Manipuluje Elon Musk s trhy?

Zpráva z trhu
Manipuluje Elon Musk s trhy?

21.8.2018

CEO společnosti Tesla Elon Musk na Twitteru oznámil, že se bude snažit vykoupit akcie společnosti a stáhnout ji z burzy. 


11. 9. 2018

21.8.2018

Předminulý týden vody akciových trhů znovu rozvířil CEO společnosti Tesla Elon Musk. Na Twitteru oznámil, že se bude snažit vykoupit akcie společnosti a stáhnout ji z burzy za cenu akcie 420 USD. Tesla se tak stala předmětem formálního vyšetřování SEC pro podezření z manipulace s cenou akcií. V tomto článku se podíváme na dění kolem společnosti Tesla za poslední týdny. 

 

Pro takový krok by Musk potřeboval přibližně 70 mld. USD, což by byl největší leveraged buyout v historii. Dle vlastních slov však Elon Musk má zajištěné financování, které by mělo být ze Saúdské Arábie. Saúdové nedávno investovali do Tesly přes 2 mld. USD.  Akcie Tesly na to po oznámení (7.8.2018) reagovaly růstem o 12 % a atakovaly hranici 380 USD. Musk své prohlášení následně doplnil výsledkem průzkumu, ze kterého vyplývá, že by 86 % zúčastněných akcionářů s takovým krokem souhlasilo.

zdroj: Twitter


 

Výše uvedené prohlášení Elona Muska však otevírá několik otázek. První a pravděpodobně nejdůležitější je ta, zda Musk nemanipuluje s cenou akcií (ať už záměrně či nikoliv)? Druhá otázka je, jaké budou dopady Muskova tweetu pro Teslu? Společnost totiž začala 15. srpna oficiálně vyšetřovat SEC (komise pro cenné papíry).

 

Odpověď na první otázku je poněkud složitější, jelikož prokázat manipulaci s trhem je velmi obtížné. Komise pro cenné papíry totiž umožňuje zveřejňovat klíčové informace prostřednictvím sociálních sítí. Nicméně je zde klíčové podezření, že Elon Musk chtěl využít krátkodobého růstu cen akcií k vypořádání se se short sellers (spekulanty na pokles cen akcií), kteří mají Teslu již dlouho v hledáčku. Tito spekulanti totiž utrpěli krátkodobě značné ztráty (až -12 % po zveřejnění tweetu). Samotná otázka manipulace s trhem se promítá i do další roviny – výrazný růstový impuls byl signálem pro řadu menších investorů, kteří tak nakupovali akcie společnosti za vyšší cenu než před zveřejněním tweetu.

 

Tato skutečnost pak otevírá prostor právě pro SEC, která zahájila formální vyšetřování pro podezření z manipulace trhem. Zde se dostáváme k druhé otázce – jaké jsou možné dopady tweetu na Teslu? Komisi pro cenné papíry bude zřejmě nejvíce zajímat skutečnost, zda Elon Musk má doopravdy zajištěné financování na stažení společnosti z burzy. Podle J. Coffee, Jr. (ředitele odboru Corporate Governance z Právnické fakulty University of Columbia) nemusí SEC ani prokazovat, zda se jednalo o záměr manipulovat s cenou – stačí totiž prokázat, že se jednalo o nepravdivé informace a tudíž, zda skutečně Elon Musk měl 7.8.2018 financování zajištěno. Společnost Tesla by pak potenciálně mohla utržit další ránu do svého extrémně napnutého rozpočtu v podobě velmi vysoké pokuty. 

 

  • Vývoj ceny akcií společnosti Tesla - 1 měsíc

 

zdroj:yahoo.com  

Zajímavý je také pohled na akcie Tesly – za poslední měsíc byla jejich cena jako na houpačce. V grafu výše můžete vidět vrchol po oznámení záměru převzít společnost. Akcie se poté vrátily na hodnoty kolem 350 USD. Včera však chvílemi akcie poklesly až pod hodnotu 290 USD v návaznosti na oznámení banky JP Morgan, která snížila cílovou cenu pro Teslu na 195 USD za akcii. Dle naší analýzy je reálné dosažení ceny 250 USD v příštích měsících.

 


 

Analýzu Tesla Inc. můžete vidět zde

 

Prohlášení o potenciálním stažení Tesly z burzy je aktuálně bráno s rezervou, jelikož zprávu o zajištěném financování nepotvrdili ani samotní saúdští investoři. Větší pozornost tak nyní může přitahovat průběh vyšetřování SEC, jehož výsledek by mohl mít značný vliv na cenu akcií společnosti Tesla. Krokem kupředu by mohl být pokus o dohodu s SEC a angažování nového CEO, v minulosti se mluvilo například o Sheryl Sandberg (bývalá CEO Facebooku). Muskovy excesy se začínají množit, na vině by mohl být také určitý syndrom vyhoření, kterým Musk údajně trpí. Jisté je však to, že Tesla bude i nadále plnit přední stránky zpravodajských serverů.

 

Autor: Tomáš Turna, analytik společnosti Colosseum, a.s.   

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!