Kdy skončí trápení Facebooku?

Zpráva z trhu
Kdy skončí trápení Facebooku?

27.11.2018
Akcie společnosti Facebook se od června propadly o 37 %. Skandály s úniky osobních dat a ztráta klíčových zaměstnanců lámou Facebooku vaz.


27. 11. 2018

Společnost Facebook zažívá vskutku krušný rok, od letošního července se akcie společnosti propadly o 37 % - investoři tak v průběhu jediného dne odepisovali ztráty ve výši bezmála 120 miliard USD. Od začátku roku pak Facebook odepsal 27 %. Navzdory tomu, že Facebook předvádí relativně dobré hospodářské výsledky, do karet mu nehrají skandály s úniky osobních údajů či odchody klíčových zaměstnanců. Cenové korekce na akciových trzích pak byly poslední kapkou a cena akcií Facebooku se tak nyní nachází na hodnotách z počátku roku 2017.

Vývoj akcií FB od začátku roku 2018

zdroj: finance.yahoo.com

Hospodářské výsledky nepřesvědčily

K pozitivní náladě investorů nepřispěly ani příznivé hospodářské výsledky, které Facebook reportoval za třetí kvartál letošního fiskálního roku. Celkové tržby dosáhly na 13,73 mld. USD, což znamená meziroční nárůst o 33 %. Čistý zisk činil 5,14 mld. USD a meziročně tak vzrostl o 9 %. Po přepočtení na akcii činil čistý zisk 1,76 USD, přičemž v loňském třetím kvartálu zaznamenala společnost čistý zisk na akcii o 11 % nižší. Tržby společnosti táhnou zejména mobilní reklamy, které se postaraly o 92 % výnosů společnosti - oproti loňskému roku se jedná o nárůst o 10 %. Facebook rovněž zaznamenal nárůst počtu denních aktivních uživatelů - ten se meziročně zvedl o 9 % na 1,49 miliardy. Rostl také počet měsíčních aktivních uživatelů, a to o 10 % oproti stejnému období za rok 2017 - aktuálně pak činí 2,27 miliardy.

Vývoj EPS a tržeb Facebooku

zdroj: Facebook.com

Skandál za skandálem

Vše začalo odhalením spolupráce se společností Cambridge Analytica, která zneužila soukromé údaje z více než 50 milionů účtů amerických voličů - důsledkem pak byly sáhodlouhé výpovědi představitelů Facebooku před americkým kongresem včetně CEO společnosti Marka Zuckerberga a COO Sheryl Sandberg. Na konci září pak Facebook zveřejnil, že došlo poškození zabezpečení u více než 30 milionů účtů, společnost tak odepisovala 3 % z ceny svých akcií. Celkově pak tato událost vyústila ve ztrátu téměř 16 mld. USD z tržní kapitalizace společnosti během jediného dne.

Vedoucí pracovníci opouštějí pozice

V souvislosti se skandály ohledně porušování bezpečnosti uživatelů již opustil své místo v srpnu chief security officer Alex Stamos. Pro Instagram bylo velkou ztrátou letošní odstoupení zakladatelů společnosti Kevina Systroma a Mika Kriegera. Po akvizici společnosti Oculus přišel Facebook o jejího zakladatele Brendana Iribeho. Ztrátám se nevyhne ani komunikační aplikace WhatsApp, kterou opustil zakladatel Jan Koum a tento týden Neejaj Arora, chief business officer společnosti. Je otázkou, jak rychle se Facebooku podaří nahradit tyto klíčové pracovníky a zdali nebudou následovat další personální ztráty.

Jak dál?

Návrat akcií Facebooku na dřívější hodnoty bude pravděpodobně běh na delší trať. Facebook také potřebuje podpořit důvěru svých investorů dobrými výsledky hospodaření ve čtvrtém kvartálu fiskálního roku. Navzdory tomu, že Facebook drží první místo v sektoru sociálních sítí a svými tržbami prvenství jen potvrzuje, dlouhodobý tlak médií a politiků drží ceny akcií výrazně níže, než bychom u takové společnosti čekali. Otázkou je, jak se společnosti podaří nahradit některé klíčové pracovníky, kteří Facebook letos opustili. Akcionáři a veřejnost také v poslední době vyvíjejí tlak na zakladatele Marka Zuckerberga, aby odstoupil z pozice CEO. Ten však tento krok jednoznačně odmítl.

 

Autoři: Tomáš Turna a Petr Lajsek, analytici společnosti Colosseum, a.s.

 

 

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!