
Únorová zpráva WASDE přinesla zajímavé informace ohledně obilovin a olejnin. Naskočí tyto komodity zpět na býčí trend?
11. 2. 2021
Vývoj po úterní zprávě Ministerstva zemědělství USA lze označit za smíšený. Zklamání z reportovaných čísel se nejvíc projevilo v cenách kukuřice, která ihned po vyhlášení reportu zamířila prudce na jih. Velmi podobný osud postihl také pšenici. Sójové boby a sójový šrot dokázaly ještě do konce obchodní seance ztráty vesměs umazat, aby následovaly pšenici a kukuřici prudkým propadem po celý včerejší den. Nejsilnějším zástupcem ze sektoru obilovin a olejnin zůstává sójový olej, který se i přes včerejší pokles drží na úrovních před statistikou. Zda bude výprodej pokračovat, nebo nás čeká návrat k růstu a dosažení nových několikaletých maxim, ukážou následující dny.
Kukuřice
Z pohledu kukuřice sice došlo k poklesu konečných zásob, nicméně byl očekáván daleko nižší údaj, proto se trh okamžitě po vyhlášení ponořil do červených čísel. Došlo zároveň k navýšení odhadu celosvětových konečných zásob, důležitějším faktorem však byl zřejmě fakt, že Čína realizovala rekordní nákupy s ohledem na tvorbu zásob a nešlo tak o razantní zvýšení spotřeby, jak se předpokládalo.
Bavlna
Bavlna zakončila úterní obchodování na nových maximech, za poslední 3 měsíce posílila již o úchvatných 22 %. Včera bavlna naopak korigovala, přesto zůstává jednou z nejsilnějších komodit vůbec. Odhad celosvětových konečných zásob se pro tento měsíc snížil o 600 000 balíků.
Vývoj spotové ceny bavlny (v USD/100 balíků)
Zdroj: Finviz
Olejniny
Konečné zásoby sóji se sice jak z pohledu USA, tak i v celosvětovém měřítku zmenšily, ale výsledek byl v souladu s očekáváním analytiků a tudíž byl již v ceně zahrnut. Pokles zásob sójového oleje byl způsoben zejména vyšším využitím pro výrobu bionafty. Včerejší propad se přičítá likvidaci části pozic s ohledem na vysoké ceny a zmírnění nepříznivého výhledu pro důležité exportéry z Jižní Ameriky.
Pšenice
Čína zvýšila dovoz pšenice o 1 milión tun na celkovou hodnotu 11 miliónů tun, čímž se postarala o největší nárůst na straně dovozu. Celosvětové konečné zásoby se snížily, přesto zůstávají na rekordních hodnotách. V USA nedošlo k žádné změně oproti lednovým číslům, přesto cena pšenice propadla. Domníváme se, že důvodem může být krátkodobý negativní sentiment na trhu a vliv poklesu ceny kukuřice.
Autor: Václav Kučera, vedoucí oddělení front office