Medvědi útočí na americké trhy

Zpráva z trhu
Medvědi útočí na americké trhy

Indexy S&P 500 i Nasdaq vymazaly veškeré zisky z listopadu a daný měsíc tak ukončily v červených číslech. Co je hlavní příčinou těchto propadů?


3. 12. 2021

 

Americké akciové trhy prošly v posledních dnech nebývalou volatilitou. Hlavní akciové indexy vyklesaly o jednotky procent a index strachu VIX naopak vyrostl na nejvyšší hodnoty za několik měsíců. Indexy S&P 500 i Nasdaq tak vymazaly veškeré zisky z listopadu a daný měsíc tak ukončily v červených číslech. Co je hlavní příčinou těchto propadů? A jaký můžeme očekávat další průběh vývoje akciových trhů ve zbytku roku?

 

Index strachu a volatility na amerických trzích VIX vystoupal v uplynulých dnech na nejvyšší hodnoty od letošního března. Hlavní příčinou jsou nepochybně obavy z omikronu - nové varianty koronaviru, která se začíná šířit po světě. Efektivita dostupných vakcín na danou variantu koronaviru je zatím ve hvězdách, zástupci Moderny se však již nechali slyšet, že jejich vakcína nemusí být na omikron účinná (akcie samotné společnosti se tak od pondělí propadly o téměř 70 USD). Pod tlakem tak do konce roku mohou být minimálně provozovatelé hotelů, restaurací, aerolinek a dalších odvětví spojených s cestováním. Investoři by tak měli být opatrní při alokaci prostředků do daných společností. Vývoj indexu VIX od začátku roku je znázorněn na grafu níže.

 

Vývoj indexu VIX od začátku roku

Zdroj: Finviz.com

 

Omikron však nebyl jediným faktorem, který se promítl do špatné nálady na trzích. Negativní sentiment na trzích pak podpořil proslov guvernéra Fedu J. Powella, který oznámil, že centrální banka zpomalí kvantitativní uvolňování o několik měsíců dříve, než se očekávalo. Fed tak sníží tempo nákupu aktiv a nafukování své bilance v rámci boje s inflací, která dle odhadů zůstane na vysoké úrovni i v příštím roce a rozhodně tak nelze označit slovem “transitory” - tedy přechodná. Vzhledem ke zmíněným faktorům tak mohou být akciové trhy v příštích pár měsících poměrně nestálým místem. Investoři by tak měli hledat hodnotové akcie, které nabízejí zajímavou dividendu. Atraktivní tak mohou být například akcie bank a platebních institucí. Vzhledem k aktuální situaci pak mohou působit jako podhodnocené cenné kovy. 

 

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!