Lepší výhled pro Uber i Lyft

Zpráva z trhu
Lepší výhled pro Uber i Lyft

Společnosti Uber a Lyft oznámily své výsledky hospodaření za rok 2019. I přes prohlubující se ztrátu se blýská na lepší časy - obě společnosti by měly dosáhnout zisku dříve, než se čekalo. Podívejte se na komentář k hospodářským výsledkům obou hlavních alternativních taxi služeb.


13. 2. 2020

Společnosti Uber a Lyft byly pravděpodobně nejočekávanějšími IPO na americkém trhu v minulém roce. Od vstupu na akciové trhy se však akciím obou společností příliš nedařilo. V posledních dnech obě společnosti oznámily své výsledky hospodaření za poslední kvartál roku 2019 a za celý rok. I přes prohlubující se ztrátu se však blýská na lepší časy - obě společnosti by měly dosáhnout zisku dříve, než se čekalo. Podívejte se na komentář k hospodářským výsledkům obou hlavních alternativních taxi služeb.

Uber vyhlíží zisk

Z velké dvojice jako první oznámil své výsledky hospodaření Uber. Tržby za poslední kvartál poprvé překonaly 4 mld. USD, když se vyšplhaly až na 4,07 mld. USD. V meziročním srovnání se jednalo o nárůst o 37 %. Uber tak překonal i očekávání analytiků, kteří předpokládali tržby ve výši 4,06 mld. USD. Důležitý je pro Uber i ukazatel mezikvartálního růstu tržeb, který byl o 7 % silnější než v předchozím období. Ani v uplynulém kvartále se Uber nevyhnul masivní ztrátě - ta se prohloubila v meziročním srovnání o 22 % na 1,09 mld. USD. Ztráta přepočtená na akcii činila 64 centů, což však bylo lepší než očekávali analytici (68 centů). Vývoj zisku a ztráty za poslední kvartály je znázorněn na grafu níže. V prvním kvartále roku 2018 dosáhl Uber výrazného zisku díky daňovému zvýhodnění. 

Vývoj zisku a ztráty společnosti Uber

zdroj: Uber

Celkové tržby za celý rok 2019 dosáhly na 14,15 mld. USD, což byl meziroční nárůst o 25,5 %. Ztráta za celý rok dosáhla na gigantických 8,43 mld. USD, což bylo způsobeno zejména ztrátou 5,2 mld. USD ve druhém kvartále roku, kdy společnost vyplácela podíly akcionářům. Kromě druhého kvartálu však společnost prodělávala v průměru 1 mld. USD za kvartál. Výhled na příští rok je však o poznání pozitivnější. Dle CEO společnosti D. Khosrowshahiho by měl Uber dosáhnout zisku již v posledním kvartálu roku 2020. Původní předpoklady očekávaly zisk až v průběhu roku 2021. Za celý rok 2020 by tak měla ztráta dosáhnout na 1,35 mld. USD, což je ve srovnání s minulými roky rapidní pokles. Odhady analytiků počítaly se ztrátou 2,83 mld. USD pro rok 2020. Uber podnikl důležité kroky k dosažení zisku, když propustil stovky zaměstnanců oddělení marketingu, human resources a v sekci Uber Eats. Na zlepšení výhledu společnosti pozitivně reagovali i investoři a akcie společnosti tak posílily. Od začátku roku si akcie Uberu připsaly již růst o téměř 40 %.

Graf vývoje akcií společnosti Uber

zdroj: Yahoo


Lyft zlepšuje výhled

Ještě rychlejším tempem růstu tržeb se může pochlubit Lyft. Kvartální tržby poprvé v historii společnosti přesáhly 1 mld. USD, když se vyšplhaly až na 1,017 mld. USD. V meziročním srovnání se jedná o růst o 52 %. V mezikvartálním srovnání však Lyft za Uberem zaostává - tržby se zvýšily pouze o 6 %. Lyft překonal i očekávání analytiků, kteří předpokládali tržby za poslední kvartál ve výši 984 mil. USD. Očekávání překonal i počet aktivních klientů, který se vyšplhal na 22,9 mil., což bylo o 100 tisíc více, než předpokládal trh. V meziročním srovnání tak počet aktivních klientů narostl o pěkných  23 %. Tržba na aktivního klienta dosáhla na 44,40 USD. Ztráta za uplynulý kvartál dosáhla na 130 mil. USD, což bylo lepší než předpokládali analytici, kteří byli značně skeptičtější s odhadem ztráty 164 mil. USD. V meziročním srovnání se ztráta snížila o více než 120 mil. USD. Vývoj akcií společnosti Lyft je na grafu níže.

Graf vývoje akcií společnosti Lyft

zdroj: Yahoo

Celý rok 2019 uzavřel Lyft s tržbami ve výši 3,6 mld. USD, což bylo meziročně o 68 % více. Podobným tempem bohužel rostla i ztráta společnosti, která se z 0,9 mld. USD zvýšila na 2,6 mld. USD. Na ztrátě se však negativně promítly výplaty akcionářům ve výši 1,6 mld. USD. Lyft poskytl také velmi pozitivní výhled na rok 2020, kdy by měly tržby dosáhnout na 4,575 až 4,650 mld. USD, což by byl meziroční růst o 27 až 29 %. Ztráta by se měla výrazně snížit - očekává se v rozmezí 450 až 490 mil. USD. Analytici očekávali tržby ve výši 4,59 mld. USD a ztrátu 503 mil. USD. Ziskovost očekává společnost až v posledním kvartále roku 2021 - tedy o rok později než Uber. 

 

Autor: Analytické oddělení společnosti Colosseum, a.s.

 

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!