Levi Strauss znovu na burze

Zpráva z trhu
Levi Strauss znovu na burze

26.3.2019
Po 34 letech se na burzu vrátila legendární společnost Levi Strauss. IPO slavilo nečekaný úspěch.


26. 3. 2019

Minulý týden se na newyorskou burzu vrátilo jedno z tradičních jmen - oděvní společnost Levi Strauss. Pro legendárního výrobce modrých jeans se však nejedná o premiéru - společnost byla poprvé burzovně obchodována již v 70. a 80. letech minulého století. Druhé IPO se společnosti velmi vydařilo a v prvním dni obchodování investoři realizovali zisk přes 30 %. Detailní pohled na společnost Levi Strauss a průběh samotného IPO naleznete v článku níže.

Společnost Levi Strauss & Co. má bohatou historii, která se začala psát roku 1853 v americkém San Franciscu. O 20 let později doslova změnila svět, když vynalezla již tradiční modré jeans, které se ihned staly velkým hitem, což vydrželo dodnes. V současnosti samozřejmě společnost nespoléhá pouze na ikonické jeans, ale i trička, svetry a ostatní módu. Na americké akciové trhy společnost poprvé vstoupila v roce 1971, o 14 let později však byla z obchodování stažena a stala se tak privátní. Po 34 letech se společnost znovu rozhodla vrátit na akciové trhy a získat tak potřebný kapitál pro krytí operačních nákladů, strategické investice a akvizice.

Samotné IPO se odehrálo minulý čtvrtek na newyorské burze. Společnost se obchoduje pod tickerem LEVI a počáteční cena za jednu akcii byla stanovena na 17 USD, což překonalo původní očekávání Levi Strauss (14 - 16 USD za akcii). Společnost tak byla trhem oceněna na kapitalizaci 6,5 mld. USD. O samotný úpis se postaralo 12 společností - největší podíl měla banka Goldman Sachs. Obrovská popularita značky a výborné tržní načasování sehrálo klíčovou roli - společnost Levi Strauss tak díky IPO získala přibližně 630 mil. USD kapitálu.

V současné době je řada společností, které vstupují na burzovní trh, ve ztrátě a jsou dlouhodobě nerentabilní - v případě firmy Levi Strauss se však jedná o opak. Za loňský fiskální rok společnost vygenerovala 283 mil. USD čistého zisku, o rok dříve pak jen o 2 mil. USD méně. Pozitivní vývoj je patrný i v rámci celkových tržeb společnosti - ty mají dlouhodobý progresivní trend a v roce 2018 dosáhly na 5,6 mld. USD. V meziročním srovnání se tak zvýšily o 14 %.


zdroj: Levi Strauss

I po několik desetiletích zůstává dominantním trhem Severní Amerika, kde společnost generuje přibližně 54 % celkových tržeb - ty se pak firmě daří meziročně zvyšovat 10% tempem. Významnou roli pro hospodaření společnosti však hraje také Evropa, kde v loňském roce dosáhly tržby na 1,65 mld. USD a meziročně se tak zvýšily o neuvěřitelných 25 %. Asijský sektor hraje i nadále minoritní roli a tamní tržby představují pouze 16% podíl na celkových prodejích Levi Strauss.

Profitabilní hospodaření se projevilo i v rozhodnutí managementu o výši vyplácených dividend - pro fiskální rok 2019 by společnost měla vyplatit dividendy v celkovém objemu 110 mil. USD - prvních 55 mil. USD bylo vyplaceno v průběhu uplynulého kvartálu. Zbývajících 55 mil. USD se akcionáři dočkají koncem letošního roku. Oproti roku 2018 se tak dividendy zvýšily o 22 % a jejich další zvyšování se patrně stane běžnou záležitostí.

Vývoj ceny akcií Levi Strauss od IPO

zdroj: finance.yahoo.com

Samotný vstup na trhy nemohl být pro společnost povedenější. To že se jednalo o velkou událost bylo jasné i z kroku newyorské burzy, která dovolila obchodníkům obléci při této příležitosti modré jeans od Levi Strauss. Běžně je dress code na obchodním podlaží NYSE velmi striktní. Akcie během prvního obchodního dne vystřelily až na 22,97 USD za kus, což by společnost ocenilo na téměř 9 mld. USD a představovalo tak prémium 30 % oproti počáteční ceně obchodování. Akcie poté mírně poklesly, ale pondělí zakončily na úrovni 21,77 USD za kus, což je i tak pěkný zisk.

V letošním roce nás čeká pravděpodobně velké množství IPOs známých jmen - Lyft, Uber, AirBnB, Pinterest a další. Vývoj jejich IPO však bude pravděpodobně odlišný, jedná se o technologické společnosti, které narozdíl od Levi Strauss v současnosti nedosahují zisku. Levi Strauss by tak mohl být světlou výjimkou a pokud se společnosti podaří udržet progresivní hospodářský vývoj, ve spojení s výší vyplácené dividendy by brzy mohla být jedním z nejpopulárnějších titulů. Už teď je však jasné, že se jedná o skutečně povedené IPO.

 

Autoři: Tomáš Turna a Petr Lajsek, analytici společnosti Colosseum, a.s.

 

 

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!