Když čistič bot mluví o akciích

Zpráva z trhu
Když čistič bot mluví o akciích

Komentář: Štěpána Pírka

Když o něčem mluví každý, málokdy se na tom dá vydělat a velmi často jsme blízko obratu trendu.


4. 3. 2019
 

Mezi investory koluje dnes již legendární historka, většinou připisovaná Joe Kennedymu, otci pozdějšího slavného amerického prezidenta. Říká se, že když mu čistič bot mezi prací s krémem a kartáčem dával tipy na zajímavé akciové tituly, ihned šel a prodal celé své portfolio. Prakticky na maximech. 

Velmi podobný pocit jsem měl zhruba před rokem, kdy jsem v šatně sportovního klubu poslouchal několik asi dvacetiletých kluků, jak řeší, jaká kryptoměna je nyní nejzajímavější. Bitcoin tehdy stál asi 15 tisíc dolarů.

Každý, kdo dlouhodobě sleduje trhy a dění kolem nich, si určitě tohoto fenoménu všiml. Když o něčem mluví každý, málokdy se na tom dá vydělat a velmi často jsme blízko obratu trendu. Vzpomínám na články o lidech, kteří v USA v roce 1999 hromadně dávali výpovědi, protože přece nemá smysl chodit do práce, když za hodinu denně lze snadno vydělat více obchodováním technologických akcií. 

Podobně v roce 2007 některé firmy v Číně musely dávat zaměstnancům dvě hodiny přestávku na obchodování s akciemi. Obdobně fungují titulní stránky a články, zejména médií, které se investování nevěnují. Pokud v časopise Žena a život vyjde článek o investování do ropy, je velice pravděpodobné, že jsme na vrcholu. Vzpomínám si, jak jsem byl v roce 2008 požádán o rozhovor o zlatě z média, které se komoditami nebo investováním vůbec nezabývá. Tehdy cena zlata překonala 1000 dolarů za unci. Následoval pokles asi o 30 procent. 

V létě 2008 raketově rostla cena ropy a denně překonávala historické rekordy. Její popularita narostla do takového rozměru, že v televizi CNBC v létě 2008 zařadili na obrazovku trvalé okénko s aktuální cenou ropy. Tehdy stála ropa asi 145 dolarů za barel. Vrchol následoval zhruba za měsíc. 

Letos v létě se v mém oblíbeném programu Excel objevilo nové tlačítko: Akcie. Když jsem jej poprvé spatřil, asi dvě minuty jsem na něj zíral a v hlavě mi probíhalo: "Proč? Proč právě teď?" Vývojáři Microsoftu, kteří mají, při vší úctě, s obchodováním s akciemi podobně úzkou vazbu jako čistič bot před budovou burzy, usoudili, že je potřeba v Excelu sledovat akciové kurzy.

V říjnu začala korekce cen akcií a je otázka, zda nové tlačítko v Excelu symbolicky označilo vrchol popularity, a tedy vrchol cen akcií na nějakou dobu. Měřeno ukazateli fundamentální analýzy, akcie určitě nejsou levné, například podle uznávaného poměru cen akcií k ziskům profesora Shillera patří akcie aktuálně k nejdražším v historii. Pro trpělivého investora však aktuální i případný další pokles cen neznamená tragédii, ale naopak příležitost.  

Akcie historicky jsou a ze své podstaty vždy budou výnosnější aktivum než dluhopisy, nemovitosti nebo další aktiva, protože jsou rizikovější. Dlouhodobý výnos kolem devíti až deseti procent ročně kompenzuje skutečnost, že při problémech firma nejdříve uspokojuje věřitele, na akcionáře při likvidaci obvykle moc nezbude. Výkyvy na trhu zlepšují podmínky pro lidi, kteří investují pravidelně, protože budou nyní kupovat stejné akcie levněji. 

Obtížnější podmínky na akciovém trhu jsou rovněž důvod k zamyšlení o zařazení alternativních aktiv nebo investičních strategií do portfolia. Například managed futures přinesly výrazně pozitivní výnos při finanční krizi v roce 2008 i při splasknutí technologické bubliny v roce 2000.

Celý článek v Hospodářských novinách zde

 

 

 

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!