Jsou hazardní akcie předražené?

Zpráva z trhu
Jsou hazardní akcie předražené?

V současnosti v Číně přestávají platit omezení cestování do Macaa a akcie provozovatelů kasin tak v některých případech dokonce atakují několikaletá maxima. Je tato valuace oprávněná?


25. 2. 2021

 

Jednou z největších obětí koronaviru byla v korporátním světě kasina a jejich provozovatelé. Velká omezení cestování a shromažďování lidí negativně ovlivnila provoz největších světových kasin. Kasina doplatila zejména na svou závislost na tržbách z Macaa, kde kvůli masivnímu poklesu turismu z Číny v loňském roce rapidně klesly tržby všem provozovatelům daných resortů. V současnosti však v Číně přestávají platit omezení cestování do Macaa a akcie provozovatelů kasin tak v některých případech dokonce atakují několikaletá maxima. Je tato valuace oprávněná?

 

Pro společnosti jako jsou Wynn Resorts, MGM a Las Vegas Sands je naprosto klíčové podnikání v Macau - pro některé znamená tamní provoz až 70 % celkových tržeb. Propuknutí koronaviru na začátku roku 2020 tak znamenalo uzavírky v Macau a zákazy cestování mezi ostrovem a Čínou. Tržby z Macaa se tak propadly ze dne na den téměř na nulu a setrvaly tak několik týdnů. Zmíněné společnosti navíc kromě kasin provozují i hotely, restaurace a nákupní galerie - tedy byznysy, které jsou bez turismu prakticky ztracené. Společnostem příliš nepomohly ani uzavírky v Las Vegas. Celkově provozovatelům kasin nepřeje celý koncept social distancing, dané společnosti jsou zvyklé na přeplněné haly. Dlouhodobý vývoj měsíčních tržeb z hazardu v Macau včetně loňského propadu je na grafu níže.

 

Vývoj měsíčních tržeb z hazardu v Macau (v milionech makajských patac)

Zdroj: Gambling Compliance

 

Pro akcie provozovatelů kasin jako Wynn Resorts, Las Vegas Sands a MGM tak byl loňský rok jako na horské dráze. Například akcie MGM se v březnu propadly dokonce pod 6 USD za kus, což byla nejnižší hodnota od roku 2009. Akcie Wynn Resorts a Las Vegas Sands se také chvílemi propadly na hodnoty, které jsme neměli možnost vidět přes 10 let. S postupným uvolňováním koronavirových opatření však akcie všech společností postupně rostly a nyní se například v případě MGM obchodují na nejvyšší hodnotě od velké finanční krize. 

 

K dalšímu růstu akciím navíc pomohlo přerušení cestovních restrikcí mezi Čínou a Macaem. Akcie kasin v Macau vzrostly na začátku týdne nejvíce za téměř dva a půl měsíce poté, co se centrum hazardních her znovu otevřelo pro cestování z kontinentální Číny bez karantény. Společnost Sands China Ltd. vzrostla až o 10%, což je nejvíce od prosince 2018 a společnost Galaxy Entertainment Group Ltd. vzrostla až o 12%, což je nejstrmější zisk od 20. března. Akcie Wynn Macau Ltd., Melco International Development Ltd. a MGM China Holdings Ltd. vzrostly přibližně o 9%. Macao postupně uvolňovalo karanténní pravidla pro návštěvníky z Číny, svého největšího trhu, přičemž konečné zrušení omezení v pondělí přispělo k optimismu poté, co data ukázala, že výnosy z kasina minulý týden během svátků lunárního Nového roku prudce vzrostly.

 

Otázkou však je, zda je aktuální valuace akcií z daného sektoru oprávněná. Loňské tržby byly suverénně nejhorší za několik let, většina společností navíc zakončila rok v hluboké ztrátě. Letošní rok by neměl být o tolik lepší, navíc hrozba opětovných restrikcí kvůli koronaviru stále přetrvává. Celý sektor byl navíc pod tlakem již před propuknutím koronaviru kvůli volatilním tržbám z hazardu v Macau. V současnosti se tak jedná o velmi rizikový sektor. Zimní měsíce budou navíc znovu velkým rizikem zejména pro menší společnosti, které nemají prezenci v Macau. Pro takové společnosti může být velmi těžké přežít. Tržby z provozu v Las Vegas jsou stále mizivé a velké zlepšení na obzoru není. Například v prosinci se počet návštěvníků Las Vegas propadl o 65 % ve srovnání rokem 2019.  

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!