Masivní ztráta pro Boeing

Zpráva z trhu
Masivní ztráta pro Boeing

Hospodářské výsledky Boeingu příliš nepřekvapily - společnost oznámila masivní ztrátu a propad tržeb. Alarmující však byl zejména objem peněz, který Boeing za uplynulý kvartál “spálil”.


30. 4. 2020

 

Vysoce očekávané byly hospodářské výsledky společnosti Boeing za první kvartál letošního roku. Problémy zmítaný výrobce letadel příliš nepřekvapil - oznámil masivní ztrátu a propad tržeb. Alarmující však byl zejména objem peněz, který Boeing za uplynulý kvartál “spálil”. Výhled na příští měsíce také nepůsobí příliš pozitivně, akcie společnosti však během včerejšího obchodování vzrostly. Jaký je důvod? Podívejte se s námi blíže na hospodářské výsledky společnosti Boeing.

 

Hospodářské výsledky Boeingu za první kvartál roku 2020 se dají popsat jedním slovem - tragédie. Tržby společnosti se propadly v meziročním srovnání o 26 % na 16,91 mld. USD, což neočekávali ani analytici. Za takto vysokým propadem stojí zejména sekce komerčních letadel, která je pro Boeing samozřejmě nejdůležitější. Sekce zaznamenala propad tržeb o téměř 50 % na 6,2 mld. USD. V průběhu kvartálu Boeing doručil pouze 50 letadel, alarmující však bylo zrušení 150 objednávek za první tři měsíce roku. Společnost příliš nepodržela ani sekce dodávající zbrojní systémy americké vládě. Tržby této sekce se meziročně propadly o 8 % na 6,4 mld. USD. Tržby sekce Global services zůstaly stejné jako loni - 4,6 mld. USD. 

V současné nelehké situaci způsobené koronavirem a uzemněním letadel 737 Max Boeing musí vynakládat enormní sumy na udržení provozu společnosti. Za uplynulý kvartál společnost spálila 4,3 mld. USD. Boeing se tak logicky propadl do ztráty, která se vyšplhala na 650 mil. USD. Ztráta přepočtená na akcii byla 1,70 USD. Ve stejném období v roce 2019 měl Boeing zisk 3,16 USD na akcii. Ztráta se však očekávala ještě hlubší na 1,76 USD za akcii. I toto “Pyrrhovo vítězství” však stačilo investorům k tomu, aby začali nakupovat akcie společnosti, které tak včera posílily o 5,8 %. Vývoj akcií společnosti Boeing za poslední rok naleznete na grafu níže.

Vývoj akcií Boeing (1 rok)

 

Zdroj: Yahoo


Návrat 737 Max v nedohlednu

Velká část investorů upírá své pohledy k návratu problémových letadel 737 Max na oblohu. Původní odhad Boeingu počítal s jejich opětovným uvedením do provozu v půlce letošního roku. Vzhledem k současné koronavirové krizi se však nedá očekávat, že federální úřad pro letectví dá letadlu zelenou. Dle některých odhadů tak dříve než v srpnu letadla nevzlétnou. Právě údržba uzemněných letadel je pro společnost jedním z největších nákladů. Celkové náklady spojené s uzemněním letadel 737 Max již tak překonaly 5 mld. USD. Vzhledem ke zrušeným objednávkám a zákazu cestování společnost omezila produkci ostatních letadel. Letadla typu 787 bude letos Boeing vyrábět tempem 10 za měsíc, místo původních 14. V roce 2022 se očekává další omezení na 7 letadel za měsíc. Pro letadla typu 777 a 777X očekává tempo produkce v objemu 3 kusy za měsíc do roku 2021. Výhled na příští měsíce tak nepůsobí příliš pozitivně.


Zadlužení roste

Velmi alarmující je také rapidně rostoucí zadlužení společnosti. Boeing je sice stále bohatě vybaven likvidnímy prostředky, které mezikvartálně vyrostly o 50 % na 15,5 mld. USD. Tento růst však byl za cenu dodatečného zadlužování. V porovnání s rokem 2019 narostlo zadlužení společnosti o 12 mld. USD na 39 mld. USD. Společnost navíc stále hledá další možnosti, jak získat dodatečné peníze. Boeing se alespoň snaží šetřit náklady. Platy ve společnosti by se měly snížit o 10 %. Boeing také zrušil plánovanou dohodu se společností Embraer, která měla vytvořit vlastní společnost pro produkci soukromých letadel. Společnost by tak měla ušetřit 4,2 mld. USD. Je však možné, že se nevyhne žalobě ze strany Embraeru, kterému se zrušení dohody zdá v rozporu se smlouvou. 

O krachu společnosti se však stále nedá hovořit, Boeing se dá označit jako systémově významná společnost, která je významným dodavatelem pro americkou armádu. Boeing se však pravděpodobně nevyhne žádosti o finanční pomoc americké vlády. 

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!