Naskočí býci zpět do obilovin a olejnin?

Zpráva z trhu
Naskočí býci zpět do obilovin a olejnin?

Únorová zpráva WASDE přinesla zajímavé informace ohledně obilovin a olejnin. Naskočí tyto komodity zpět na býčí trend?


11. 2. 2021

 

Vývoj po úterní zprávě Ministerstva zemědělství USA lze označit za smíšený. Zklamání z reportovaných čísel se nejvíc projevilo v cenách kukuřice, která ihned po vyhlášení reportu zamířila prudce na jih. Velmi podobný osud postihl také pšenici. Sójové boby a sójový šrot dokázaly ještě  do konce obchodní seance ztráty vesměs umazat, aby následovaly pšenici a kukuřici prudkým propadem po celý včerejší den. Nejsilnějším zástupcem ze sektoru obilovin a olejnin zůstává sójový olej, který se i přes včerejší pokles drží na úrovních před statistikou. Zda bude výprodej pokračovat, nebo nás čeká návrat k růstu a dosažení nových několikaletých maxim, ukážou následující dny.

 

Kukuřice 

Z pohledu kukuřice sice došlo k poklesu konečných zásob, nicméně byl očekáván daleko nižší údaj, proto se trh okamžitě po vyhlášení ponořil do červených čísel. Došlo zároveň k navýšení odhadu celosvětových konečných zásob, důležitějším faktorem však byl zřejmě fakt, že Čína realizovala rekordní nákupy s ohledem na tvorbu zásob a nešlo tak o razantní zvýšení spotřeby, jak se předpokládalo. 


Bavlna

Bavlna zakončila úterní obchodování na nových maximech, za poslední 3 měsíce posílila již o úchvatných 22 %. Včera bavlna naopak korigovala, přesto zůstává jednou z nejsilnějších komodit vůbec. Odhad celosvětových konečných zásob se pro tento měsíc snížil o 600 000 balíků.

Vývoj spotové ceny bavlny (v USD/100 balíků)

Zdroj: Finviz


Olejniny

Konečné zásoby sóji se sice jak z pohledu USA, tak i v celosvětovém měřítku zmenšily, ale výsledek byl v souladu s očekáváním analytiků a tudíž byl již v ceně zahrnut. Pokles zásob sójového oleje byl způsoben zejména vyšším využitím pro výrobu bionafty. Včerejší propad se přičítá likvidaci části pozic s ohledem na vysoké ceny a zmírnění nepříznivého výhledu pro důležité exportéry z Jižní Ameriky.


Pšenice

Čína zvýšila dovoz pšenice o 1 milión tun na celkovou hodnotu 11 miliónů tun, čímž se postarala o největší nárůst na straně dovozu. Celosvětové konečné zásoby se snížily, přesto zůstávají na rekordních hodnotách. V USA nedošlo k žádné změně oproti lednovým číslům, přesto cena pšenice propadla. Domníváme se, že důvodem může být krátkodobý negativní sentiment na trhu a vliv poklesu ceny kukuřice.

 

Autor: Václav Kučera, vedoucí oddělení front office

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!