Komentář k ropným akciím

Zpráva z trhu
Komentář k ropným akciím

Komentář analytika ke společnostem BP, Marathon Petroleum, Apache Corporation a Occidental Petroleum pro server investicniweb.cz. 


21. 9. 2020

 

British Petroleum

 

Akcie BP se stále obchodují hluboko pod maximy z ledna. Po březnovém propadu sice mírně zpevnily, s koncem léta ale opět oslabily. Pozitivem pro investory je dividenda, kterou BP nadále vyplácí. Z dlouhodobého hlediska se však jedná o značně nejistou investici, jejíž úspěšnost se bude odvíjet zejména od cen ropy a finančního zdraví firmy. Hospodaření BP je přitom alarmující. Mezi konkurenty má nejvyšší ukazatele debt-to-equity a debt-to-capital. Byznys společnosti je tedy jednoznačně založen na dluhovém financování.

Finanční zdraví společnosti se přitom letos pravděpodobně příliš nezlepší, spíše naopak. BP by měla být zisková při ceně ropy brent okolo 55 USD za barel, což je od současných úrovní poměrně daleko. Společnost však alespoň pracuje na snížení nákladů pro rok 2021. Varováním byly i hospodářské výsledky za druhý kvartál, kdy se vedle očekávané hluboké ztráty také mezičtvrtletně prudce propadly tržby. Třetí kvartál by měl být pozitivnější, dosáhnout zisku bude složité. V současnosti se tedy celkově jedná o značně rizikovou investici.

 

Vývoj akcií BP od začátku roku

Zdroj: Yahoo


Marathon Petroleum

 

Společnost zažívá krušné časy, ostatně jako celý ropný sektor. Akcie Marathonu se stále obchodují na méně než polovině ročních maxim, tržby se firmě ve druhém čtvrtletí propadly mezikvartálně o 40 % a společnost zapsala druhou ztrátu v řadě.

Společnost byla velice zadlužená (dluh přes 30 miliard USD), a tak přistoupila k prodeji sítě čerpacích stanic Speedway firmě 7-Eleven za 21 miliard USD. Marathon Petroleum by navíc měla do stanic Speedway nadále dodávat palivo.

Pozitivně působí aktuální dividendový výnos, firma navíc na rozdíl od řady konkurentů zatím výplatu nesnížila. Potenciál společnosti se bude odvíjet od růstu spotřeby pohonných hmot. V současnosti se tak jedná o poměrně rizikovou investici, která se může vyplatit spíše v delším období.

 

Vývoj akcií Marathon od začátku roku

Zdroj: Yahoo


Apache Corporation

 

Apache Corporation má za sebou náročný rok. Její akcie se obchodují hluboko pod lednovým vrcholem, v březnu na tom ale byly výrazně hůře. Otázkou je ovšem potenciál firmy. Pro dlouhodobé investory je negativem snížení dividendy, letos na desetinu.

Podobně jako ostatní ropné společnosti se pravděpodobně Apache bude z koronavirové krize vzpamatovávat delší dobu. Pozitivně však působí velké naleziště ropy na pobřeží Surinamu, které společnost objevila spolu s Totalem. I díky tomu po březnovém propadu titul posiloval výrazněji než konkurence. Další vývoj bude závislý na cenách ropy, poptávce po pohonných hmotách a obecně vývoji ekonomiky. Jde tedy přinejlepším o dlouhodobou sázku spojenou s velkým rizikem.

 

Vývoj akcií Apache od začátku roku

Zdroj: Yahoo


Occidental Petroleum

 

Většina akcií amerických těžařů ropy dosáhla dna v průběhu března, tedy ještě před krátkodobým pádem ceny ropy WTI do záporu. Od té doby cenné papíry většiny těžařů ropy posilovaly, a to včetně Occidental Petroleum. Od června však společnost zažila další propad a nyní se obchoduje prakticky na letošním minimu.

Hospodářské výsledky společnosti byly podle očekávání špatné, ve druhém čtvrtletí firma vykázala hlubokou ztrátu a propad tržeb o více než polovinu ve srovnání s prvním čtvrtletím. Ve zbytku roku se navíc zisku dočká jen těžko. Nepřekvapí proto, že společnost srazila dividendu prakticky na nulu. Za účelem snížení nákladů také začala rozprodávat práva na těžbu v některých státech USA.

Occidental Petroleum je nyní značně rizikovou a problémovou společností, potenciál však má. Po koupi firmy Anadarko Petroleum je největším těžařem v oblasti Permian Basin. Společnost sice prodala ropná pole v Kataru, stále však působí kromě USA také v Ománu, Libyi a Kolumbii. Ozdravný proces však bude trvat měsíce, možná roky. Na trhu je tak nyní několik amerických těžařů, kteří působí méně rizikově a stále nabízejí vysokou dividendu, za všechny jmenujme například Chevron.

 

Vývoj akcií Occidental od začátku roku

Zdroj: Yahoo

 

Odkaz na celý článek naleznete zde

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!