Největší IPO roku je tu

Zpráva z trhu
Největší IPO roku je tu

Včera na burzu Nasdaq vstoupila hudební společnost Warner Music Group, která by měla být zároveň největším IPO roku. Podívejte se na detaily nejočekávanějšího primárního úpisu roku. 


4. 6. 2020

 

Letošní rok byl zatím z pohledu IPOs poměrně suchý. Hlavním důvodem byla jednoznačně koronavirová pandemie, která logicky primárním úpisům společností nepřála. Na burzu tak vstoupilo pouze pár biotechnologických společností. Včera však na burzu Nasdaq vstoupila hudební společnost Warner Music Group, která by měla být zároveň největším IPO roku. Podívejte se na detaily nejočekávanějšího primárního úpisu roku. 

 

Zatímco akciové trhy zažívaly jedny z největších výprodejů za poslední roky, trh s IPO byl doslova umrtvený. Na burzu v letošním roce vstoupilo jen několik malých biotechnologických firem. Počet dokončených IPO se tak v letošním roce snížil o více než 40 % ve srovnání s prvními měsíci roku 2019. Vybrané prostředky společností z primárního úpisu se snížily v meziročním srovnání dokonce o 64 %. Většina společností s připravovaným IPO tak vyčkávala, až bude situace kolem koronaviru klidnější. Jako první z velkých IPOs jsme se mohli těšit na opětovný vstup na akciové trhy společnosti Warner Music Group. Zároveň by se mělo jednat o největší IPO roku.

Společnost Warner Music Group se na akciových trzích obchodovala od roku 2005 do roku 2011, kdy byla stažena z burzy společností Access Industries Inc. V současnosti je Warner Music Group jednou ze tří největších hudebních společností na světě - mezi hlavní konkurenci se řadí zejména společnost Universal Music Group, která je ceněná na 34 mld. USD. Warner Music Group vlastní nahrávací studia Atlantic Records, Warner Records a Elektra Records. Mezi největší hvězdy spadající pod křídla společnosti patří Ed Sheeran, Bruno Mars, Cardi B, Twenty One Pilots a Katy Perry. Společnost včera vstoupila na americkou technologickou burzu Nasdaq pod tickerem WMG. Warner Music Group nabídla 70 milionů akcií, které měly být upsány v rozmezí 23 až 26 USD za kus. Společnost si tak mohla přijít na více než 1,9 mld. USD. Nakonec byla upisovací cena 25 USD za kus. O primární úpis se staraly banky Morgan Stanley, Goldman Sachs a Credit Suisse. 

První obchodní den akcií WMG

Zdroj: Yahoo

V posledních letech jsme byli zvyklí zejména na IPOs technologických startupů, které se sice mohou pochlubit raketovým růstem tržeb, ale jejich ziskovost je v nedohlednu. Warner Music Group je naopak společností, která má prověřenou historii a je dlouhodobě zisková - to ocenili i investoři a akcie společnosti tak hned první den posílily o 20 %. Mezi investory však bude o akcii pravděpodobně velký zájem i nadále. Vývoj ceny akcií za první obchodní den je na grafu výše. Za loňský rok měla společnost zisk 258 mil. USD při tržbách 4,48 mld. USD. O rok dříve byl zisk dokonce 312 mil. USD při tržbách 4,01 mld. USD. V roce 2017 měla společnost tržby 3,58 mld. USD a zisk 149 mil. USD. 

 

Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!