Komentář ke společnosti Boeing

Zpráva z trhu
Komentář k akciím Boeing

Problémy sužovaný výrobce letadel zažívá v posledních týdnech skvělé období. Nabízí se tak otázka, zda mají akcie Boeing potenciál pro další růst, či naopak můžeme očekávat stagnaci?


18. 12. 2020

 

Problémy sužovaný výrobce letadel zažívá v posledních týdnech skvělé období. Akcie společnosti Boeing posílily od začátku listopadu o více než 50 %. Vzhledem k pozitivním zprávám o vývoji vakcíny na koronavirus rostou akcie většiny společností v leteckém a turistickém průmyslu. Problémy Boeingu však nejsou zdaleka vyřešené. Nabízí se tak otázka, zda mají akcie Boeing potenciál pro další růst, či naopak můžeme očekávat stagnaci?

 

Návrat 737 Max na oblohu

Dobrou zprávou pro Boeing je návrat jeho letadel 737 Max do služby po více než 20 měsících od jejich uzemnění po dvou tragických nehodách. Tento měsíc použila dané letadlo brazilská aerolinka Gol Linhas. Všech sedm letadel 737 Max dané aerolinky dostane povolení ke vzletu do konce roku. Do konce roku se chystá letadla 737 Max využít i American Airlines a od začátku příštího roku také Southwest Airlines. Minulý týden došlo také k prvnímu dodání nového letadla 737 Max pro United Airlines po více než 20 měsících. Největší objednávkou pro Boeing je však 77 kusů letadla 737 Max pro Ryanair ze začátku měsíce. Nesmíme také zapomenout na fakt, že Boeing je důležitým dodavatelem americké armády. Společnost pravidelně získává kontrakty na zbrojní systémy - naposledy v hodnotě téměř 300 mil. USD pro US Navy a Air Force. Vládní zakázky představují pro Boeing kolem 25 % celkových tržeb. Pro společnost se tak jedná o víceméně garantovaný zdroj příjmů.

 

Vývoj akcií Boeing od začátku roku 

Zdroj: Yahoo


Negativ stále příliš

I přes dobré zprávy o vývoji vakcíny na koronavirus bude turismus v příštím roce pravděpodobně výrazně omezen. To je špatná zpráva pro hotely, aerolinky a také výrobce letadel. Boeing navíc ztrácí kvůli přetrvávajícímu vlivu koronaviru další a další objednávky na nová letadla. Minulý měsíc měla společnost -28 objednávek letadel (nové minus zrušené objednávky) včetně zrušených 88 objednávek letadla 737 Max. Letos tak Boeing doručil pouze 118 nových letadel, což je masivní propad ve srovnání se stejným obdobím v roce 2019, kdy dodal 345 letadel. Největší konkurence v podobě společnosti Airbus na tom není zdaleka tak špatně - letos společnost dodala již 477 nových letadel, z toho 64 v listopadu. Vzhledem k aktuální situaci se nedá očekávat, že by Boeing začal vyplácet investorům dividendy, návrat do černých čísel u něj může být dlouhodobý. Z pohledu dividendových investorů tak Boeing potenciál nemá.  


Jaký je verdikt?

Dle tržních ukazatelů se zdá, že akcie Boeing jsou nyní víceméně správně oceněny. Pozitivní zprávy o návratu modelu 737 Max na oblohy a vývoji vakcíny na koronavirus pomohly Boeingu v masivním růstu v posledních týdnech, další prostor pro růst však Boeing stále má. Ve srovnání se začátkem roku se stále akcie pohybují o několik desítek procent níže. Návrat na dané hodnoty však bude dlouhodobý, stejně jako návrat společnosti do zisku. Pro dividendové investory tak akcie Boeing aktuálně příliš smysl nemají, pro spekulanty po nedávném růstu také spíše ne. Podle některých predikcí trhu by měly akcie víceméně stagnovat a postupně se při dalším přílivu dobrých zpráv vydat k hranici 300 USD ke konci příštího roku. Na akciích Boeing však stále očekáváme vysokou volatilitu - o zdravou společnost se stále nejedná. 

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!