Nejistá budoucnost konopných společností

Zpráva z trhu
Nejistá budoucnost konopných společností

21.11.2019

Konopné společnosti zažily v posledním roce velký boom. Přílišný nárůst konkurence, pokles ceny konopí a hromadění zásob však působí proti cenám akcií. Jaká je budoucnost v tomto sektoru?


21. 11. 2019

Díky loňské legalizací konopí v Kanadě vzniklo obrovské množství společností, které v tomto odvětví podnikají. Tyto společnosti se mohly ze začátku pochlubit raketovým růstem tržeb a nalákaly tak velké množství investorů. V současnosti však roste konkurence v odvětví neudržitelným tempem a trh je tak přesycen. Společnostem se tak hromadí zásoby, které nedokážou kvůli nedostatečné poptávce prodat. Nadějně působí projekt kanabis 2.0, trh však bude muset projít značnou transformací, aby některé společnosti přežily a staly se ziskovými. 

Konkurence roste

V Kanadě je momentálně přes 500 otevřených obchodů, kde je možné zakoupit produkty vyrobené z konopí. Kromě Kanady působí i některé společnosti na trhu v USA, kde je lékařská marihuana legální v 33 státech. V některých amerických státech je však legální i rekreační konopí. S rostoucí expanzí na různé trhy rapidně rostly i tržby největších společností. Potenciál trhu však lákal více a více nových firem. S růstem konkurence postupně nabídka převýšila poptávku a společnosti byly nutné stlačit ceny níže. 


Konopí je nadbytek

Legalizace rekreační marihuany přilákala obrovské množství firem, které vznikly za účelem profitovat z expandujícího konopného trhu - tato skutečnost s sebou přinesla extrémní nárůst nabízeného množství konopí. Krátce po schválení legalizace konopí činila nabídka zpracovaného produktu přibližně 18,5 tun, přičemž poptávka dosáhla necelých 6,4 tun konopí. Nyní je však situace zcela jiná - poptávka se sice meziročně zdvojnásobila, nicméně nabídka se více než ztrojnásobila. Dalším problémem, kterému konopné společnosti čelí, je extrémní nárůst nezpracovaných zásob, které aktuálně činí přes 328 tun, což je 25krát více, než činí aktuální spotřeba. 

Vývoj prodeje a zásob rekreačního konopí (kg)


zdroj: canada.ca

Převis nabídky nad poptávkou tak v posledních měsících způsobil prudký propad cen rekreačního konopí - naopak konopí pro lékařské účely si udržuje poměrně vysokou cenu, jelikož producenti se zaměřili právě na marihuanu distribuovanou bez lékařského předpisu.

Index vývoje cen konopí v Kanadě


zdroj: canada.ca


Zisky jsou v nedohlednu

Tento měsíc oznámily kvartální hospodářské výsledky tři nejznámější společnosti na trhu - Cronos Group (CRON), Canopy Growth (WEED) a Aurora Cannabis (ACB). Všem společnostem se podařilo již tradičně markantně zvýšit tržby, ani jedna však nepřekonala očekávání trhu. S růstem tržeb se však prohlubuje i ztráta. Největší ze společností Canopy Growth prodělala v posledním kvartále přes 370 mil. CAD. Aurora Cannabis zaznamenala v uplynulém kvartále ztrátu 58 mil. CAD a Kronos Group ztratil téměř 24 mil. CAD. Ztráta není u rychle rostoucích společností nijak překvapivá. Investory však zklamal slabší růst tržeb než se očekávalo a akcie zmíněných společností v letošním roce výrazně poklesly. Výjimkou nejsou ani poklesy tržní kapitalizace o více než 50 %. Situaci na trhu dobře vystihuje ETF fond ETFMG Alternative Harvest (MJ), jehož hodnota se od začátku roku propadla o 32 % - vývoj je znázorněn na grafu níže.

Vývoj ETF fondu MJ od začátku roku

zdroj: etf.com


Nová příležitost?

Konec letošního roku by mohl konopným společnostem přinést poměrně velkou šanci, jak zlepšit svou aktuálně nepříznivou situaci - Kanada totiž 17. října schválila prodej infúzovaných konopných produktů, jako jsou nápoje či elektronické cigarety. Část konopných společností již požádalo o schválení svých produktů a jejich prodej by tak měl začít na přelomu roku. Pro konopný průmysl by se mohlo jednat o poměrně razantní růstový impuls, jelikož firmy by vstoupily do prostředí s nižší konkurencí a mohly by tak těžit z vyšších cen v podobě rostoucích marží. Otázkou však je, jak rychle se trh nasytí i v tomto odvětví.

Z letošního vývoje společností na trhu s konopím je jasné, že u investorů vyprchala euforie a na místě jsou obavy. Současná situace na trhu je dlouhodobě neudržitelná a zejména menší společnosti na ni brzy doplatí. Trh je v současnosti přesycen, což tlačí ceny konopí níže a společnostem se tak jen kupí zásoby a rostou ztráty. Pro světlejší budoucnost bude nutný zánik menších společností nebo jejich akvizice ze strany větších konkurentů, kteří si pak rozdělí trh mezi sebe. Pro společnosti by mohlo působit nadějně zahájení prodejů infúzovaných konopných produktů a otevření dalších trhů. Ziskovost je však stále v nedohlednu.

 

 Autor: Analytické oddělení společnosti Colosseum, a.s.

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!