Korekce akciových trhů

Zpráva z trhu
Korekce akciových trhů

11.10.2018

Ačkoliv propady mohou působit dramaticky, cenová korekce je přirozenou součástí investování a je ozdravným procesem.

 


11. 10. 2018

Světové akciové trhy prudce padají napříč všemi regiony a největší akciové tituly trpí také. Katalyzátorem výprodeje je kombinace několika faktorů - růst úrokových sazeb FEDu, snížený výhled globálního ekonomického růstu Mezinárodního měnového fondu, nervozita ohledně Brexitu či celní válka mezi USA a Čínou. Příčinou cenové korekce je jednoduše i skutečnost, že řada akcií od jara výrazně vzrostla bez výrazného zaváhání a investoři vybírají zisky. To platí zejména pro sektor technologií.

Akciový index S&P 500 během středy odepsal 3,4 %, technologický index Nasdaq pak zaznamenal ztrátu přibližně 4 %. Právě technologický sektor ztrácel nejvíce - zde se projevilo extrémně dlouhé období růstu, které vyhnalo ceny akcií technologických společností na rekordní hodnoty. U společnosti Alphabet  registrujeme propad přibližně o 4,6 %, u Microsoftu pak o 5,4 %. K technologickému sektoru se částečně přidal i sektor služeb a výrobní sektor - Amazon odepsal 6,2 %, Netflix 8,3 % a Boeing 4,6 %. Korekce se naopak netýká proticyklických sektorů, jako jsou tabákový průmysl, zdravotnictví a infrastrukturní společnosti - část titulů si dokonce připisovala zisky (PEG + 0,85 %, PPL + 0,10 %, NI + 0,36 %). 

 

zdroj: finviz.com

Ačkoliv výše uvedené propady mohou působit dramaticky, cenová korekce je přirozenou součástí investování a je ozdravným procesem, který vytváří nový prostor pro investice. V rámci pravidelného investování jsou dokonce korekce akciových trhů příležitostí, jak nakoupit akcie kvalitních firem levněji, nebo jich koupit více. Korekci také uvítají investoři s více diverzifikovaným portfoliem. Při prodejích se totiž část peněz přesune do sektorů, které dosud nebyly tak populární - příkladem mohou být právě infrastrukturní společnosti. 

Zajímavé je aktuální chování cen zlata. Při středečním výprodeji stagnovalo a dnes dopoledne roste. To indikuje, že trh vnímá zlato jako bezpečný přístav pro případ turbulencí na kapitálových trzích. Za pozornost rovněž stojí, že dluhopisy tuto tradiční roli v posledním výprodeji moc nenaplňují, na rozdíl od obvyklého chování v minulosti, kdy při panice na akciovém trhu prudce rostly. Může to znamenat, že dluhopisy nyní nejsou záchranou, ale spíše příčinou problémů. 

Tomáš Turna, analytik společnosti Colosseum, a.s.

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!