokojila rostoucí poptávku. Velmi pozitivně působí také vyplacená dividenda - dividendový výnos v současnosti dosahuje 2,21 % ročně.


Livent Corporation (LTHM) NYSE

Livent Corp. je americká společnost, která se soustředí pouze na produkci a distribuci lithiových sloučenin. Livent za sebou má smíšený druhý kvartál roku 2019. Tržby se za druhý kvartál meziročně zvýšily o 6,1 % na 114 mil. USD - projevily se zejména vyšší prodeje hydroxidu lithného, které však mírně kompenzoval pokles prodeje uhličitanu lithného. Čistý zisk však meziročně poklesl o 40 % na 15,5 mil. USD.  Za poklesem stojí primárně vyšší výrobní náklady, které se meziročně zvýšily o 48 % - Livent Corp. totiž není schopen plnit stávající kontrakty a dodávat požadované množství lithia zákazníkům. Musí se tedy spoléhat na nákupy lithia od třetích stran a následný přeprodej.

Vývoj ceny akcií společnosti Livent Corp (1 rok)

zdroj: yahoo.com

S klesající cenou lithia klesala i cena akcií společnosti. V současnosti se tak obchodují přibližně 60 % pod historickým maximem. Společnost Livent Corp. však má bezesporu růstový potenciál, zejména pokud se jí podaří plnit kontrakty bez pomoci třetích subjektů. Velmi pozitivně působí vlastní kapitál ve výši 523,6 mil. USD. Rizikem je 100 % závislost na těžbě a produkci lithia - konkurenční Albemarle se zaměřuje i na brom a je tak méně náchylné na výkyvy cen lithia. Narozdíl od Albermarle také Livent v současnosti nevyplácí svým akcionářům žádné dividendy.


Vyplatí se vyčkat?

Problematicky může v současnosti působit otázka nasycení trhu s lithiem - zejména pak hydroxidu lithného. Všechny společnosti plánují zvyšovat produkční i těžební kapacitu, což by mohlo vyústit dalším převisem nabídky. Zejména pak Albemarle výrazně rozšiřuje produkci v Číně, Chile a Austrálii. Aktuální odhady počítají během devíti let s navýšením poptávky po hydroxidu lithném až o 25 % ročně, nicméně v krátkém horizontu by trh nemusel být schopen absorbovat zvýšený objem produkce a cena lithia by tak mohla dále klesat. V případě společnosti Livent však vyšší produkce znamená snížení výrobních nákladů a produkční soběstačnost. Sázka na dané společnosti se tak spíše vyplatí v delším období, i zde však působí jistá rizika. Do hry mohou v delším horizontu vstoupit vyspělejší těžební zařízení či různé technologické pokroky, které by znamenala tlak na pokles cen lithia. 

 

Autoři: Petr Lajsek a Tomáš Turna, analytici společnosti Colosseum, a.s.

 

 Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!