Napodobí Microsoft Apple?

Zpráva z trhu
Napodobí Microsoft Apple?

Microsoft včera oznámil skvělé výsledky za uplynulý kvartál. Společnost prakticky ve všech ukazatelích překonala očekávání analytiků a má tak nakročeno stát se po Apple druhou americkou společností s kapitalizací přes 2 biliony USD.


27. 1. 2021

 

Technologický gigant Microsoft během včerejší poobchodní fáze zveřejnil hospodářské výsledky za druhý kvartál svého fiskálního roku 2021. O dobré zprávy nebyla nouze - společnost prakticky ve všech ukazatelích překonala očekávání analytiků. V posledních kvartálech se Wall Street soustředí především na cloudovou sekci, která roste nezastavitelným tempem. Microsoft je na daném trhu jedním z lídrů a jeho dominance bude zdá se nadále pokračovat. Microsoft má tak nakročeno stát se po Apple druhou americkou společností s kapitalizací přes 2 biliony USD. Podívejte se blíže na uplynulý kvartál z pohledu Microsoft.

 

Hospodářské výsledky za druhý kvartál ukazují na fakt, že Microsoft je doslova k nezastavení. Tržby ve výši 43,08 mld. USD doslova rozdrtily očekávání analytiků, které bylo o 3 mld. USD nižší. Meziročně se jednalo o 17% růst. Nejsledovanější sekcí byla již tradičně ta cloudová. Pod tuto sekci spadá Microsoft Azure, serverové služby Windows Server a například vývojářská platforma GitHub. Cloudová sekce vykázala tržby ve výši 14,6 mld. USD, což bylo o 23 % více než před rokem a také téměř o miliardu více než očekával trh. Skvělý kvartál má za sebou zejména služba Azure - ta vykázala růst tržeb o 50 %. Kompletní přehled produktů a růstu jejich tržeb za poslední kvartály je v tabulce níže.

 

Kvartální růst tržeb produktů Microsoft

Zdroj: CNBC

 

Z pohledu celkových tržeb je stále největší sekcí Personal Computing, pod kterou spadá operační systém Windows, hry a herní konzole Xbox, hardware a vyhledávací reklamy. Tržby této sekce meziročně vzrostly o 14 % na 15,12 mld. USD a také výrazně překonaly očekávání trhu, který předpokládal tržby o 1,65 mld. USD nižší. Možná jedinou negativní zprávou na včerejších výsledcích bylo snížení marže z prodeje konzolí Xbox ze 40 % na 34,6 %. I o tolik nižší marže však výrazně překonala očekávání trhu, který byl skeptičtější. Další pozitivní zprávou byl nárůst předplatitelů Xbox Game Pass o 3 miliony na 18 milionů. Poslední segment společnosti nese název Productivity and Business Processes, kam patří Microsoft Office, Dynamics a LinkedIn. Tato sekce vykázala tržby ve výši 13,35 mld. USD, což bylo o 13 % více než před rokem a také o 500 mil. USD více než očekával trh. 

 

Vývoj akcií Microsoft za posledních 5 let

Zdroj: Yahoo

 

Zisk Microsoft dosáhl na 15,5 mld. USD, což byla o třetinu vyšší hodnota než před rokem. Zisk přepočtený na akcii činil 2,03 USD, což překonalo očekávání trhu o 39 centů. Hned po oznámení výsledků akcie Microsoft vystřelily výše o více než 3 % v aftermarket fázi obchodování. Microsoft má tak dobře nakročeno k překonání tržní kapitalizace ve výši 2 biliony USD, což zatím z amerických společností dokázal jen Apple. Aktuální kvartál by měl navíc být pro Microsoft znovu vydařený. Společnost očekává tržby mezi 40,35 až 41,25 mld. USD. Střední hodnota daného intervalu by znamenala meziroční růst tržeb o 16,5 % a také o 2,1 mld. USD více než očekává trh.

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!