Které akcie ohrozí konec koronaviru?

Zpráva z trhu
Které akcie ohrozí konec koronaviru?

Vakcína na koronavirus může být pro některé společnosti negativní zprávou. Podívejte se na tři společnosti, jejichž akcie by s koncem koronaviru mohly přijít pod tlak.


25. 11. 2020

 

Koronavirus výrazně ovlivňuje podnikání společností působících prakticky po celém světě. Některé společnosti však i přesto zažívaly v posledních měsících nevídaný boom. Jedná se zejména o technologické společnosti poskytující produkty pro domácí využití. Vakcína na koronavirus tak může být paradoxně pro dané společnosti negativní zprávou. Podívejte se na tři společnosti, jejichž akcie by s koncem koronaviru mohly přijít pod tlak.

 

Zoom Video Communications

 

Společnost Zoom Video Communications byla letos jedním z jasných vítězů na akciovém trhu. Od začátku roku si akcie společnosti polepšily o více než 500 %. Není se čemu divit, společnost nabízí velmi povedenou aplikaci na konferenční videohovory. Kapitalizace společnosti se tak velmi rychle dostala přes 100 miliard USD. S postupným návratem lidí do kanceláří však bude využití aplikace výrazně klesat. Bude se sice jednat o dlouhodobější proces, akcie Zoom jsou však pod tlakem již několik posledních týdnů, kdy se začalo nahlas hovořit o pozitivních výsledcích testů hned několika vakcín na koronavirus. Od svého historického maxima tak akcie Zoom poklesly již o téměř 30 %. Přes zimní měsíce se dá podobně jako u Netflixu očekávat retence uživatelů, příští rok by pro Zoom však mohl být velmi náročný - zvláště ve srovnání s hospodářskými výsledky z roku 2020. Investoři nenesou masivní propady v meziročním srovnání příliš dobře. Zoomu navíc výrazně roste konkurence, podobné nástroje nabízí Microsoft, Facebook, Cisco, Google nebo Verizon.

 

Vývoj akcií Zoom za 1 rok

Zdroj: Yahoo 


Peloton Interactive

 

Společnost Peloton byla dalším z premiantů letošního roku, když její akcie zatím posílily o téměř 300 %. Společnost nabízí online cvičební programy na rotopedu s obrazovkou, na které je zobrazován trenér pro lepší motivaci. I přes takto jednoduchý model se společnosti podařilo za rok po svém vstupu na akciové trhy zvýšit svou tržní kapitalizaci na více téměř 40 mld. USD. Akcie Pelotonu dosáhly svého vrcholu v průběhu minulého měsíce, kdy atakovaly 140 USD za kus. Spolu se zveřejněním zpráv o vývoji vakcíny na koronaviru se však vydaly směrem dolů a aktuálně se tak obchodují o více než 20 % pod historickým maximem. V příštím roce se tak dá očekávat postupný návrat uživatelů do posiloven a akcie Peloton by tak měly projít korekcí. Rok 2020 byl pro Peloton naprosto skvělý co se týká výsledků - například v druhém kvartále se jeho uživatelská základna ve srovnání s rokem 2019 více než zdvojnásobila. Peloton se tak v letošním roce přehoupnul do zisku. Zisk za jednotlivé kvartály však měl klesající tendenci a spolu s vysokými náklady na marketing se dá očekávat opětovný propad do ztráty v průběhu příštího roku. Pro Peloton tak bude nyní klíčová co nejvyšší retence aktuálních zákazníků. Rok 2021 však bude pro společnost velmi náročný.

Vývoj akcií Peloton za 1 rok

Zdroj: Yahoo 


Netflix

 

Jednička na trhu streamingových služeb má za sebou zatím skvělý rok. Jeho uživatelská základna rostla masivním tempem a společnost má aktuálně více než 195 milionů předplatitelů. Na celkových číslech byl jasně patrný vliv koronaviru. Za nejzasaženější kvartál můžeme pokládat ten první - právě v tomto kvartále měl Netflix historicky největší přírůstek nových uživatelů (15,8 milionů). Nad očekávání dopadl i druhý kvartál, kdy společnosti přibylo přes 10 milionů nových předplatitelů. Naopak třetí kvartál roku se nesl ve znamení rozvolňování opatření proti koronaviru prakticky po celém světě a počet nových předplatitelů Netflixu tak masivně propadl na pouhých 2,2 milionu, což je nejhorší číslo za několik let. Dá se tak předpokládat, že takové růsty jako v Q1 a Q2 již Netflix nezíská, zvláště po celosvětové distribuci vakcíny na koronavirus. Dalším negativem je silně rostoucí konkurence, zejména Amazon Prime a Disney+ ukrajují velkou část trhu. Netflix však rozhodně nemá smysl odepisovat, jeho pozice na trhu je stále velmi silná a zejména v zimních měsících se těší přízni uživatelů. S koncem koronaviru se navíc může naplno rozjet produkce plánovaných seriálů a filmů. Zařazení společnosti vedle Zoomu a Pelotonu tak může být překvapivé, akcie společnosti však mohou být příští rok pod tlakem a nabídnout investorům zajímavější hodnoty pro nákup.

 

Vývoj akcií Netflix za 1 rok

Zdroj: Yahoo 

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!