Největší IPO roku se blíží!

Zpráva z trhu
Největší IPO roku se blíží!

25.4.2019

Společnost Uber se chystá vstoupit na akciové trhy v nejbližších dnech. Dle některých odhadů by se mohlo jednat o jedno z největších IPO v historii. 


26. 4. 2019

Jedna z největších letošních událostí na kapitálových trzích se nezadržitelně blíží. V nejbližších dnech se na newyorskou burzu chystá vstoupit společnost Uber. Dle některých odhadů by se dokonce mohlo jednat o největší IPO americké technologické společnosti v historii. Po nepříliš úspěšném vstupu na trhy konkurenční společnosti Lyft se však vyplatí být na pozoru. Uber stejně jako Lyft nedosahuje zisku a výhled nehovoří příliš pozitivně.

Společnost Uber vznikla v roce 2009 a je průkopníkem v oblasti přepravy osob objednané přes mobilní aplikaci. V současnosti společnost působí ve více než 70 zemích světa a jejích služeb využívá přes 90 milionů lidí po celém světě. Uber je naprostým lídrem na trhu alternativních taxi v USA, jeho tržní podíl činí přes 60 %. Uber však není pouze alternativní taxi službou, do portfolia společnosti patří i oblíbené přepravní služby Uber Freight a Uber Eats (které se loni postaralo o 13 % celkových tržeb). V letošním roce Uber oznámil akvizici konkurenta Careem, který působí zejména na Blízkém Východě, kde bylo zatím působení Uberu poměrně slabé. Uber také vlastní výrazné podíly ve známých společnostech Yandex a Grab.


Dočká se Uber zisku?

Uber stejně jako konkurenční Lyft v současné době nedosahuje zisku. Za rok 2018 reportovala společnost ztrátu ve výši 1,8 mld. USD při tržbách 11,3 mld. USD. Tržby se však meziročně zvýšily o 43 % a ztráta poklesla o 400 mil. USD. Hrubé tržby (před zaplacením řidičům) loni dosáhly dokonce na 50 mld. USD, což byl meziroční nárůst o 45 %. Ztráta u společností s podobným tempem růstu není nic neobvyklého, konkurenční Lyft měl v roce 2018 tržby 2,1 mld. USD a ztrátu 911 mil. USD. Mírně alarmující je však zpomalení růstu tržeb Uberu. Ve čtvrtém kvartále roku 2018 tržby rostly o 25 % meziročně, ve třetím však o 38 %. CEO společnosti Dara Khosrowshahi se před samotným IPO nechal slyšet, že společnost dokonce nemusí nikdy dosáhnout zisku. Na grafu níže můžete vidět vývoj bookings (tržby před zaplacením řidičům), čistých tržeb a zisku/ztrát.

Uber - vývoj tržeb a zisku/ztrát (v mld. USD)

zdroj: Uber.com


Největší americké IPO historie?

Vstup Uberu na akciové trhy by se měl odehrát v nejbližších dnech, přesné datum zatím stanoveno nebylo. Dle některých odhadů by mohl být Uber při svém IPO oceněn až na 120 mld. USD, což by znamenalo největší IPO americké technologické společnosti v historii. Srovnání s oceněním ostatních amerických technologických společností při jejich vstupu na akciové trhy je na grafu níže. Na této úrovni by tak Uber překonal dokonce i Facebook, který byl oceněn při svém IPO na 104 mld. USD. Největším IPO vůbec je stále Alibaba, kterou trhy ocenily při jejím vstupu na trhy v roce 2014 na 168 mld. USD.

Srovnání potencionálního ocenění Uberu s ostatními společnostmi

 


Lyft jako odstrašující případ

Varovným případem je pro Uber IPO konkurenčního Lyftu, který těsně před vstupem na trhy vyhnal cenu až na 72 USD za akcii, což společnost ocenilo na více než 20 mld. USD. Za necelý měsíc po IPO se však akcie Lyftu propadly o více než 20 %. Uber tak strategicky vyčkal, jak dopadne IPO Lyftu, a svou očekávanou evaluaci mírně snížil. Uber by měl na trhy vstupovat za cenu v rozmezí 44 až 50 USD na akcii, což by společnost ocenilo na 80 až 90 mld. USD. Toto ohodnocení je mnohem blíže úrovni, za kterou společnost prodávala firemní podíly naposledy - před rokem byl Uber na základě kapitálu od externích investorů oceněn na 76 mld. USD.

Jak na Uber?

Pro investory je IPO Uberu velkou událostí, dá se tak očekávat velká poptávka po akciích společnosti a při jejím ocenění na rozumné úrovni (zmíněných 80 až 90 mld. USD) se dá předpokládat rapidní růst cen akcií v prvních dnech obchodování. Akcie konkurenčního Lyftu také v prvních dnech poměrně výrazně rostly, než se však vydaly strmě dolů na současné hodnoty. Dá se také předpokládat přesun velké části investorů z Lyftu právě do akcií Uberu, což by mohlo Lyft poslat ještě níže. Vzhledem k nejasné budoucnosti ohledně ziskovosti Uberu bude pro příští měsíce klíčový zejména rapidní růst tržeb a alespoň mírné snížení ztráty. V dlouhodobějším horizontu však budou investoři očekávat zisk a případně i dividendy.

 

Autor: Petr Lajsek, analytik společnosti Colosseum, a.s.Buďte o krok napřed a přihlaste se k odběru novinek!